##@بهاران@##

ساخت وبلاگ
چکیده : ... با عنوان : عکس های زیبا بخوانید :

عکس های زیبا

 

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 442 تاريخ : چهارشنبه 31 ارديبهشت 1393 ساعت: 13:20

چکیده : ... با عنوان : غذای سمی که به اشتباه آنها را می خوریم ! یکی از بزرگترین قدرت هایی که به نظر می رسد ما در این دوره بخوانید :

غذای سمی که به اشتباه آنها را می خوریم !

یکی از بزرگترین قدرت هایی که به نظر می رسد ما در این دوره از تاریخ به دست آورده ایم آگاهی نسبت به خاصیت های غذاهایی است که می خوریم. که البته به این معنی نیست که ما کاملا به این دستورالعملی که می دانیم عمل می کنیم ( فست فود ها و خانواده آنها نمونه ای از این مساله است) اما در پشت همین باور های غلط، آموزه های بسیاری داریم.                                                   

 هم چنین ما باید از اجداد خود قدردان باشیم که غذاهایی را که کشنده است کشف کردند. آنها یی که فهمیدند بلادونا و شوکران کشنده است، از آنها قدردانیم. اما قسمت خنده دار اینجا است که ما هم چنان به خوردن غذاهای سمی ادامه می دهیم. اگر در این موضوع شک دارید به مطالب زیر توجه کنید.                           

 ۱ - لوبیا سبز                                    

 مثل بقیه حبوبات این لوبیای معصوم هم نباید خام خورده شود. خوردن آن می تواند کشنده باشد. این لوبیا حاوی مقدار زیادی سیانید است که بخشی از مکانیسم دفاعی گیاه محسوب می شود. در آمریکا محدودیت هایی برای کاشت انواع لوبیا سبز وجود دارد اما ممکن است در کشور های در حال توسعه این طور نباشد و بسیاری از مردم با خوردن آن بیمار شوند. علاوه بر این لوبیا سبز باید به درستی پخته شود. هم چنین برای احتیاط بیشتر آبی که لوبیا سبز در آن پخته می شود باید دور ریخته شود.                          

  ۲ - ماهی بادکنکی                                 

  کسی که اولین ماهی بادکنکی را خورده باید بسیار ماجراجو بوده باشد. تقریبا تمام ماهی های بادکنکی حاوی تترودوتوکسین هستند، سمی که بیشتر از ۱۲۰۰ بار سمی تر از سیانید است. زهر یک ماهی بادکنکی برای کشتن ۳۰ انسان کافی است و هیچ پادزهری برای آن شناخته نشده است.                                          

 هنوز بسیاری از مردم این ماهی را می خورند که در ژاپن فوگو نامیده می شود و غذای لوکسی است که باید توسط آشپز خبره و تعلیم دیده ای درست شود. در حالی که طبق آمار دولت در ۳۳۸ مورد فوگو سمی ۲۳ مرگ در ژاپن بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ اعلام شده است.                                           

 ۳ - دانه کرچک                      

 بسیاری از ما مادربزرگ ها را به یاد می آوریم که همراه با قاشقی روغن کرچک به سمت ما می آمدند تا بیماری هایمان را درمان کنند. تحقیقات هم نشان داده است که این روش درمانی موثر است اما باید بسیار احتیاط کنید دانه ای را که این روغن از آن بدست می آید نخورید. اگر دانه کرچک جویده و متورم شود ریسین آزاد می کند که یکی از مهلک ترین سم هایی است که تا بحال انسان شناخته است. خوردن یک یا دو دانه کرچک به راحتی می تواند مرگ شخص را به همراه داشته باشد. ریسین توسط سازمان جنگ کشف شده است و سازمان های سری و آدم کش ها از آن استفاده می کنند.                             

  ۴ - بادام                               

 هر کس که داستان های جنایی قدیمی را خوانده باشد می داند که بادام تلخ کشنده است و این بخاطر این است که بعضی از گیاهان مثل بادام تلخ است که حاوی سیانور هستند گیاه خواران را از زیاد خوردنشان منع کنند.                                

 اما ناراحت نباشید بادام شیرین مثل بادام تلخ نیست. تقریبا حدود ۲۰ بادام تلخ برای کشتن یک فرد بالغ کافی است و این خوراکی در ایالات متحده فروخته نمی شوند.                                               

  ۵ - کاساوا ( نوعی ریشه خوراکی)                                   

 کاساوا که به عنوان مانیوک یا تاپیوکا هم شناخته می شود، کاساوای تلخ که مخصوص آمریکای جنوبی است سومین منبع غذایی مهم در مناطق استوایی است و مثل بادام تلخ گیاه کاساوا هم حاوی سیانید است. زمانی که کاساوا به صورت طبیعی خیس خورده و سپس خشک می شود مساله ای نیست اما زمانی که هر کدام از این مراحل از قلم بیفتند مشکلات شروع می شوند.                                      

 با رعایت کردن فرایند غذایی درست و قواعد بازدارنده، سیانید موجود در کاساوا برای کسانی که در آمریکای جنوبی آن را مصرف می کنند مشکلات کمی را بوجود می آورد اما در افریقا، جایی که کاساوا یکی از مهم ترین منابع غذایی است بسیاری از مردم بیچاره از زهری موسوم به کوزو رنج می برند. بنیاد بیل و ملیندا گیت برای حفاظت از مردم در برابر سم کاساوا تلاش می کند اما هنوز به موفقیت زیادی دست پیدا نکرده است.                                     

 ۶ - ریواس                                 

 ساقه های ریواس می توانند به پای توت فرنگی مزه ترش ببخشند اما برگ های آن حاوی ماده کاملا متفاوتی هستند. برگ های ریواس دارای اگزالیک اسید می باشند، ماده ای شیمیایی که در سفید کننده ها، تمیز کننده های فلز و محصولات ضد زنگ به کار می رود. هم چنین برگ ها شامل آنتراکوئنینگ دی اکساید هستند. خوردن برگها می تواند باعث احساس سوزش در دهان و گلو، تهوع،درد شدید معده، تشنج، شوک و حتی مرگ بشود.                                     

  ۷ - سیب زمینی ها و گوجه ها                                        

 برگ ها و ریشه های سیب زمینی و گوجه و خانواده های آنها دارای سم الکلی به نام سولانین هستند. در سیب زمینی این سم موقعی به وجود می آید که سیب زمینی های موجود در خانه جوانه می زنند و یا بخش هایی از آن سبز رنگ می شود. گوجه فرنگی نسبت به سیب زمینی هم مقدار بیشتری دارد و گزارشی از دانشگاه نیو مکزیکو نشان داده است که گوجه فرنگی های وحشی مقدار بیشتری از این ماده دارا هستند.                                    

 با این حال یک شخص ۱۰۰ پوندی باید ۱۶ انس گوجه فرنگی سبز بخورد تا سم سولانین اثر کند. اگر به طور اتفاقی مقداری سیب زمینی سبز خوردید مراقب ترشح بیش از حد بزاق دهان، اسهال، تنفس نا منظم، نبض کند، و کاهش فشار خون و حمله قبی باشد.                                   

 ۸ - قارچ ها                                         

 هیچ لیستی از غذاهای سمی بدون توجه به قارچ ها کامل نمی شود بخصوص  آمانیتا فالوید  (Amanita phalloides ) قارچ کشنده و فوق العاده خوش مزه کلاه مرگی  این قارچ توسط مسئولین قارچ های کشنده بیشتر با عنوان فرشته مخرب نامیده می شوند.

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 455 تاريخ : پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393 ساعت: 15:02

چکیده : ... با عنوان : هفت روش مختلف برای محافظت از چشم ها بخوانید :

هفت روش مختلف برای محافظت از چشم ها

من تمام روز مشغول کار با کامپیوتر هستم. نه این خیلی درست به نظر نمی رسد. من هر ساعت از بیداریم را در مقابل یک وسیله ی دیجیتالی می گذرانم. تا ساعت ۴ بعد از ظهر چشم های من کاملا خشک هستند مثل دو گلوله ی خون و برای یک استراحت کوتاه تمنا می کنند اما این شانس نصیبشان نمی شود چون من هنوز ۴ ساعت از کارم مانده است. وقتی خیلی اوضاع بد می شود واقعا می توانم صدای پلک زدنم را بشنوم. اکثر ما تمام اوقات کاری و بیکاریمان را در برابر یک کامپیوتر می گذرانیم. محافظت از چشم ها در برابر نور این دستگاه های دیجیتالی مشکل نیست فقط به کمی اطلاعات و تنظیمات جزیی نیاز دارید.

چه مدتی از روز را در برابر صفحه کامپیوتر میگذرانید؟ 

چهار ساعت؟ هفت ساعت؟ یا حتی بیشتر از ده ساعت؟ بیشتر ما روزانه حدود ۶ الی ۹ ساعت در برابر یک وسیله دیجیتالی وقت صرف می کنیم. ۲۸% بقیه ی مردم روزانه بیشتر از ده ساعت در برابر یک دستگاه کامپیوتری هستند. چشم های شما در دو ساعت اول می تواند کم کم خسته شود وبه اینکه چند سال دارید یا قدرت بینایی شما چقدر است. این میزان خیره شدن به مانیتور بسیار مضر است.

هر بار که پلک می زنید چشم خودبه خود تمیز و مرطوب می شود. کامپیوتر تعداد پلک زدن های شما را به یک پنجم حالت عادی می رساند. یا حتی وقتی در حال کار با سیستم هستید ممکن است پلک زدن های شما ناقص شود در اینصورت پلک چشم کاملا سطح قرنیه را نمی پوشاند که منجر به خستگی فشار و سردرد می شود.

کاهش پیدا کردن تعداد پلک زدن ها به سندرم بینایی در برابر کامپیوتر مرتب است. ممکن است به نظرتان غیر واقعی برسد اما همچین نقصی واقعا وجود دارد.علایم آن به این صورت هستند :

سردرد

تاری دید

خشکی چشم ها

درد شانه و گردن

دو بینی

حساسیت به نور

 

کسی را با این ویژگی ها می شناسید؟

نور روی هرچیزی مثل هورمون ها و ضربان قلب تاثیر می گذارد. وقتی بیش از اندازه در برابر نور هستیم یا به اندازه کافی از نور مفید بهره نمی بریم این اتفاقات بیولوژیکی و رفتاری تحت تاثیر قرار می گیرند. قبل از همه به این موضوع بپردازیم که وقتی نور به چشم می خورد چه اتفاقی می افتد؟

بیشتر نور از قرنیه و عدسی و لکه ی زرد چشم عبور می کند.

Screen-Shot-2014-04-03-at-5.38.23-PM-1024x516-520x262

قرنیه و عدسی چشم وظیفه ی جذب بیشتر امواج فرابنفش که به چشم وارد می شود را دارد. لکه ی زرد چشم نورهای آبی با انرژی بالا را جذب می کند. قرنیه عدسی و لکه ی زرد امواج الکترومگنتیک تا ۴۶۰ نانومتر را جذب می کنند و قابلیت جذب هرنوری بالاتر از آن مثل نور مانیتور را ندارد. از ۴۶۰ نانومتر تا ۱۴۰۰ نانومتر مستقیما وارد قرنیه می شود و باعث ایجاد خسارت در چشم می شود.

 

نور آبی مخرب

نور آبی یا نور با انرژی بالای قابل رویت وقتی در حال خوابیدن هستید به همان اندازه که در زمان کار مضر است برای شما زیان بار است. تمام وسایل الکترونیکی شما این نور را ساطع می کنند.

light-spectrum-1024x966-520x490

نور آبی قادر است از چیزی عبور کند که retinohypothalamic tract یا گذرگاه نام دارد. این گذر گاه برای منظم کردن ریتم شبانه روزی یک عده از فرآیند های بیولوژیکی و رفتاری فعالیت می کند.

Screen-Shot-2014-04-03-at-5.39.52-PM-1024x770-520x391

به خاطر حساسیت چشم ها به نور آبی ، معتقدند این نور بیشتر از بقیه ی نور ها فرآیند های بدنی را تحت تاثیر قرار می دهد. تحقیقات اخیر نشان داده صدمات نور آبی بیشتر محدود به بخش rhodopsin است یعنی جایی که برای تشخیص رنگ ها استفاده می شود شکلی شبیه به سیم تلفن پیچ خورده دارد.

Screen-Shot-2014-04-03-at-5.39.58-PM-1024x692-520x351

این جای داستان جالب و ترسناک می شود

این rhodopsin ها معمولا به رنگ بنفش قرمز دیده می شود اما وقتی نور به آن ها اصابت می کند رنگ پریده و سفید می شوند. rhodopsin ها در برابر نور تجزیه می شوند و سفید شدن آن ها به خاطر تبدیل شدنشان به یک ترکیب دیگر است. فقط زمانی که از مقابل نور مستقیم دور می شوید دوباره پروتیین های بنفش قرمز احیا می شوند. این سیکل طبیعی ست و این اتفاقات باید برای داشتن حس بینایی کامل انجام شوند.

نور آبی  rhodopsin هارا خیلی سریع از حالت سفید در می آورند در این حالت اجازه می دهد نور بیشتری به شبکیه ی چشم وارد شود و به سلول های حساس چشم آسیب می رسد. حالا کوه ضرر های وارد شده به چشم ها را کنار بگذارید چون با افزایش سن این رویداد ها عادی هستند اما ضرر استفاده از کامپیوتر می تواند آن را چند برابر کند.

حالا که افسرده شدید این هفت راه برای محافظت از حس بینایی را بخوانید:

شدت نور ها را کمتر کنید

شما میخواهید صفحه مانیتورتان روش ترین چیز در اتاق باشد یا تنها چیز روشن در اتاق باشد یعنی لامپ های بالای سرتان را خاموش کنید. اطمینان حاصل کنید از روی میزتان نور غیر مستقیم به چشمتان تابیده شود. به هرحال باید در اتاق جاهایی هم روشن باشد.

تابش های خیره کننده را کاهش دهید

تابش خیره کننده یا glare معمولا به این معناست که یک نقطه از مانیتور روشن تر از بقیه ی جاهاست و در این شرایط چشم ها نمی تواند با این شدت از روشنی کنار بیاید. باید از مانیتورهایی استفاده کنید که این امکان را دارند تا به چشم های شما آسیب نرسانند یا اگر با مانیتور خودتان راحت هستید جایی آن را قرار دهید که از پنجره دور بماند.

تابش نور آبی را به حداقل برسانید

باید قطعا دو سه ساعت قبل از خواب خودتان را از معرض نور آبی در امان نگه دارید. که می تواند به ساختار چشم آسیب جدی وارد کند. در طول روز هم می توانید از برنامه flux استفاده کنید که قابلیت این را دارد که نور مانیتور را با نور فضا تطبیق دهد.

Screen-Shot-2014-04-03-at-5.40.11-PM-520x606

قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را دنبال کنید

هر ۲۰ دقیقه از مانیتور چشم بردارید و به یک شی در فاصله ۲۰ فوتی به مدت حداقل ۲۰ ثانیه خیره شوید.

محیط کارتان را مهربان با چشمانتان آماده کنید

بیشتر ما سیستم میزی اشتباهی داریم که من به خاطر آن احساس گناه می کنم. بیشتر دوست دارم در حال استفاده از کامپیوتر قوز کنم اما این حالت نشستن مناسب نیست.

Screen-Shot-2014-04-03-at-5.40.19-PM-1024x732-520x371

ویتامین آ مصرف کنید

شبکیه ی چشم در حضور ویتامین آ پردازش می شود و برای شبکیه ضروری ست که وقتی نور دریافت می کند ، rhodopsin عملیاتش را انجام دهد. برای یک فرد عادی روزانه ۷۰۰ تا ۹۰۰ میکروگرم لازم است. سیب زمینی هویج سیزیجات برگدار همگی ویتامین آی بسیاری دارند.

به ناله ی چشم هایتان گوش کنید

اگر چشم هایتان خسته شده اند دلیلش خسته کنندگی کارتان نیس بلکه شما خسته اید. سعی نکنید خستگی چشم هایتان را نادیده بگیرید چون مثل بقیه ی نقص ها با نادیده گرفتنش بهبود نمی یابد. اگر در چشم ها فشار حس می کنید یا سردرد دارید بهتر است کمی استراحت کنید. برای ده بار به آرامی پلک بزنید تا چشم هایتان مرطوب شوند یا می توانید الگو هایی را با چشم دنبال کنید یا دست هایتان را گود کنید و روی چشم ها قرار دهید. این کار برای آن ها تنوع ایجاد می کند و باعث آسودگی چشم ها می شود.

پیشنهادات کوچک برای چشم ها

مرتب چشم هایتان را چک کنید تا آمار سلامتیتان را کاملا در دست داشته باشید. هرگونه تغییر در توانایی بینایی تان را یادداشت کنید. همچنین می توانید از عینک های کامپیوتری استفاده کنید ولی چک کردن قدرت بینایی به شما ثابت می کند آیا به همچین وسیله ای نیاز دارید یا خیر.باید زمانی را که در فضای باز هستید از عینک آفتابی استفاده کنید.

آیا این تذکرات بیش از اندازه هستند؟ به نظرم هرکاری که می تواند به بینایی کمک کند را باید حداقل یکبار امتحان کرد.

همه ما میخواهیم سخت کار کنیم اما نباید سلامتی را در پی آن از دست داد. متنی که خواندید هم فرصت کار کردن به شما می دهد هم از چشم هایتان محافظت می کند!

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 412 تاريخ : پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393 ساعت: 14:49

چکیده : ... با عنوان : لیلة الرغائب - ولادت امام محمد باقر ع مبارک باد ( لیلۀ الرغائب ( شب آرزوها یعنی شبی که در آن عطاها بخوانید :

لیلة الرغائب - ولادت امام محمد باقر ع مبارک باد

( لیلۀ الرغائب ( شب آرزوها
یعنی شبی که در آن عطاها و مواهب فراوان « امرٌ مرغوب فیه عکاء کثیر » رغائب جمع رغیبه است به معنی
بدست می آید در حدیث است شب جمعه اول این ماه احیاء و بیداري و نیایش فضیلت ویژه دارد و موجب
دست یابی به عطایاي ارزشمند حضرت پروردگار است، در حدیث است که رسول خدا(ص) فرمود: ملائکه این
شب را به این نام نهادند و محدثان در کتاب هاي دعا نمازي با کیفیت مخصوصی در این شب ذکر کرده اند
که پیامبر(صلّی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: هر کس این نماز را در این شب انجام دهد ثواب این نماز به
نیکوترین صورت با روي خندان و درخشان و با زبانی فصیح در شب اول قبر در حضور این فرد ظاهر شود و
به او می گوید: اي دوست من مژده می دهم تو را که از هر شدت و سختی نجات یافتی، نمازگزار می گوید:
تو کیستی که من تاکنون چنین صورتی زیبا با چنین جلوه اي ندیدم و سخنی شیرین تر از کلام تو نشنیده
ام و بویی بهتر از بوي تو نبوئیدم در پاسخ می گوید: من همان نماز لیلۀ الرغائبم که شما انجام دادي.
امشب آمده ام نزد تو باشم تا حق را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور
دمیده شود من در عرصه قیامت سایه بر سر تو خواهم افکند پس خوشحال باش که خیر از تو معدوم نخواهد
شد
کیفیت اعمال لیلۀ الرغائب
روز پنج شنبه اول آن ماه روزه گرفته شود
چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام
ختم می شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده
شود. و چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله"
گفته شود
پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر "سبوح قدوس رب الملائکۀ والروح" گفته شود .
پس از سر برداشتن از سجده، .
هفتاد بار ذکر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم" گفته شود.
" دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر
سبوح قدوس رب الملائکۀ والروح" گفته شود.
امام باقر ع یک اندرز
امام باقر(ع) : از رسول اکرم (ص) حدیث کرده است که فرمود : صبح کن و روزت را بگذران که
یاعالم باشی یا علم آموز و بپرهیز از اینکه عمرت در لذائذ غفلت زا و کامجوئی هاي زیان بخش
سپري گردد. الحدیث جلد 1 صفحه 54
روزى عده اى از شیعیان، در نزد امام باقر علیه السلام بودند و امام علیه
السلام، آنان را پند می داد و [از گناهان ] بر حذر می داشت و حال آن که،
آنان غافل بودند و سرگرم خویش ؛ این مطلب حضرت را خشمگین ساخت،
پس کمى سر به زیر انداخت آنگاه سرش را بلند کرد و رو به آنان فرمود: به
درستى که اگر گوشه اى از سخن من، در قلب یکى از شما، جاى گرفته بود،
همانا جان باخته بود.
هان! اى مجسمه هاي بی روح و اى مگسهاي بی چراغ ! گویا شما، چوب هاى
تکیه داده شده بر دیوار و بت هاى دست ساخت، هستید. آیا طلا را از سنگ
بر نمی گیرید؟، آیا از نور تابان، پرتو نمی گیرید؟ آیا لؤلؤ از دریا به دست
نمی آورید؟ سخن درست را از هر آن که گفت، بستانید هر چند خودش،
به سخن گوش فرا می دهند و » : بدان عمل ننماید. چرا که خداى می فرماید
.[ زمر 39 ، آیه 18 ] « بهترین آن را پیروى می کنند
واى بر تو اى فریفته! آیا کسى را که به دو [چیز] ناپایدار می دهى و او [چیز]
پایدار می بخشدت را شکر نمی گزارى؟ یک درهم از بین می رود و در
برابرش ده تا هفتصد درهم که چندین برابرش است، از جانب بخشنده اى
ارجمند، باقى می ماند، خداوند هنگام پاداش، به تو می دهد. اوست که به تو
غذا می دهد و سیرابت می کند و تو را می پوشاند و تندرستت می دارد و
تأمینت می کند و از آن کس که به هراس می اندازدت حفظ می کند و آن
کس که در شب و روز، تو را نگهدارى می کند و هنگام بیچارگى، پاسخت
می گوید و در آزمون گیرى از تو، خواهان رشد توست؛ گویا تو شب هاى
گرسنگى و ترست را از یاد برده اى که او را فراخواندى و او پاسخت داد، با
نیکو احسانى که بر تو نمود، سپاسش را واجب ساخت؛ پس تو او را در میانه
جمعى که به یادشان بودى فراموش کردى و در آنچه، فرمان داد، به مخالفت
برخاستى. واى بر تو! به راستى که تو دزدى از دزدان گناه هستى. هر زمان
که شهوت یا دست یازى به گناه، بر تو پیش آید، به سویش شتابى و با
نابخردى خویش، بدان گناه، پردازى و مرتکبش شوى چنان که گویى تو در
دید خدا نیستى و یا گویى خدا در کمین تو نیست. اى جویاى بهشت! چقدر
خوابت طولانى و مرکبت آهسته و همتت ضعیف و ناتوان است. پس خدا را
[شگفتا] از این خواهنده و درخواست. و اى آتش گریز! چه شتابان مرکبت را
به سوى دوزخ، می تازانى و چه پر تلاش اسباب فرو رفتن در آتش را گرد
هم می آورى.
بدین گورها نگاه کنید که همانند سطرهایى در پیشگاه خانها رقم خورده اند
[و آرمیده اند]، خطوط گورهاشان نزدیک هم و مزارشان در کنار یک دیگر
ولى دیدارشان دور از هم است. آباد نمودند و خراب کردند. [در گرد هم ]
آرام گرفتند و پراکنده گشتند، سکنى گزیدند و بی قرار گردیدند، اقامت
گزیدند و راهى شدند؛ پس چه کسى شنیده است نزدیکى دور را و دورى
نزدیک را و بنیانى ویران و آرامى بیمناك و مقیمى بی قرار و ماندگارى راهى
شده را جز از اهل قبور؟اى فرزند سه روزه [دنیا]: روزى که در آن زاده شدى
و روزى که در گور فرو افتادى و روزى که از گور به نزد پروردگارت
درآیى.واى چه روز بزرگ [و هولناکى ] است. اى نیکو قامتان و اى اشتران
آرام گرفته در کنار آبشخور! چرا من تن شمایان را آباد و دل هایتان را ویران
می بینم. هان! به خداى سوگند اگر آنچه را که باید ملاقات کنید، و آنچه را
کاش » : که به آن باز خواهید گشت، به چشم ببینید، بی تردید خواهید گفت
بازگردانده می شدیم و [دیگر] آیات پروردگارمان را تکذیب نمی کردیم و از
انعام 6، آیه 27 ].... تحف العقول-ترجمه حسن زاده، ] « مؤمنان می شدیم
صفحه 515
امام باقر(ع) : طبیعت بشر با شهوت و میل و حرص و ترس و خشم و لذت
آمیخته شده است ، جز آنکه در بین مردم کسانی هستند که این پیوند و
کشش طبیعی را با نیروي تقوي و حیاء و تنزه مهار کرده اند. موقعیکه نفس
متجاوزت ، تو رابه گناه می خواند به آسمان با عظمت و کیهان حیرت زا نگاه
کن و از خداوند بزرگی که جهان را آفریده و بر آن حکومت می کند بترس و
از گناه خودداري کن ، اگر از خداوند توانا خوف نداري به زمین نظر افکن
شاید از حکومت بشري و افکار عمومی شرم کنی و مرتکب معصیت نشوي ،
اگر جرات و جسارتت به جایی رسیده که نه از حکومت الهی میترسی و نه از
مردم زمین شرم داري خود را از صف انسانها خارج بدان و درعدد بهائم و
حیوانات به حساب آور. الحدیث جلد 1 صفحه 71
امام باقر (ع ) : از اندرزهاي لقمان حکیم به فرزندش این بود که فرزند عزیز
، کسی که با گناهکار شریک شود راه ناپاکی را از وي یاد می گیرد ، کسی
که مجادله را دوست داشته باشد مورد فحش و دشنام واقع می شود ، کسی
که در جایگاههاي و مکانهاي بدنام قدم بگذارد متهم خواهد شد ، کسی که
با رفیق بد همگام گردد از فساد اخلاق سالم نمی ماند ، کسی که مالک زبان
خود نباشد سرانجام پشیمان خواهد گشت. الحدیث جلد 3 صفحه 98
حضرت باقر (ع) : خداوند از مردم خواستار دو فضیلت است: 1- به نعمت ها
اقرار کنند تا بر آن بیفزاید، 2- به گناهان اعتراف نمایند تا آنها را ببخشد.
الحدیث جلد 2 صفحه 182

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 319 تاريخ : پنجشنبه 11 ارديبهشت 1393 ساعت: 14:27