##@بهاران@##

ساخت وبلاگ
چکیده : ... با عنوان : یک رژیم غذایی عالی برای خوش اخ خوردن غذای سالم و به روش سالم در خلق و خوی ما تاثیر مثبت دارد. غذاه بخوانید :

یک رژیم غذایی عالی برای خوش اخ 

خوردن غذای سالم و به روش سالم در خلق و خوی ما تاثیر مثبت دارد. غذاهای سالم به ما انرژی كافی می‌دهند و رابطه مستقیمی بین نوع غذا خوردن و خلق و خوی افراد وجود دارد. شما می‌توانید با خوردن و نوشیدن درست از خلقی خوش بهره‌مند شوید. در اینجا نكاتی را درباره ارتباط خلق و خو با غذا و شیوه درست غذا خوردن برای داشتن حالی بهتر می‌خوانید:

صبحانه
صبحانه خوردن تمركز شما را افزایش می‌دهد و سطح انرژی‌ را بالا می‌برد. سطح گلوكز خون‌ خود را با خوردن صبحانه‌ای پر از كربوهیدرات بالا نگه دارید تا سرحال باشید. ولی از كربوهیدرات‌های فرآوری شده مثل نان سفید یا شكر سفید پرهیز كنید. اینها قندخون را به سرعت بالا می‌برند و می‌توانند افت و خیزهای ناگهانی در میزان قندخون را سبب شوند.
كربوهیدرات‌های مناسب سطح گلوكز خون را به طور پیوسته و آهسته بالا می‌برند و این برای كاركرد مغز بسیار مفید است. غلات منبع غنی ویتامین B هستند كه در مكانیسم تولید انرژی موثراند. بهترین گزینه برای صبحانه غلات كامل صبحانه و نان تهیه شده از غلات كامل است.
برای اینكه صبحانه‌تان عالی شود، یك ماده غذایی حاوی پروتئین كه چربی كمتری دارد را هم به صبحانه‌ خود اضافه كنید.
ماست، پنیر یا شیر كم چرب گزینه‌های خوبی هستند. مراقب میزان چربی و گوشت مصرفی‌ باشید.
میان‌وعده پیش از ظهر
هر چند ساعت یك بار غذا خوردن به بدن كمك می‌كند، از مواد غذایی بهتر استفاده كنید، متابولیسم را بالا می‌برد و سطح گلوكز خون را ثابت نگه می‌دارد، فشار بر روی دستگاه هضم غذا را كاهش می‌دهد و حس گرسنگی را تسكین می‌دهد كه به معنای آن است كه امكان پرخوری شما در وعده ناهار كمتر خواهد شد. اگر به عنوان میان وعده غذاهای حاوی كربوهیدرات می‌خورید، از میوه‌ها و نان تهیه شده از غلات كامل استفاده كنید. میو‌ه‌ها و سبزی‌ها ویتامین‌ها و فیبر لازم را به بدن می‌رسانند. به طور مثال، هویج خام خوراكی مناسبی برای میان‌وعده پیش از ظهر است. بكوشید هر روز دست كم 5 وعده میوه و سبزی بخورید. برای اینكه انرژی فراوانی در طول روز داشته باشید، از خوردن مواد غذایی كه حاوی قندهای ساده‌اند، پرهیز كنید. شیرینی و شكلات و نوشیدنی‌های گازدار حاوی این نوع قندها هستند و سطح گلوكز خون را به ناگهان بالا می‌برند. ماست كم‌چرب، پنیر كم چرب و گوشت كم چربی را می‌توانید به عنوان میان‌وعده پیش از ناهار میل كنید.

ناهارناهار را سبك صرف كنید. چرا كه یك ناهار سنگین و پر از كربوهیدرات مقدار ترشح سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد و باعث خواب آلودگی می‌شود. در عوض از غذاهایی بخورید كه حاوی پروتئین بوده و چربی كمی دارند. پروتئین‌ها با بالا بردن سطح ترشح یك نوع ماده شیمیایی در مغز به نام كاتكول‌آمین، سطح انرژی بدن را بالا می‌برند. خوردن گوشت كم چرب، ماهی و مرغ یا توفو برای ناهار بسیار خوب است.
 
میان وعده بعد از ظهر
چیزی بخورید كه شما را تا زمان شام سیر نگه دارد. مقدار اندكی چربی در این وعده مفید است. كره بادام زمینی طبیعی و بیسكویت بی‌شكر غذاهایی مناسب برای وعده بعد از ظهر هستند.
 
پیش از اینكه ورزش كنیدكربوهیدرات‌ها سریع هضم و جذب شده و سطح انرژی شما را بالا می‌برند. در این زمان اصلا چربی نخورید و پروتئین را برای تثبیت سطح انرژی، مصرف كنید.
شام
پروتئین‌هایی كه چربی كمی دارند را برای وعده شام نگه دارید. 75 درصد از غذایی كه می‌خورید را باید میوه‌ها، سبزیجات و غلات تشكیل دهند و 25 درصد باقیمانده، سهم لبنیات و گوشت است.
پیش از خواب
خوردن مواد غذایی حاوی كربوهیدرات پیش از خواب میزان ترشح سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد و شما می‌توانید خوب بخوابید. ولی، كم بخورید. خوردن غذای فراوان پیش از خواب می‌تواند خواب را بر هم زند

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 368 تاريخ : سه شنبه 26 آذر 1392 ساعت: 16:18

چکیده : ... با عنوان : اعداد شگفت‌انگیزی که جهان بر پایه آنها شکل گرفته اعداد شگفت‌انگیزی که جهان بر پایه آنها شکل گرفته و بخوانید :

 

اعداد شگفت‌انگیزی که جهان بر پایه آنها شکل گرفته

اعداد شگفت‌انگیزی که جهان بر پایه آنها شکل گرفته و به حیات خود ادامه می‌دهد!

جهان بر پایه‌ی شش عدد بنا نهاده شده است که اگر هر کدام از این اعداد حتی به مقدار بسیار ناچیز متفاوت بودند، اکنون هیچ جهان وجود نداشته و بشری هم موجودیت نداشت.

لرد مارتین ریس ستاره‌شناس سلطنتی انگلستان و استاد دانشگاه کمبریج، در کتاب خود (تنها ۶ عدد) آورده است که تنظیم دقیق جهان به گونه‌ای‌ که حیات در آن امکان‌پذیر باشد، تصادفی نیست.

مسئله این است که تصادفات بسیار زیادی رخ داده‌اند تا جهان در چنین شرایط کنونی قرار گرفته و حیات امکان‌پذیر شده است. مارتین ریس با تحقیقات و مطالعات بسیار تلاش کرده است تا با مقداردهی به برخی از این مفاهیم، دلایل خود را تحکم بخشد.

او ادعا می‌کند که جهان تحت حکومت و کنترل شش عدد است. اعدادی که هر کدام از آنها قابل اندازه‌گیری بوده و مقدار دقیقی دارند.

از نظر او این ۶  عدد باید به گونه‌ای خاص و دقیق باشند تا شرایط حیات را فراهم کنند. در غیر این‌صورت، یعنی تنها با کمترین کم و کاستی در آنها منجر به جهان‌های عاری از حیات خواهد شد.

تنها ۶ عدد

او در کتاب خود این اعداد را اینگونه معرفی می‌کند:

عدد اپسیلون:

این عدد برابر با ۰۰۰۷/ است. اپسیلون مقدار نسبی هیدروژنی است که در انفجار بزرگ از طریق هم جوشی به هلیوم تبدیل می‌شود. اگر این عدد به جای ۰۰۰۷/، عدد ۰۰۰۶/ بود، باعث تضعیف نیروی هسته‌ای شده و به این ترتیب پروتون‌ها و نوترون‌ها به یکدیگر وابسته نمی‌شدند.

دوتریوم که (دارای یک پروتون و یک نوترون) است، نمی‌توانست شکل بگیرد. بنابراین عناصر سنگین تر هرگز در ستاره‌ها بوجود نمی‌امدند.

همچنین، اتم‌های بدن ما هرگز شکل نگرفته و کل جهان به هیدروژن تبدیل می‌شد. جالبه نه؟! حال، اگر ابسیلون برابر ۰۰۰۸/ بود، آنگاه هم‌جوشی چنان سریع صورت می گرفت که هیچ هیدروژنی از انفجار بزرگ باقی نمی‌ماند و امروزه ستاره‌ای وجود نداشت که به سیارات انرژی بدهد.

عدد N :

عدد N برابر است با ۱۰ به توان ۳۶ که با قدرت نیروی الکتریکی تقسیم بر قدرت گرانش برابر است. این عدد نشان می‌دهد گرانش تا چه حد ضعیف است. اگر عدد N از این کمتر بود آن گاه ستارگان نمی‌توانستند متراکم شده و دماهای زیاد برای هم‌جوشی ایجاد کنند. بنابراین ستارگان دیگر نمی‌درخشیدند و سیارات درون سیاهی سردی فرو می‌رفتند.

اما اگر گرانش حتی ذره‌ای قوی‌تر بود، ستارگان بسیار سریع گرم شده و سوخت خود را چنان سریع می سوزاندند که حیات هرگز فرصت آغاز پیدا نکند.

عدد امگا:

این عدد چگالی نسبی جهان است. اگر امگا از این رقمی که هست، کوچک‌تر بود، جهان بسیار سریع منبسط و سرد می‌شد. ولی اگر امگا خیلی بزرگ‌تر از این رقم بود، جهان قبل از اینکه فرصت حیات پیدا کند از هم فرو می پاشید.

عدد لاندا:

لاندا عدد ثابت کیهانی است که سرعت جهان را تعیین می‌کند. اگر این عدد تنها به مقدار کمی بزرگ‌تر بود با نیروی ضد گرانشی که ایجاد می کرد و جهان از هم می پاشید. یعنی با سرعت تمام به حالت انجماد بزرگ فرو می‌رفت که در نتیجه حیات را غیر ممکن می‌کرد.

اما اگر اینعدد ثابت کیهانی عددی منفی و کتر از این رقم بود، جهان به شدت متراکم شده و قبل از اینکه حیات شکل بگیرد دچار فروپاشی بزرگ می‌شد.

عدد Q:

این عدد، دامنه‌ی اختلالات موج در تابش ریز موج پس زمینه است که برابر با ۱۰ به توان ۵- است. اگر این عدد کمی کوچک‌تر از این بود، آنگاه جهان به شدت یکنواخت شده و توده‌ی بیجانی از گاز و غبار که هرگز به شکل کهکشان‌ها و ستاره‌های امروزی در نمی آمد.

در این صورت جهان یکنواخت، بی‌معنی و عاری از حیات می‌شد. حال، اگراین عدد بزرگتر از این مقدار بود، آنگاه در تاریخ جهان ماده زودتر به شکل ساختارهای بزرگ ابرکهکشانی متراکم  تبدیل می‌شد.

عدد D :

این عدد، تعداد ابعاد فضا است. اگر فضا یک بعدی باشد، احتمالا حیات نمی‌تواند وجود داشته باشد. زیرا در این صورت محنویات جهان چیز قابل توجهی نخواهد بود.

ذرات بدون هیچ برهم‌کنشی از کنار یکدیگر عبور می‌کردند. بنابراین می‌توان گفت؛ جهان‌هایی که در یک بعد وجود دارند، نمی‌توانند حیات داشته باشند.

فضاهای دو بعدی نیز با این مشکل مواجه هستند و شکل‌های مختلف حیات در این فضا، نهایتا متلاشی یا تجزیه می‌شوند. از نظر علم زیست شناسی نیز هوش نمی‌تواند در کمتر از سه بعد وجود داشته باشد.

در فضای چهار بعدی، مشکل دیگری وجود دارد، سیاره‌ها دیگر در مدار خود به دور خورشید  قرار نخواهند گرفت. قانون جذر معکوس نیوتون با قانون مکعب معکوس جایگزین  خواهد شد و به بیان دیگر، عدد سه در ابعاد فضایی عددی ویژه است. یعنی دقیقا در فضای سه بعدی می‌توان به جستجوی حیات پرداخت.

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 297 تاريخ : سه شنبه 26 آذر 1392 ساعت: 16:09

چکیده : ... با عنوان : کم خونی بخوانید :
کم خونی یافقرالدم مرضی ست که به وسیله کم شدن گلبولهای قرمز

ظاهرمیشودوعوارض آن عبارت است ازسردرد سرگیجه ضعف خستگی

کم خوابی اختلال جهازهاضمه که غالبادراثربدی تغذیه یازندگی درمکانهای

سربسته وفقدان آب وهوای سالم عارض میگردد وباتناول غذاهای مفید

وزندگی درجاهای خوش آب وهوامعالجه میشود"فرهنگ عمید"

زردآلو:زردآلوی رسیده بخوریدتابه خون سازی آن پی ببرید.هرگززردآلورا

بعدازغذاهای سنگین نخوریدوبعدازخوردن زردآلوآب ننوشیدودرآب سرد

استحمام ننمائید زیرادراین صورت زردآلودرمعده زودتخمیرمیشودوایجاد

گازونفخ مینماید.امااگرزردآلورابامغزهسته آن بخوریددچارنفخ نخواهیدشد

توت فرنگی:کسانی که کم خون هستندبایدهرروزسیصدتاپانصدگرم

توت فرنگی بخورندوبرای مدتی که توت فرنگی به عمل میآیدودردسترس است

مصرف آن راادامه دهند.بزودی خواهنددید که قوای بدنی خودرابازیافته و

رنگ وروی سرخی پیداکرده اند

 

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 266 تاريخ : دوشنبه 25 آذر 1392 ساعت: 14:56

چکیده : ... با عنوان : شلغم بخوانید :


طبیعت آن گرم وتراست

خوردن شیره آن دردفع سرفه های مزمن ونزله های برونشیتی

نافع است

اگرهرروز۵۰تا۱۰۰گرم آب شلغم خام خورده شود درکاهش قندخون

موثراست

آب خام آنرابگیرید ودرگلوقرقره کنید وبعدجرعه جرعه بخورید گلودرد

سرماخوردگی وسیاه سرفه رادرمان می کند

پخته آنرابخورید.سینه رانرم میکند.زکام رادرمان می کند .مقوی دید

چشم است اشتهارابازمیکند مهیج باءوزیادکننده ترشح اسپرم

خواهد بود.مدراست سنگ مثانه راخردودفع می نماید ازسرطان

پیش گیری میکندوآن رامتوقف میسازد

روزی یکباروسط یک شلغم راسوراخ وگودکنید ودرآن شکربریزید

وبگذارید مدتی بماند وقتی به آب افتاد آب شکرهارابخورید

آسم یاتنگی نفس رادرمان میکند

آن راپوست بکنید بعدتکه تکه کنید وکمی آب نمک روی آن بریزید

آنرانگهدارید وهرروز چندبار آنهارابه همراه تره یاسالادسبزی های

خام بخورید.کم خونی رادرمان میکند

هرروز یک شلغم بزرگ راقطعه قطعه کنید.درنیم لیترآب بجوشانید

وآب آنرادائم درگلوقرقره کنید آنژین رادرمان میکند

برای درمان گوش دردی که ازسردی یاسرمازدگی یاآب سردایجادشده

باشد.درحین پختن شلغم گوش راروی آن بخوردهید

هرروزیک شلغم پخته راله کنید تابه شکل فرنی درآیدوبرموضع ضماد

کنید.ورم ودردشصت پا یا نقرس رادرمان میکند.دردمفاصل راتسکین

می دهد.سرمازدگی دست وپارابرطرف میکند.ترکهای پوست که از

سرمازدگی باشدرابهبود می بخشد

روغن شلغم:

آنرابخورید.ضدنفخ است

آنراهم بخورید وهم برآلت تناسلی بمالید وماساژدهید.برای تقویت

آلت تناسلی مفیداست

برگ شلغم:

برگهای تازه وپخته آن مدراست

تخم شلغم:

هرروزتخم شلغم سفیدکوبیده راباعسل مخلوط کنیدوبخورید.اشتها

رازیادمیکندوبرای تقویت باه مفیداست

شش گرم ازآنرابکوبید وباآب دمکرده برگ تیول مخلوط کنیدوبخورید

سنگ کلیه ومثانه رابرطرف می کند

تذکر:درافرادگرم مزاج ایجادنفخ وگازمیکندوممکن است سردرد

عارض شود.........مصلح آن برای گرم مزاجها سکنجبین وترشیست

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 317 تاريخ : دوشنبه 25 آذر 1392 ساعت: 14:56

چکیده : ... با عنوان : چاقی ودرمان آن بخوانید :

باسلام خدمت تمام بازدیدکنندگان محترم ودرخواستهای متعدد برای درمان چاقی وکاهش

 

وزن.......درچندمرحله مطالبی راتقدیم عزیزان خواهم کرد....باشدکه مفید واقع شود

بزرکترین توصیه به شماعزیزان اراده اراده اراده واراده است.....................

کاهش تدریجی وزن به مقدارهفتگی نیم تایک کیلو بسیارمفیدوکم ضررمیباشد.کسانی که

به دنبال کاهش وزن سریع هستند بدون شک ابتلاوبیماریهای جدیدی رابرای خودخواهند

خرید که این خودازعقل سالم به دوراست

امیدوارم که توصیه های ورزشی غذائی وگیاهی زیربرای شمامفیدباشد

بهترین وموثرترین کاربرای کاهش وزن کاستن ازمیزان کالری مصرفی وافزایش سوخت وساز

کالری دربدن است

 

قبل ازهرچیزبرنامه غذائی خودراتغییردهید.ازمصرف غذاهای پرکالری کاسته وغذاهای کم کالری

راجایگزین آنهاکنید.سعی کنیدخودرامقیدبه برنامه خاصی نکنید که مجبورباشید بعضی ازغذاها

بالاجبارمصرف وغذازده هم بشوید.باتنوع دادن به غذاهای کم کالری روحیه خودرانیزحفظ کنید

غذاهای پرکالری مثل شیرینی..شکلات...چربی و......

غذاهای کم کالری مثل سبزیجات فیبردار.میوه.بنشن.حبوبات و....

این موادبامقدارفیبرزیاد درمقابل کالری کم شمارامدت بیشتری سیرنگه می دارد

لازم نیست حتمابرای سوخت وسازتان ورزشهای حرفه ای انجام دهید چون این عمل برای اشخاص

چاق ممکن است خودآسیبهای جدی به ستون فقرات واستخوانها بدن واردکند

لذابهترین ورزش برای مصرف کالری .پیاده روی روزانه حداقل ۳۰دقیقه میباشدکه این پیاده روی باید

همراه بانفس نفس زدن باشد نه پیاده روی مفرح وساده

درصورت امکان بایک متخصص تغذیه نیزصحبت کنید.توصیه اکیددارم به هرمتخصصی دل نبندید

متخصصینی که فقط دلخوش به سوادمحفوظی خودباشند وسوادتجربی پائینی داشته باشند

نمیتوانند آمال شماراجامه عمل بپوشانند پس باتلفیق ورزش تغذیه ومصرف گیاهان داروئی به

غایت آمال خودبرسید

توصیه اکیددارم دراین راه صبورباشیدوصبورباشیدوصبورباشید

چون عجله درکاهش وزن مساوی ست باآسیب جدی ودل زدگی ازادامه کاربه هیچ عنوان دنبال

قرصها وکپسولهای لاغری نروید چون شمابه دنبال سلامتی خودهستیدومیتوانید بامصرف

گیاهان داروئی به جای این قرصها سالمتروآسوده ترباشید

برای رسیدن به خواسته هایتان کالری مصرفی خودراکاهش دهید

ورزش وتحرک خودراافزایش دهید تاکالری بیشتری مصرف نمائید.درصورت امکان بامشاوران

بدنسازباانجام ورزشهای مقاومتی باافزایش سوخت وساز ماهیچه سازی بدن خودراافزایش دهید

بایک برنامه صحیح غذائی بازهم تاکیدمیکنم خودراغذازده نکنید...میزان کالری وارده دربدن

خودرابین موادمختلف تقسیم کنید تابتوانیدخوش طعم تربه هدف خودبرسید

یعنی درطول روزتلفیقی ازمیوه.سبزیجات وروغنهای اشباع نشده وپروتئینهای مفیدرا قراردهید

تابرقرارواستوارباشید

بایدبدانیم که چاقی خودزمینه ای برای ابتلاءبیماریهای قلبی .سکته.دیابت.فشارخون.اختلالات

تنفسی درخواب .سستی وپوکی استخوان .اختلال درعملکردکیسه صفراوافزایش اسیداوریک

وسرطانها می باشد

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 324 تاريخ : دوشنبه 25 آذر 1392 ساعت: 15:00

چکیده : ... با عنوان : کبدوصفرا بخوانید :
آلبالو:آنرابخورید.صفراآوراست حدت حرارت خون وصفراوقی صفراوی را

تسکین می دهد

آویشن:دمکرده ۱۵تا۲۵گرم آن دریک لیترونوشیدن ۵تا۶فنجان درروز اختلالات

کبدی رادرمان می کند

آلو:آنرابخورید مدر ودافع صفرا میباشد

انگور:آنرابخورید ترشح کبدرازیادمیکند اعتدال دهنده اخلاط است

غوره:اگرهفته ای یکبارآبغوره خورده شود کاردستگاه گوارش وکیسه

صفرارا تنظیم میکند

سرکه انگور:آنرابخورید.قطع کننده صفرامیباشد

انار:آب ترش وشیرین آنرابا۱۰۰گرم شکرمخلوط کنید وبخوریدمسهل صفراست

انجیر:آنرابخورید.مقوی کبداست

اسفناج:عصاره آن باشکربرای سوزاندن اخلاط صفراوی موثراست

بالنگ:برای کبدسردمفیداست

لوبیاچیتی:خوردن آن برای دفع سنگ کیسه صفرامصرف میشود

برگ گشنیز:آنرابخورید.صفرا.عطش وآشفتگی راتسکین می دهد

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 368 تاريخ : دوشنبه 25 آذر 1392 ساعت: 14:56

چکیده : ... با عنوان : خواص انار(میوه فصل) بخوانید :

آب آنرابنوشید.برای صاف کردن صداوبازکردن رنگ پوست صورت نافع است.قابض می باشد

مقوی کبدونوع شیرین آن مقوی قلب است.یرقان رادرمان میکند.خون راتصفیه می نماید

سرفه گرم راتسکین می دهد.ادراررازیادمی کند ودرگرم مزاجان باعث نعوظ میشود

آب ترش وشیرین آنرابا۱۰۰گرم شکرمخلوط کنیدوبخورید مسهل صفراومقوی معده است

انارترش و شیرین را با پیه داخل آن بکوبید و باقند بجوشانید و آب آنرا بنوشید.ازاستفراغ جلوگیری میکند.کسانیکه قبل ازغذا استفراغ میکنند باید قبل از غذا آنرا بخورند

باآب آن هرروز چندباردهان رابشوئید.زخمهای دهان رادرمان میکند

سر یک انارشیرین راسوراخ کرده وروی آتش ملایم بگذاریدوبه دفعات تاآنجاکه گنجایش داشته

باشد روغن بادام شیرین یاروغن بنفشه درآن ریخته تاجذب شود سپس آنرافشاردهید و بمکید

برای رفع درد سینه و سرفه مزمن خشک بسیار نافع است 

هسته انار:

آنرابجوشانیدوآبش رابنوشید.اسهال رابند میآورد 

پیه داخل انار:

آنرابکوبید و ضماد کنید.کفش زدگی و ترک خوردگیهای پاشنه پا را درمان میکند

پوست انار:

آب جوشانده آنرابنوشید.قابض ومقوی است برای معالجه اسهال ساده اسهالی ازمسمومیت باشد مفیداست.قند ادرار را کم و خون را تصفیه می نماید.ازخونریزیها خصوصا خونریزی رحم جلوگیری میکند.

کوبیده خشک آنرا به اندازه چهار گرم با آب گرم مخلوط کنید و بخورید.کرمهای معده وروده رادفع میکند.

مزمزه با آب جوشانده آن برای تقویت لثه مفیداست از خون روی پس از کشیدن دندان جلوگیری میکند.

در آب جوشانده آن بنشینید.برای قطع کردن سیلان مفرط و ترشحات عادت ماهیانه همچنین درمواردی که مقعدبیرون آمده باشد ودرمان بواسیر مفید است

کلاهک انار:

هرروزگلهای داخل کلاهک اناررابجوشانید بعدآب آنرابنوشید بواسیرخونی رادرمان میکند

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 325 تاريخ : دوشنبه 25 آذر 1392 ساعت: 14:56

چکیده : ... با عنوان : خون بخوانید :
هویج:

هرروزصبح ناشتا یک لیوان ازآب آنرامیل کنید.کم خونی رابرطرف میکند و کلسترول خون راپائین میاورد

نخود:

هرروزآنرادرآب بخیسانیدوخیسانده آنرابجویدوآب خیس کرده آنراهم باکمی عسل شیرین کنیدوروی آن بیاشامید.خون ساز اشتهاآوروچاق کننده است

برگ نعناع:

آب دمکرده آن خون رارقیق میکندوچربی خون رابرطرف میسازد

نارگیل:

پودرآنراباشکرمخلوط کنیدوهرروزبخورید.مولدخونست

لوبیاچیتی:

آب پحته آنراهرروزبخوریدبرای کاهش کلسترول خون بسیارمفیداست

مغزگردو:

آنرابخورید تصفیه کننده خون وخونسازاست

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 304 تاريخ : دوشنبه 25 آذر 1392 ساعت: 14:56

چکیده : ... با عنوان : رماتیسم ودرد مفاصل بخوانید :

آلو:

آنرابخورید.رماتیسم را درمان میکند

انگور:

آنرابخورید.درد مفاصل و رماتیسم را درمان میکند

قوره:

آنرابخورید.رماتیسم حاد را درمان میکند

اسفناج:

تازه آنرا بکوبید و ضمادکنید.درد مفصل راتسکین میدهد و ورم آنرا فرومینشاند

لیموترش:

آنرابخورید.روماتیسم رادرمان میکند

لوبیاچشم بلبلی:

پخته آنرابخورید.روماتیسم رادرمان میکند

پوست لوبیا سبز:

هرروز صبح ناشتا یک فنجان آب آنرابگیرید و بنوشید ورم و درد شست پا یا نقرس و روماتیسم را درمان میکند

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 302 تاريخ : دوشنبه 25 آذر 1392 ساعت: 14:56

چکیده : ... با عنوان : دهان ودندان بخوانید :

پوسته انار:

مزمزه با آب جوشانده آن برای تقویت لثه مفید است.از خونریزی پس از کشیدن دندان جلوگیری میکند

دانه به:

جویدن آن برای رفع کندی دندانها مفید است

چقاله بادام:

آنراخوب بجوید و بخورید.برای تقویت لثه مفید است ریشه دندان رامحکم میکند

هل:

آنرا در دهان بجوید موجب خوشبو شدن دهان میشود برای استحکام لثه مفید است

نخودفرنگی:

آنرا بخیسانید بعد آبش دردهان قرقره کنید درد دندان ساکت میشود.ورم لثه را تحلیل میبرد

نخود:

آب پخته آنرا نمک بزنید و بنوشید برای تحلیل ورم لثه ها و تسکین درد دندان مفید است

پوست هندوانه:

آنرا بخشکانید بعد بسوزانید و خاکستر آنرا برای معالجه برفک و تاول های دهان استفاده کنید

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 307 تاريخ : دوشنبه 25 آذر 1392 ساعت: 14:56

چکیده : ... با عنوان : قاعدگی ورحم بخوانید :
سرکه سفید:

اگرخانمهاآنراباآب جوشیده سردشده مخلوط کنندوهرروزبجای آب معمولی باآن خودرابشویند.خارش اطراف رحم رابرطرف میکند

آلو:

آنرابخورید.قاعدگی زنان راتنظیم میکند

مغزهسته انبه:

آنرانرم بکوبیدوبخورید.برای قطع خونریزی رحمی خارج ازموعدقاعدگی مفیداست

دانه اسفند:

هرشب موقع خواب یک قاشق چایخوری ازآنرادردهان بریزیدوبدون آنکه دندان روی آن گذاشته شود باآب گرم میل کنید.مدر حیض است

هل:

آب جوشانده آنرا بنوشید.قاعده آورست

لپه:

باآب جوشانده یاخیسانده آن خودرابشوئیدخارش زن بارداررابرطرف میکند

نخود:

آنراباکنجدبجوشانیدوبخورید.قاعدگی رابازمیکند

برگ نعناع:

زنهایی که خونریزی غیرطبیعی دارند میتوانندنعناع تازه رابکوبند وعصاره آنرابنوشند.بهبودی حاصل خواهدشد

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 336 تاريخ : دوشنبه 25 آذر 1392 ساعت: 14:56

چکیده : ... با عنوان : تنهایی... بخوانید :

چه دردي است در ميان جمع بودن


ولي درگوشه اي تنها نشستن


براي ديگران چون کوه بودن


ولي در چشم خود آرام شکستن

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 293 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 15:05

چکیده : ... با عنوان : سه چیز... بخوانید :
سه چیز را با احتیاط بردار:
                                       قدم،قلم، قسم!
سه چیز را پاک نگه دار:
                                      جسم،لباس،خیال

از سه چیزکار بگیر:

                                      عقل،همت، صبر!


از سه چیز خود را دورنگهدار:
                                      افسوس، فریاد، نفرین!
سه چیز را آلوده نکن:
                                       قلب، زبان، چشم!

اما سه چیز را هیچ گاه فراموش نکن:


                                    خدا، مرگ و دوست.


##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 236 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 15:05

چکیده : ... با عنوان : سعدی بخوانید :

سگی پای صحرا  نشینی گزید                     بخشمی که زهرش ز دندان چکید

شب از  درد بیچاره خوابش نبرد                   بخیل  اندرش  دختری  بود  خرد

پدر  را جفا  کرد  و  تندی  نمود                      که  آخر  تو  را  تیز  دندان  نبود

پس از  گریه  مرد  پراکنده  روز                     بخندید   کای   بابک   دلفروز

مرا گرچه هم سلطنت بود و نیش                دریغ  آمدم کام و دندان خویش

محالست  اگر  تیغ  بر سر خورم                   که دندان به پای سگ اندر برم

توان  کرد  با  ناکسان  بدر  گی                     ولیکن   نیاید   ز   مردم   سگی

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 300 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 15:05

چکیده : ... با عنوان : تقدیم به تمام دوستان عزیز بخوانید :

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 248 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 15:05

چکیده : ... با عنوان : مهربانی بخوانید :

مهربانی را فراموش نکنیم.

مهربان بودن را از خودمان شروع کنیم


افرادی که نسبت به نیاز های خود بی توجه اند. نمی توانند ادعای خوشبختی کنند. این افراد که  معمولا سبک زندگی ناسالمی دارند، از نظر بهداشت روانی در معرض خطر ابتلا به اختلالات  روانی از جمله افسردگی قرار دارند.

 بنابراین نخستین اصل بهداشت روان، صلح بادرون و بیرون خود است.  به عبارتی باید دوست مهربانی برای خود باشید. اما چگونه می توان با همه مهربان بود.▪ پیشنهادات زیر را مطالعه کنید:

خود را به صورت نامشروط دوست بدارید.

عشق نامشروط یعنی برای دوست داشتن خود، اگر و اما نگذارید و حتی در شرایطی که  رفتارتان نامناسب است، باز خود را دوست بدارید.  افرادی که در کودکی با عشق بدون شرط مادر پرورش یافته اند، رفتارشان را از شخصیت خود  جدا می کنند و اشتبا هات خود را به حساب "بدبودن" شخصیت خود نمی گذارند.▪ با جسم خود مهربان باشید.


اگر باور داشته باشید که فردی بی همتا و بی نظیر هستید، با جسم خود نیز با مهربانی رفتار خواهید کرد. افرادی که با خود مهربان هستند، به سلامتی خود توجه دارند و به میزان کافی  استراحت می کنند، از رژیم غذایی متعادلی برخوردارند، ورزش می کنند، به سیگار، الکل یا  دیگر مواد مخدر گرایشی ندارند.▪ با روح و روان خود مهربان باشید.مهربانی با خود یعنی مهربانی با روان و ذهن ممکن است از حود بپرسید چنین چیزی چگونه  عملی خواهد بود. افراد مهربان با خود به سلامت روان توجه دارند. آن ها می دانند که نگرانی  نسبت به آینده و افکار منفی و غیر منطقی؛ آرامش آنان را بهم می ریزد و به تنش و استرس می  انجامد.

آن ها می کوشند برای کمک به خود از استرس های زندگی بکاهند. از این رو، از ذهن خود  مراقبت می کنند و اجازه نمی دهند افکار منفی همچون علف هرز در مزرعه ذهن شان نشو نما  کند.▪ خود را ببخشید.


شما در مقام انسان حق اشتباه دارید. در صروت اشتباه کردن خود را ببخشید و به جای سرزنش  و ملامت خود، سعی کنید از اشتبا هات تان پند بگیرید.▪ از انرژی خود استفاده بهینه کنید.

انرژی انسان از استراحت، غذاخوردن و پرداختن به فعالیت های لذت بخش کسب می شود و در  فعالیت های جسمانی و روانی صرف می شود. میزان انرژی محدود است، به همین دلیل کار  بدنی همراه با کار فکری بیش از اندازه انسان را خسته می کند.

بنابراین سعی کنید در فعالیت های سازنده به نحو احسن از انرژی خود استفاده نمایید و در عین  حال به خود فرصت تامین انرژی بدهید.▪ به رشد روحی و معنوی خود توجه کنید


مهربانی با خود، یعنی فرد به رشد خود در همه ابعاد توجه کند. یکی از ابعاد انسان بعد معنوی  است. افراد مهربان با خود، می کوشند صفات غیر اخلاقی و ناپسند را از خود بزدایند و صفات  مثبت و نیکو را جایگزین کنند. این افراد معمولا بیش از دیگران به مسایل اخلاقی پایبند هستند.


بنابراین ارزش هایی مانند راستگویی، صداقت، پاکدامنی و فروتنی برای آن ها مهم است و سعی  می کنند این ارزش ها را در خود ایجاد کنند.

▪ با کمال گرایی وداع کنید.

افرادی که با خود مهربان اند، کمال گرایی را کنار می گذارند، چون می دانند با این ویژگی نمی  توانند به اهداف خود برسند، در عوض، آن ها سعی می کنند بر اساس معیار ها و ارزش های  خود عمل کنند و انتظار ندارند در هر کاری بهترین باشند. آن ها به جای رقابت با دیگران، با  گذشته خود رقابت می کنند و به جای تاکید بر "بهترین" بودن و سبقت گرفتن از دیگران، خود  را برای متوسط بودن آماده کرده اند. به عبارتی آن ها این جرات را دارند که در حد متوسط  ظاهر شوند، بدین معنا که در هر کاری نمی خواهند اول باشند واگر رتبه اول را کسب نکردند  خود را سرزنش نمی کنند.  افرادی که با خود مهربان هستند اشتباه کردن را حق مسلم خود می دانند و به جای ملامت و  سرزنش خود سعی می کنند از اشتبا هات درس بگیرند واز شکیت ها پلی برای پیروزی بسازند.

▪ برای خودتان وقت بگذارید.

سعی کنید ساعت هایی را در روز یا هفته به خودتان اختصاص دهید و به فعالیت هایی که  برایتان لذت بخش است، بپردازید.  فعالیت های لذت، بخش انرژی و سوخت شما را در زندگی تامین می کنند. بنابراین آن ها را  جدی بگیرید.▪ خود را با کسی مقایسه نکنید.مقایسه کردن خود با دیگران در هر زمینه، چشم و همچشمی و رقابت با دیگران می تواند  استرس زا باشد.  برای شما که تصمیم گرفته اید با خودتان مهربان باشید، لازم است که اگر چنین رفتاری با  خودتان دارید، آن را کنار بگذاید. به جای رقابت با دیگران، با گذشته خود رقابت گنید و به جای  ظاهربینی و سطحی نگری که می تواند چشم و همچشمی و آتش حسادت را بیدار کند، به نکات  مثیت شخصیت و زندگی خود توجه کنید؛ چرا که ما عادت داریم مقایسه کنیم و چه بهتر ه خود را  با گذشته خویش مقایسه کنیم و سعی در رشد و تعالی خود داشته باشیم.

▪ مشاوره اختصاصی داشته باشید.

این روز ها در کشورمان مشاوره با افراد متخصص مانند روان پزشک، روان شناس و مشاور  امری رایج است.  بنابراین توصیه می شود اگر مسایلی شما را آزار می دهد و نمی توانید درباره آن با کسی حرف  بزنید، نمی توانید با گذشته خود کنار بیایید یا اگر اشتغال ذهنی دارید، حتما موارد مذکور را با  مشاور در میان بگذارید.

با این کار به آرامش بیشتری می رسید و راهکار هایی نیز برای مقابله با عوامل استرس زا فرا  می گیرید.  امید است با بکارگیری روش های بالا بتوانید دوست خوب و مهربانی برای خودتان باشید.  به راستی چه کسی بهتر از ما می تواند بهترین دوست برای ما باشد.

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 251 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 15:05

چکیده : ... با عنوان : راه درمان کینه ونفرت بخوانید :

راه درمان نفرت و تنفر چیست؟

نفرت از یکدیگر، پروژه پنهان این قرن


نفرت از دیگران ناشی از یک سری خشم های فرو خورده و یا حسادت ها کینه توزی هاست. که بسیار آزار دهنده است . و واقعا انسان را در تنگنا قرار می دهد و چه بسا که اتفاقات ناگواری را به دنبال داشته باشد .


اگر انسان نتواند خشم خود را در موردی و به هر دلیلی جز در راه رضای الهی ظاهر ساخته و به ناچار آن ‌را فرو خورد، آن خشم به باطن انسان رفته و به صورت عقده و کینه در می‌آید و به این ترتیب قلب آدمی عداوت و تنفر از دیگری را در خود نگاه داشته و بر این حالت باقی می‌ماند. رسول خدا(ص) می‌فرماید: «مؤمن کینه توز نیست.»(محجة البیضاء5/317).

و این نفرت میتواند هزار و یک دلیل داشته باشد که در صدد بیان آن نیستیم چون هر کسی خودش بهتر میداند که دلیل نفرتش چیست؟ اما باید دانست که این حالتی است بس زشت و ناپسند چرا که ما باید نسبت به خطاهای دیگران رئوف و مهربان باشیم وقتی که خداوند متعال هر خطایی از ما سر میزند را با مهربانی و لطف می بخشد بدون اینکه هیچ نیازی به ما موجودات ضعیف داشته باشد، پس آیا بهتر نیست ما هم که خود سراپا نقص و عیب هستیم کمتر خطاهای دیگران را ببینیم و بذرهای کینه و نفرت را از دل بیرون بریزیم  و نگذاریم رشد کنند؟

راه درمان نفرت :

در مورد درمان کینه و نفرت راه‌های زیادی وجود دارد که به تناسب اشخاص و با توجه به روحیات آن‌ها و شدت و ضعف کینه و نفرتی که در دل دارند متفاوت است. اما آن‌چه می‌توان به عنوان یک نسخه عمومی برای همه موارد استفاده کرد شامل مراحلی است که به برخی از آن‌ها به طور خلاصه اشاره می‌شود.

1. تأمل در عملی که موجب کینه شده است. اگر عمل شخصی که از او کینه به دل گرفته‌اید را مورد بازبینی قرار دهید از دو حالت خارج نیست. یا عمل او مورد رضای خداوند بوده و شما تحمل کار الهی را نداشته‌اید به طور مثال عمل خلافی را در محل کار انجام داده‌اید مانند رشوه گرفتن و همکارتان شرح ماوقع را برای رئیس اداره بیان کرده و شما مورد مؤاخذه قرار گرفته‌اید و همین عامل سبب کینه شما از همکارتان را فراهم آورده است و یا پسر یا دختری که روابط مخالف شرعی را با جنس مخالف خود برقرار کرده و دوست او ماجرا را برای والدین او تعریف کرده است که وی را نصیحت کنند.

شخص کینه توز باید بداند که هر چه این صفت رذیله در قلب وی استمرار پیدا کند وی در غم و اندوه بسر برده و در دنیا و آخرت آزار و عذاب می‌کشد. و به دلیل عدم ابراز حالت خود دچار بیماری‌های مختلف روانی و روحی می‌گردد

در این موارد باید گفت که عیب متوجه خود انسان کینه توز است و باید ظرفیت خود را در پذیرش حقایق بالا ببرد و شرح صدر نسبت به تکالیف شرعی و دستورات اسلامی پیدا کند و نه تنفر از دوست و همکار و اگر کاری که سبب کینه شده عملی مخالف شرع بوده و با ضوابط اسلامی سازگاری ندارد به طور مثال شخصی به خواهر و یا بستگان دیگر انسان حرفی خارج از ضوابط اسلامی بزند و شخص شنیده و کینه او را به دل گرفته است. در این صورت باید گفت در چنین مواردی جای کینه نیست بلکه جای برخورد اسلامی و امر به معروف و نهی از منکر می‌باشد و فرو خوردن خشم در این‌جا از مکرهای ابلیس می‌باشد که از آن به بی‌غیرتی تعبیر می‌شود.

2. تأمل در نتیجه کینه‌ورزی: شخص کینه توز باید بداند که هر چه این صفت رذیله در قلب وی استمرار پیدا کند وی در غم و اندوه بسر برده و در دنیا و آخرت آزار و عذاب می‌کشد. و به دلیل عدم ابراز حالت خود دچار بیماری‌های مختلف روانی و روحی می‌گردد.

راه درمان نفرت

3. تأمل در نتیجه بخشش و عفو به جای کینه و تنفر: برای شخص کینه توز، در صورت توانایی و قدرت دو امکان وجود دارد. اول آن‌که حق خود را بدون کم و زیاد در صورت محق بودن بازگیرد که این عدل می‌باشد و اگر به ناحق باشد ظلم می‌باشد. دوم آن‌که به او نیکی کرده و او را ببخشد که این فضل است. امام صادق (ع) از پیامبر اکرم (ص) نقل می‌نماید که ایشان کسی را که در مقابل ستمی که به او شده گذشت کند و به کسی که از او بریده بپیوندد و به کسی که با او بدی کرده نیکی کند را بهترین مخلوقات در دنیا و آخرت دانسته است.

4. مطالعه در سیره اهل بیت و الگوهای اسلامی: دقت در زندگی اهل بیت به عنوان انسان‌های کامل می‌تواند ما را در یافتن راه صحیح در مواجهه با مشکلات یاری رساند.

5. توجه به مقام انسانی و خلیفةاللهی وی و نحوه تعامل خداوند با انسان‌ها: این نکته را نباید از نظر دور داشت که انسان به عنوان اشرف مخلوقات از اهمیت ویژه‌ای نسبت به سایر موجودات برخوردار است و از طرفی انسان باید همان توقعی که از خداوند نسبت به اعمال بد خود دارد را در رابطه با ارتباط خود نسبت به اعمال دیگران داشته باشد. بدون شک هیچ کس از خداوند توقع رعایت عدالت را نسبت به اعمال خود ندارد چه رسد به ظلم. اگر دوست دارید که خدای متعال لغزش های شما را ببخشد, شما نیز نسبت به لغزش دیگران اهل بخشش باشید.

آگاه باشید که گاه این نفرت ها دلیلی ندارد و بدون هیچ دلیلی احساس نفرت نسبت به کسی و یا فقط به جرم اینکه مثلا رفتارش شبیه کسی بودهکه مطلوب ما نبوده این ها همه وسوسه های زشت شیطان است یک انسان سالم به طور طبیعی همه مخلوقات خدا را دوست دارد مواظب این احساسات خود باشید که در دام ابلیس ملعون گرفتار نشوید

نتیجه آن‌که رعایت همین نکات، تآثیر بسیاری در تعدیل انسان دارد گرچه برخی از مصادیق نفرت از دیگران نیاز به درمان های روانشناسی دارد و متخصص خود را می‌طلبد. با این حال توکل کنید و ببینید نقصی که او دارد و شما را به اینجا رسانده مواظب باشید خود شما نداشته باشید .

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 302 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 15:05

چکیده : ... با عنوان : 80 وظیفه منتظران مهدی بخوانید :

 

 

کتاب“مِکیال المکارم”نوشتۀ آیت‌الله محمد تقی موسوی اصفهانی، یکی از کتاب‌های معتبر و باارزش در زمینۀ مهدویت است.

این کتاب به سفارش حضرت مهدی(ارواحنا فداه) نوشته و نام‌گذاری شده است.

در بخشی از این کتاب گران‌سنگ 80 وظیفه و تکلیف ما نسبت به حضرت مهدی(عج)در عصر غیبت بیان شده است که به شرح زیر می‌باشد:

1. تحصیل شناخت صفات و آداب و ویژگی‌های آن حضرت

2. رعایت ادب نسبت به ایشان

3. اظهار محبت نسبت به آن حضرت به طور خاص

4. محبوب نمودن ایشان در میان مردم

5. انتظار فرج و ظهور آن حضرتعلیه السلام

6. اظهار اشتیاق به دیدار آن بزرگوار

7. ذکر مناقب و فضائل آن حضرت علیه السلام

8. اندوهگین بودن مؤمن از فراق آن حضرت علیه السلام

9. حضور در مجالس ذکر مناقب و فضائل آن حضرت علیه السلام

10. تشکیل مجالس ذکر مناقب و فضائل آن حضرت علیه السلام

11. سرودن شعر در فضایل و مناقب آن حضرت علیه السلام

12. خواندن شعر در فضایل و مناقب آن حضرت علیه السلام

13. قیام به هنگام یاد شدن نام و یا القاب آن حضرت علیه السلام

14. گریستن بر فراق آن حضرت علیه السلام

15. گریاندن بر فراق آن حضرت علیه السلام

16. خود را به گریه کنندگان شبیه نمودن بر فراق آن حضرتعلیه السلام

17. درخواست معرفت امام عصر علیه السلام از خداوند عزوجل

18. تداوم درخواست معرفت آن حضرتعلیه السلام

19. مداوت به خواندن دعای غریق ( یا الله، یا رحمن، یا رحیم، یا مقلب القلوب ...)

20. دعا در زمان غیبت آن حضرتعلیه السلام

21. شناختن علامت‌های ظهور آن حضرتعلیه السلام

22. تسلیم بودن و عجله نکردن( در امر ظهور )

23. صدقه دادن به نیابت آن حضرتعلیه السلام

24. صدقه دادن به قصد سلامتی آن حضرت علیه السلام

25. رفتن به حج به نیابت آن حضرتعلیه السلام

26. فرستادن نایب که از طرف آن حضرت حج کند.

27. طواف بیت الله الحرام به نیابت آن حضرتعلیه السلام

28. نایب ساختن دیگری تا از طرف آن حضرت طواف نماید.

29.زیارت مشاهد رسول خدا و ائمه معصومین (علیهم السلام) به نیابت از مولایمان

30. استحباب اعزام نایب برای زیارت از سوی آن حضرت علیه السلام

31. سعی در خدمت کردن به آن حضرتعلیه السلام

32. اهتمام ورزیدن به یاری آن حضرتعلیه السلام

33. تصمیم قلبی بر یاری کردن آن حضرتعلیه السلام در زمان حضور و ظهور ایشان

34. تجدید بیعت با آن حضرت علیه السلام بعد از فرایض همه روزه و هر جمعه

35. صله آن حضرت علیه السلام به وسیله مال

36. صله شیعیان و دوستان صالح امامان علیهم السلام به وسیله مال

37. خوشحال کردن مؤمنین

38. خیرخواهی برای آن حضرت علیه السلام

39. زیارت کردن آن حضرت علیه السلام (بوسیلۀ توجه نمودن به آن حضرت و سلام کردن به ایشان)

40. دیدار مؤمنین صالح و سلام کردن بر آنان

41. درود فرستادن بر آن حضرت علیه السلام

42. هدیه کردن ثواب نماز به آن حضرت علیه السلام

43. هدیه نماز مخصوص

44. نماز هدیه به آن حضرت به گونه مخصوص در وقت معین

45. اهداء قرائت قرآن به آن حضرتعلیه السلام

46. توسل و طلب شفاعت از خداوند به وسیله آن حضرتعلیه السلام

47. دادخواهی و توجه نمودن و عرض حاجت به آن حضرتعلیه السلام

48. دعوت کردن مردم به آن حضرتعلیه السلام

49. رعایت حقوق آن حضرت و مواظبت بر ادای آنها و رعایت وظایف نسبت به آن بزرگوار

50. خشوع دل هنگام یاد آن حضرتعلیه السلام

51. عالم باید علمش را آشکار سازد.(عالِم باید علمش را دربرابر بدعت‌ها آشکار نماید.)

52. تقیه کردن از اشرار و مخفی داشتن راز از اغیار

53. صبر کردن بر اذیت و تکذیب و سایر محنت ها

54. درخواست صبر از خدای تعالی

55. سفارش یکدیگر به صبر در زمان غیبت آن حضرتعلیه السلام

56. پرهیز از مجالسی که نام آن حضرت علیه السلام در آنجا مورد تمسخر باشد.

57. تظاهر با ستمگران و اهل باطل(تقیّه در برابر پادشاه ستمگر)

58. ناشناس ماندن و پرهیز از شهرت یافتن

59. تهذیب نفس

60. اتفاق و اجتماع بر نصرت آن حضرتعلیه السلام

61. متفق شدن بر توبه واقعی و بازگرداندن حقوق به صاحبان آنها

62. ییوسته به یاد آن حضرت علیه السلام بودن

63. به آداب آن حضرتعلیه السلام عمل نمودن

64. دعا به درگاه الهی برای جلوگیری از نسیان یاد آن حضرت علیه السلام (از خدا بخواهی که تو را از فراموش کردن یاد آن حضرت محفوظ بدارد.)

65. اینکه بدنت نسبت به آن حضرتعلیه السلام خاشع باشد.

66. مقدم دانستن خواستة آن حضرتعلیه السلام بر خواسته خود

67. احترام کردن نزدیکان و منسوبین به آن حضرتعلیه السلام (مانند سادات علوی و علمای دینی)

68. بزرگ داشتن اماکنی که به قدوم آن حضرت علیه السلام زینت یافته‌اند.

69. وقت ظهور را تعیین نکردن.

70. تکذیب و دروغ شمردن وقت گذاران ظهور

71. تکذیب کردن مدعیان نیابت خاصۀ آن حضرت علیه السلام در زمان غیبت کبری

72. درخواست دیدار آن حضرتعلیه السلام با عافیت و ایمان

73. اقتدا و تأسّی جستن به اخلاق و اعمال آن حضرتعلیه السلام(معنی تشیع و مأموم بودن همین است.)

74. حفظ زبان از یاد غیر خدا و مانند آن

75. خواندن نماز آن حضرتعلیه السلام

76. گریستن در مصیبت مولایمان شهید مظلوم حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام

77. زیارت قبر مولایمان آقا ابا عبدالله الحسین علیه السلام

78. بسیار لعنت کردن بر بنی امیه در آشکار و پنهان

79. اهتمام و همت کردن در ادای حقوق برادران دینی

80. مهیا کردن سلاح و اسب در انتظار ظهور آن حضرتعلیه السلام (آماده باش بودن)

=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

www.MASAFPORTAL.com

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 271 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 14:40

چکیده : ... با عنوان : عیدی به آقا امام زمان بخوانید :

عیدی به امام زمان(عج)

به نام خدای مهدی (عج)

روزها نو نشده ،کهنه تر از دیروز است

گر کند یوسف زهرا نظری نوروز است

لحظه ها در تپش تاب و تب آمدنش

آسمان چشم به راه قدمش هر روز است

ای خدا کاش شود سال نو ام عید فرج

که نگاهم نگران منتظر آن روز است

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 294 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 14:40

چکیده : ... با عنوان : هفت سین قرانی بخوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم
تنها 7 آیه قرآن با کلمه " سلام " (دقیقا با خود کلمه " سلام " آغاز می شود  نه " و سلام " و ..... ) شروع می شود که به هفت سین قرآنی معروف است ، می توان این هفت آیه را با زعفران و گلاب بر روی یک ظرف چینی نوشته و سر سفره هفت سین قرار داد . پس از تحویل سال آن ظرف را با آب شسته و با  آن شربت درست کرده و مقداری از آن را برای تبرک خانه و شفای جسمی و روحی میل فرمایید .

1-سوره رعد آیه 24 : سلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی الدار
2-سوره یس آیه 58 : سلام قولا من رب الرحیم
3-سوره صافات آیه 79 : سلام علی نوح فی العالمین
4- سوره صافات آیه 109 : سلام علی ابراهیم
5-سوره صافات آیه 120 : سلام علی موسی و هارون
6-سوره صافات آیه 130 : سلام علی ال یاسین
7-سوره قدر آیه 5 : سلام هی حتی مطلع الفجر

برگرفته از:www.mogtada-fa.blogfa.com

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 209 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 14:40

چکیده : ... با عنوان : قلب امام زمان را شاد کنید...! بخوانید :
                                    بهار-بيست دات كام  تصاوير زيبا سازی وبلاگ  www.bahar22.com

                                  

 قلب امام زمان(عج) را شاد کنید؛ توصیه هایی به جوانان

توصیه های اخلاقی آیت ‌الله العظمی میرزا جواد تبریزی(ره) به جوانان

سعی كنید با افراد متدیّن معاشرت كنید و با افرادی كه فكر و حركت آنها شما را به گناه می‌كشاند هم‌صحبت نشوید، و افكار شیطانی را از فكر خود محو نمایید. به معنویات روی آورید و در مجالس وعظ و خطابه شركت كنید. اذكار خود را بیشتر كنید و در هر كاری از خدا كمك بخواهید.
شیطان همواره در كمین است، امّا انسان باید آنقدر تهذیب نفس داشته باشد كه اجازه ندهد شیطان در او رسوخ كند و او را فریب دهد، لذا قبل از اینكه پشیمان شوید، شیطان را از خود برانید؛ زیرا خدای ناكرده اگر سریع به فكر خود نباشید، ممكن است نتوانید در آینده از القائات شیطان رها شوید. تا جوان هستید فرصت دارید خود را خلاص كنید.

اوّلین گام برای شما این است كه یك شخص متدین را راهنمای خود قرار دهید؛ از فردی كه خود صاحب كمال است، كمك بخواهید و قدری از روز را با او بگذرانید. سعی كنید با افراد متدیّن معاشرت كنید و با افرادی كه فكر و حركت آنها شما را به گناه می‌كشاند هم‌صحبت نشوید، و افكار شیطانی را از فكر خود محو نمایید. به معنویات روی آورید و در مجالس وعظ و خطابه شركت كنید. اذكار خود را بیشتر كنید و در هر كاری از خدا كمك بخواهید.

با خود زیاد خلوت نكنید، اگر فكر گناه به ذهنتان خطور كرد از محل خارج شده، شروع به قدم زدن نمایید و خود را به كاری مشغول كنید تا فكر باطل از ذهن شما خارج شود. باید ببینید سبب اصلی تحریك شهوت شما چیست، بعد آن را علاج یا از آن دوری كنید، به مرور زمان، مسئله گناه را ـ ان شاءالله ـ فراموش خواهید كرد. اگر بتوانید هنگامی كه شیطان به سراغ شما آمد وضو ساخته و شروع به نماز خواندن نمایید، بسیار مؤثر است، در آن بركاتی است كه شما را در جهت خلاصی از این مشكل، كمك خواهد كرد.

توسّل به اهل بیت(ع)

اصولاً توسّل به پیامبر اكرم(ص)، صدیقه طاهره و ائمه معصومین(ع) و واسطه قرار دادن آنها در پیشگاه خداوند متعال برای برآورده شدن حاجات، در اذهان عموم مؤمنین، علما و اصحاب ائمّه، از مسلّمات و مرتكزات (ثابت ها) بوده و جای هیچ شك و شبهه‌ای در آن نیست. اگر در موردی مانند این موارد كه از مسلّمات بین مؤمنین است روایات زیادی در دسترس نباشد، نه به جهت ضعف مطلب؛ بلكه به جهت وضوح مطلب و رسوخ آن در اذهان است و این خود كافی بوده و نیازی به نقل و ضبط ندارد.

مگر نه اینكه خداوند متعال در قرآن مجید فرموده است: َوَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَة؛ یعنی برای رسیدن به خداوند و تقرّب به درگاه او وسیله بجویید (مائده/35). چه وسیله و واسطه‌ای مهم‌تر و اساسی‌تر از پیامبر اكرم(ص) و ائمّه معصومین(ع) می‌باشد؟ توسّل به آن ذوات مقدسه نه تنها در میان مؤمنین این امّت و علما و اصحاب ائمّه، امری رایج بوده، بلكه نزد انبیای سابق هم مورد توجّه بوده است؛ چنان‌كه از روایاتی كه در توبة حضرت آدم در ذیل آیه شریف:‌ «فَتَلَقَّى آدَمُ مِن رَّبِّهِ كَلِمَاتٍ فَتَابَ عَلَیْهِ»(بقره/37) وارد شده و غیر از این مورد، از روایات متعدد در مورد انبیا به دست می‌آید. بنابراین، توسل و التجا به آن بزرگواران و شفیع قرار دادن آنها در پیشگاه خداوند متعال، جهت عظمت مقام آن حضرات در نتیجه عبودیت و نهایت تذلّل و بندگی‌شان در درگاه خداوند، ثابت است.

خواندن دعای توسل یا حدیث كسا و امثال آن از مصادیق: «وَابْتَغُواْ إِلَیهِ الْوَسِیلَة» و موجب نجات و خلاصی از ناگواری‌ها و دشواری‌ها و ایجاد [كننده] زمینه برخورداری از بركات و مواهب می‌باشد. همان‌طور كه شفاعت آنها در آخرت موجب نجات و رهایی از عذاب آخرت است و مؤمنین به شفاعت آن بزرگواران امید دارند و خداوند متعال هم شفاعت آنها را می‌پذیرد، بر اساس آی شریف: «وَلَا تَنفَعُ الشَّفَاعَةُ عِندَهُ إِلَّا لِمَنْ أَذِنَ لَهُ»(سبا/23) اگر بنا باشد كه خداوند متعال به شفاعت كسی در روز قیامت اذن بدهد، در مرتبة اوّل پیامبر اكرم(ص) و اهل بیت(ع) طاهرینش می‌باشند و رسول گرامی اسلام(ص) و ائمّه، قدر متیقّن از اذن در شفاعت برخوردار می‌باشند، همان‌طور كه قبول ولایت آن بزرگواران، اقتدا و تأسی به آنها در مقام عمل، تنها راه رسیدن به سعادت و رستگاری می‌باشد و هدایت تنها در این راه است.

شوخی و خنده، حكم نمك در غذا را دارد، انسان باید از شوخی و خنده زیاد بپرهیزد، به خصوص طلبه[دانشجو] جوان كه دوران سازندگی خود را می‌گذراند و خدای ناكرده شوخی و خنده زیاد موجب دلمردگی می‌شود و اگر خدای ناكرده این اتّفاق بیفتد، خارج شدن از آن حالت بسیار سخت است. هر كاری می‌كنید، معقول باشد، تا نگویند این چه طلبه‌ای است. خنده زیاد شخصیّت شما را نزد متدیّنان كمرنگ می‌كند. با دوستان متدین و مؤمن خود می‌توانید جملات معقول و موزون رد و بدل كنید، امّا باید مواظب باشید كه دروغ، تهمت، بهتان، افترا، و ایذاء كسی در آن نباشد؛ در سخن گفتن و شوخی معقول،‌ تمام جوانب شرعی و اخلاقی را در نظر بگیرید. كاری كنید كه رضایت امام زمان(ع) در آن باشد، شكل ظاهری و حركت شما نیز به گونه‌ای باشد كه اگر كسی شما را دید، از خُلق و التزام شما لذت ببرد و مصداق «كونوا لنا زیناً» باشید، خداوند به شما توفیق بدهد.

منابع: افق حوزه، ش 205. ماهنامه موعود شماره 107.

                برگرفته از سایت:                                   

www.montazeranemahdi.com

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 270 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 14:40

چکیده : ... با عنوان : عجب صبری خدا دارد...! بخوانید :

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar22.com

عجب صبری خدا دارد

      عجب صبری خدا دارد !

    اگر من جای او بودم .

    همان یک لحظه ی اول ،

    که اول ظلم را می دیدم از مخلوق بی وجدان ،

    جهان را با همه زیبایی و زشتی ،

    به روی یکدگر ، ویرانه می کردم .

        عجب صبری خدا دارد !

    اگر من جای او بودم .

    که در همسایه ی صد ها گرسنه ، چند  بزمی  گرم عیش و نوش می دیدم ،

    نخستین نعره ی مستانه را خاموش آن دم ،

    بر لبِ ، پیمانه می کردم .

        عجب صبری خدا دارد !

    اگر من جای او بودم .

    که می دیدم یکی عریان و لرزان ، دیگری پوشیده از صد جامه ی  رنگین ،

    زمین و آسمان را

    واژگون ، مستانه می کردم .

       عجب صبری خدا دارد !

    اگر من جای او بودم .

    نه طاعت می پذیرفتم ،

    نه گوش از بهر این بیداد گر ها تیز کرده ،

    پاره پاره در کف زاهد نمایان ،

    سبحه ی ، صد دانه می کردم .

        عجب صبری خدا دارد !

    اگر من جای او بودم .

    برای خاطر تنها یکی مجنون صحرا گرد بی سامان ،

    هزاران لیلی ناز آفرین را کو به کو ،

    آواره و دیوانه می کردم .

        عجب صبری خدا دارد !

    اگر من جای او بودم .

    بگرد شمع سوزان ِ دل عشاق سرگردان ،

    سراپای وجود بی وفا معشوق را ،

    پروانه می کردم .

        عجب صبری خدا دارد !

    اگر من جای او بودم .

    به عرش کبریایی ، با همه صبر خدایی ،

     تا که می دیدم عزیز نابجایی ، ناز بر یک ناروا گردیده خواری می فروشد ،

    گردش این چرخ را

    وارونه ، بی صبرانه می کردم  .

        عجب صبری خدا دارد !

     اگر من جای او بودم .

    که می دیدم مشوش عارف و عامی ، ز برق فتنه ی این علم ِ عالم سوز مردم کش ،

    به جز اندیشه ی عشق و وفا ، معدوم هر فکری ،

     در این دنیای ، پر افسانه می کردم .

       عجب صبری خدا دارد !

    چرا من جای او باشم .

    همین بهتر که او خود جای خود بنشسته و ، تاب تماشای تمام زشتکاری های این مخلوق را دارد

    وگرنه من به جای او چو بودم ،

    یک نفس کی عادلانه سازشی ،

    با جاهل و فرزانه می کردم .

    عجب صبری خدا دارد !   عجب صبری خدا دارد !

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 292 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 14:40

چکیده : ... با عنوان : گرسنه شکم و گرسنه شهوت...! بخوانید :

گرسنه شكم و شهوت

عالمی فرمودند:برای تبلیغ به شهری رفته بودم در آن جا سید بزرگواری امام جماعت بود. در گفتگوهایی که با هم داشتیم تعریف کردند :

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar22.com

یک روز درب منزل به صدا در آمد وقتی درب را باز کردم خانمی به همراه فرزند خردسالش را با لباسی نا مناسب و آرایش کرده و بی حجاب در مقابل خود دیدم .خواستم درب را ببندم و به او بی اعتنایی کنم .اما فکر کردم وقتی خانه یک روحانی با این قیافه آمده شاید معایب بی حجابی را نمی داند و شاید بتوانم نصیحتش کنم.سرم را پایین انداختم و تعارفش کردم ، وارد اتاق شد و مسئله ای در مورد ارث از من سوال کرد.من گفتم خانم من از شما مسئله ای می پرسم اگر جواب دادید من هم جواب می دهم گفت:شما از من ؟گفتم بله ،گفت بفرمائید.

گفتم شخصی در محلی مشغول به غذا خوردن است غذا هم بسیار مطبوع است گرسنه ای از کنار او می گذرد و جلوی او می نشیند ولی او اعتنائی نمی کند شخص گرسنه تقاضای یک لقمه می کند ولی باز هم اعتنائی نمی کند شخص گرسنه التماس می کند ولی او به خوردن ادامه می دهد،و می گوید غذا متعلق به من است .خانم این چگونه آدمیست ؟ خانم فرمود از شمر بدتر است .

سید فرمود :خواهرم گرسنه دو جور است .یکی گرسنه شکم و دیگری گرسنه شهوت .

جوانی که گرسنه شهوت است و خانمی نیمه برهنه را می بیند و هر چه اظهار علاقه می کند خانم بی اعتنائی می کند،جوان التماس می کند ولی باز هم خانم بی اعتنائی می کند این چگونه آدمیست؟

خانم از جای حرکت کرد و از خانه بیرون رفت.فردا درب منزل صدا کرد و دیدم همسر همان خانم است و اجازه ورود می خواهد ،وقتی وارد شد،گفت به همسرم چه فرمودید که از دیروز آمده و از من چادر و پوشش اسلامی می خواهد.

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 229 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 14:40

چکیده : ... با عنوان : افزونه دسکتاپی شوق انتظار بخوانید :
ೋღافزونه دسکتاپی شوق انتظار ღೋنرم افزاری متفاوت در دنياي مجازي
براي اولين بار در فضاي مجازي و دنياي رايانه

نرم افزاري در قالب 313 پرسش پيرامون امام زمان(عج)
با قابلیت نمایش سوال و جواب هایي در هنگام شروع ويندوز طراحي گرديد

طراحي منحصر به فرد اين پرسمان به گونه اي است که لحظاتی ما را با مفاهیم مهدویت و انتظار بيشتر مانوس نموده و بتواند ما را در مقابل تهديدات
و شبهات دشمنان دين و قرآن مستحکم تر سازد.

این اثر کاری ارزشمند از تیم نرم افزاری انجمن گفتگوی دینی وابسته به مرکز ملی پاسخگویی می باشد.

اميدواريم توانسته باشيم گامي هرچند ناچيز
در جهت پاسخ به شبهات پيرامون آن حضرت برداريم

اميد است شما عزيزان هم با معرفي اين اثر به ديگران ما را در اين راه معنوي همراهي نموده و از منتظران واقعي حضرتش باشيم
برگرفته از :mehdi8285.blogfa.com
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 253 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 14:40

چکیده : ... با عنوان : تاخداهست غصه چرا ...! بخوانید :

به نام خدا

آسمان را بنگر، که هنوز بعد صدها شب و روز، مثل آن روز نخست
گرم و آبی و پر از مهر، به ما می خندد!
یا زمینی که، دلش از سردی شبهای خزان نه شکست و نه گرفت!
بلکه از عاطفه لبریز شد و نفسی از سرامید کشید و در آغاز بهار دشتی از یاس سپید زیر پاهامان ریخت،
تا بگوید که هنوز پر امنیت احساس خداست!
ماه من غصه چرا؟!

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar22.com
تو مرا داری و من هر شب و روز آرزویم همه خوشبختی توست!
ماه من! دل به غم دادن و از یأس سخن ها گفتن کار آن هایی نیست که خدا را دارند...
ماه من! غم و اندوه، اگر هم روزی، مثل باران بارید، یا دل شیشه ای ات، از لب پنجره عشق، زمین خورد و شکست، با نگاهت به خدا، چتر شادی وا کن،
و بگو با دل خود، که خدا هست، خدا هست!
او همانی است که در تارترین لحظه شب، راه نورانی امید نشانم می داد...
او همانی است که هر لحظه دلش می خواهد، همه زندگی ام، غرق شادی باشد...

تصاوير زيباسازی وبلاگ ، عروسك ياهو ، متحرك       www.bahar22.com
ماه من!
غصه اگر هست، بگو تا باشد!
معنی خوشبختی، بودن اندوه است...!
این همه غم و غصه، این همه شادی وشور، چه بخواهی و چه نه! میوه یک باغند، همه را با هم و با عشق بچین...
ولی از یاد مبر؛
پشت هر کوه بلند، سبزه زاری است پر از یاد خدا!
و در آن باز کسی می خواند؛
که خدا هست، خدا هست و چرا غصه؟! چرا؟

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 253 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 14:40

چکیده : ... با عنوان : دستور تهیه 10 جوشانده گیاهی ضد سرماخوردگی رایج ترین نوشیدنی ما چای است اما به گفته متخصصان طب سنتی بخوانید :

 

 
 
 
رایج ترین نوشیدنی ما چای است اما به گفته متخصصان طب سنتی زیاده روی در مصرف آن توصیه نمی شود، بنابراین بد نیست در کنار آن نوشیدنی های جایگزین مانند انواع جوشانده ها و دم نوش های گیاهی را هم امتحان کنید که هم راحت تهیه می شوند و هم هر نوع سلیقه ای را پوشش می دهند. جوشانده ها از جوشیدن دانه، ریشه یا برگ گیاهان در آب جوش تهیه می شوند. حالا شاید این سوال پیش بیاید که چه تفاوتی بین دم نوش و جوشانده وجود داغرد؟ برای تهیه دم نوش ها باید گیاهان دارویی را در آب جوشیده بریزیم و 15 تا 20 دقیقه روی بخار قرار دهیم؛ مثل دم کردن چای معمولی و بعد از جدا کردن تفاله، نوشیدنی را داخل فنجان سرو کنیم. این در حالی است که برای تهیه انواع جوشانده باید گیاهان دارویی را با آب سرد یا گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه روی حرارت بجوشانیم. البته خواص این دو نوع نوشیدنی با هم متفاوت است و هر یک خاصیت های منحصر به فردی دارند.

دستور تهیه 10 جوشانده گیاهی برای مقابله با بیماری های فصل سرما

دم نوش ضد سرماخوردگی

سرماخوردگی یکی از بیماری های رایج پاییز و زمستان است اما متخصصان طب سنتی می گویند با مصرف دم نوش گشنیز می توانید از بروز سرماخوردگی پیشگیری کنید. حتی نوشیدن این دم نوش علائم سرماخوردگی را هم در مدت کوتاهی از بین می برد و در عرض دو روز حالتان خوب می شود.

روش تهیه: سه قاشق برگ های خشک شده گشنیز را در 2 تا 3 فنجان آب جوش بریزید و به مدت 15 دقیقه دم کنید و هفته ای 3 تا 4 فنجان از آن بنوشید.


درمان سرماخوردگی با دم نوش آویشن

گاهی اوقات پیشگیری کارساز نیست و با حمله غافلگیرانه ویروس سرماخوردگی مواجه می شوید. در چنین شرایطی نوشیدن دم نوش آویشن کمک کننده است چون تاثیر زیادی در تسکین سرفه و تنگی نفس دارد.

روش تهیه: یک قاشق غذاخوری آویشن را در 2.5 فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید حدود 10 دقیقه دم بکشد و روزی 2 تا 3 بار از آن میل کنید تا سرماخوردگی تان طی 2 تا 3 روز کاملا خوب شود.

جوشانده اسطوخودوس علیه سرماخوردگی

یکی از مهمترین داروهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی، جوشانده اسطوخودوس، پونه، نعنا و آویشن است که هم خاصیت ضد درد داردو هم باعث تسکین سرفه 9های خشک می شود.

روش تهیه: میزان مساوی از گیاهان گفته شده را در ظرفی مناسب بریزید و دو لیوان آب به آن اضافه کنید و روی حرارت مستقیم بگذارید تا جوش بیاید. مصرف این جوشانده یک ساعت پس از هر وعده غذایی، باعث درمان سرماخوردگی در کوتاه ترین زمان ممکن می شود.

درمانس رفه های خشک با جوشانده دارچین

خشکی هوا در فصل زمستان یکی از مهمترین دلایل بروز سرفه های خشک، به ویژه در افراد مبتلا به حساسیت های فصلی یا بیماران تنفسی است. برای حل این مشکل می توانید از جوشانده دارچین کمک بگیرید.

روش تهیه: چندتکه چوب دارچین را درون قوری فلزی بریزید و حدوددو لیوان آب به آن اضافه کنید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد. نوشیدن این جوشانده دو تا سه بار در هفته توصیه می شود. البته خانم های باردار باید دور این نوشیدنی گیاهی خط بکشند!

دم نوش زمستانی

افسردگی فصلی نوعی افسردگی است که هر سال در یک زمان معین در فرد بروز می کند. این بیماری معمولا از پاییز و زمستان شروع شده و در بهار یا اوایل تابستان خاتمه می یابد و با علائمی مانند احساس خستگی، خواب آلودگی، کاهش میزان انرژی، استرس و اضطراب، افزایش وزن، تمایل به تنهایی و ... همراه است. البته به گفته متخصان طب سنتی به کمک دم نوش زعفران می توانید به جنگ این نوع افسردگی بروید زیرا زعفران علاوه بر اینکه مفرح و نشاط آور است، خاصیت ضد افسردگی هم دارد.

روش تهیه: یک قاشق مرباخوری زعفران را همراه تکه کوچکی نبات در سه فنجان آب جوش بریزید تا 15 دقیقه دم بکشد و هفته ای یک تا دو فنجان از آن بنوشید اما فراموش نکنید متخصصان طب سنتی مصرف زیاد زعفران را توصیه نمی کنند. همچنین مصرف این دم نوش برای خانم های باردار ممنوع است چون احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.

جوشانده ضد خستگی

متخصصان طب سنتی معتقدند پرتقال میوه ای است که کسالت و خستگی های شب های سرد زمستانی را از بین می برد. بنابراین پیشنهاد می شود هفته ای دو تا سه بار در هفته بعد از وعده شام یک فنجان جوشانده پرتقال بنوشید.

روش تهیه: آب دو عدد پرتقال را بگیرید و یک فنجان آب جوش و نصف قاشق غذاخوری عسل به آن اضافه کنید و 10 دقیقه روی حرارت قرار دهید و به صورت ولرم میل کنید.


جوشانده مخصوص خانم ها

دارچین بوی بدن دهان را از بین می برد، باعث کاهش قند خون می شود و در تسکین دردهای دوران قاعدگی موثر است؛ به ویژه در فصول سرد چرا که سرما شدت دردهای قاعدگی را افزایش می دهد. کافی است در پنج روز نخست عادت ماهانه تان روزانه دو فنجان جوشانده دارچین و زنجبیل بنوشید.

روش تهیه: یک قاشق غذاخوری چوب دارچین خرد شده را با یک بند انگشت زنجبیل نسابیده در دو لیوان آب جوش بریزید و به مدت 30 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا به نقطه جوش برسد. سپس 10 دقیقه این جوشانده را دم کنید و بعد از شیرین کردن با عسل طبیعی بنوشید.

جوشانده لاغری

مدت زیادی تا عید نوروز باقی نمانده و خیلی ها تصمیم می گیرند سال جدید را با تناسب اندام شروع کنند. اگرچه شما هم جزو این افراد هستید و تصمیم به کاهش وزن دارید باید روزانه سه فنجان جوشانده زیره بنوشید چون به گفته حکمای طب سنتی این گیاه چربی اضافه بدن را می سوزاند و چاقی را برطرف می کند و علاوه بر تصفیه خون در تقویت قلب و عروق و درمان مشکلات کلیه هم موثر است.

روش تهیه: یک قاشق غذاخوری زیره سیاه را داخل دو لیوان آب جوش بریزید و روی شعله مستقیم گاز قرار دهید و بعد از جوش آمدن زیر گاز را خاموش کنید تا پنج دقیقه دم بکشد سپسی آن را با یک تکه بسیار کوچک نبات شیرین کنید و هفته ای سه تا چهار فنجان از این جوشانده را 20 دقیقه بعد از غذا بنوشید.

جوشانده ضد دیابت

قره قات میوه ای درختی است که در جنگل های شمال ایرلان می روید و علاوه بر درمان اسهال در کاهش میزان قند خون موثر است و مصرف جوشانده آن چهار بار در هفته به بیماران دیابتی یا افرادی که زمیه ژنتیکی این بیماری را دارند، توصیه می شود.

روش تهیه: یک قاشق غذاخوری قره قات را با دو لیوان آب سرد مخلوط کنید و 20 دقیقه روی حرارت قرار دهید تا جوش بیاید سپس جوشانده را بعد از خنک شدن بنوشید.

جوشانده بادرنجبویه

گیاه «بادرنجبویه» از 2000 سال پیش در یونان استفاده دارویی داشته چون در کاهش استرس، التیام زخم ها، درمان دندان درد، آسیب دیدگی گردن و درمان گوش موثر است. همچنین از این گیاه به عنوان دارویی برای درمان تب، سردرد، فشار خون بالا، کابوس های شبانه، آنفلوآنزا و حاتلت تهوع یاد می شود. البته یکی از مهمترین خواص بادرنجبویه این است که روی خلق و خوی شما تاثیر می گذارد و بی حوصلگی تان را درمان می کند.

روش تهیه: 15 گرم گیاه بادرنجبویه را در یک لیتر آب جوش بریزید و روی شعله مستقیم گاز قرار دهید تا جوش بیاید و بعد از خنک شدن و افزودن کمی عسل یا نبات سه تا چهار فنجان در هفته بنوشید.

نکته طلایی:

فراموش نکنید افراط در مصرف دم نوش ها و جوشانده ها خطرناک است و می تواند عوارض جانبی داشته باشد. برای مثال نوشیدن بیش از حد جوشانده نعنا که برای درمان مشکلات گوارشی و نفخ تجویز می شود. میزان جذب آهن را کاهش می دهد و زمینه بروز کم خونی را فراهم می کند. بنابراین پیش از مصرف دم نوش ها و جوشانده ها با یک متخصص طب سنتی مشورت کنید.
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 289 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 9:54

چکیده : ... با عنوان : عکس های زیبا بخوانید :

 عکس های زیبا


 

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 217 تاريخ : شنبه 23 آذر 1392 ساعت: 9:31

چکیده : ... با عنوان : تاثیر نماز بر بیماری های دهان و دندان بخوانید :
نكته ای كه در مورد نماز قابل توضیح است ، توجه دادن به این حقیقت متعالی است كه روح حقیقی نماز و فلسفه شكوهمند آن چیزی جز عبودیت محض در مقابل آفرینشگر یگانه هستی و ابراز خشوع بنده ناتوان در پیشگاه قادر متعال نیست و هر آنچه كه اندیشمندان و قلم به دستان ، پیرامون فواید گوناگون نماز در عرصه های مختلف بگویند و بنویسند تنها به منزله حاشیه ای بر این متن گهر بار خواهد بود .

دهان انسان را برخی قلب دوم بدن نامیده اند و توجه به این نكته كه چنانچه محیط دهان فردی تمیز باشد ، آن فرد از ابتلا به بسیاری از بیماری ها در امان است ، این نامگذاری را بسیار مناسب جلوه می دهد .
به عنوان مثال عفونت های دهان و دندان به ویژه در كودكان ، نقش مهمی در ایجاد بیماری های روماتیسمی دارد و نقش دندان ها در حفظ و زیبایی و قدرت جویدن و صحبت كردن به خوبی مشخص است و حتی نبودن دندان های سالم و زیبا برای بانوان و دوشیزگان ( به خصوص ) اثرات روانی زیادی باقی می گذارد . چرا كه در كتاب های علمی دندانپزشكی می خوانیم : نیمی از زیبایی بشر منوط به صورت او و از این مقدار 3/2 آن مربوط به دهان و دندان ها است .
رعایت بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از بیماری های مختلف آن ، از جمله پوسیدگی دندان ها و بیماری های پریودنتال ( بیماری های لثه و بافت های پشتیبان ) و .. به بهترین شكل بوسیله مسواك زدن ، انجام می پذیرد.
اما دین مبین اسلام ، از قرن ها پیش با توصیه های مؤكد ، مسلمانان را به طرف این نكته درخشان بهداشتی هدایت نموده است تا جایی كه پیامبر اكرم (ص) می فرمودند : ” اگر بر امتم سخت نمی شد مسواك زدن را واجب می كردم ” و حتی در حدیثی دیگر نحوه مسواك زدن را از بالا به پایین و از پایین به بالا نموده اند كه مطابق با جدیدترین توصیه های علمی درباره روش مسواك زدن است .
علاوه بر آن در كتب گوناگون فقهی و عبادی اسلام ، دستورات مؤكد مبنی بر مسواك زدن هنگام ساختن وضو و نماز آمده است و با توجه به این كه نمازگزار روزانه حداقل 3 بار وضو می گیرد ، چنانچه قبل از هر وضو اقدام به مسواك زدن بكند ، از حد اكثر پاكیزگی لازم برای پیشگیری از تمامی بیماری های دهان و دندان برخوردار می شود. 

                   .

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 331 تاريخ : سه شنبه 19 آذر 1392 ساعت: 15:20

چکیده : ... با عنوان : رسول اکرم (ص) بخوانید :
 

قال رسول الله (ص) : لِکـُلِّ شـَیْءٍ وَجهٌ ، وَ وَجْهُ دِیْـنِکُم ألصَّلاة

پیامبر اعظم حضرت محمد (ص) فرموده اند : برای هر چیزی صورت وچهره ای وجود دارد و چهره دین شما نماز است

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 264 تاريخ : سه شنبه 19 آذر 1392 ساعت: 15:20

چکیده : ... با عنوان : آثار نماز جماعت بخوانید :

آثار نماز جماعت


بر پايي فريضه هاي ديني به صورت دسته جمعتي،در زندگي فردي و اجتماعي امت مسلمانان، آثارمثبت و فراواني دارد که به برخي اشاره مي شود :

1- آثار معنوي
بزرگترين اثر معنوي نماز جماعت، همان پاداش هاي الهي است که گفته شد. روايت است که شبي، علي عليه السلام تا سحر به عبادت مشغول بود. چون صبح شد، نماز صبح را به تنهائي خواند و استراحت کرد.
رسول خدا (ص) که آنحضرت را در جماعت صبح نديد، به خانه اورفت. حضرت فاطمه (ع) از شب زنده داري علي (ع) و عذر او از نيامدن به مسجد سخن گفت. پيامبر فرمود : پاداشي که بخاطر شرکت نکردن درنماز جماعت صبح، از دست علي (ع) رفت، بيش از پاداش عبادت تمام شب است. (1)     

رسول خدا (ص) فرموده است :
لان اصلي الصبح في جماعة احب الي من ان اصلي ليلتي حتي اصبح (2) اگر نماز صبح را به جماعت بخوانم، در نظرم محبوب تر ازعبادت و شب زنده داري تا صبح است.
بخاطر همين فضيلت و پاداش هاست که اگر تعداد نمازگزاران از ده نفربيشتر شود، اگر تمام آسمان ها کاغذ، و درياها مرکب و درخت ها قلم شودو فرشتگان بنويسند، پاداش يک رکعت آنرا نمي توانند بنويسند. (3). و نماز جماعت با تاخير، بهتر از نماز فرادي در اول وقت است. (4)

2- آثار اجتماعي
نماز جماعت، مقدمه وحدت صفوف و نزديکي دلها و تقويت کننده روح اخوت است.
نوعي حضور و غياب بي تشريفات، و بهترين راه شناسائي افراداست.
نماز جماعت، بهترين، بيشترين، پاکترين و کم خرج ترين اجتماعات دنياست و نوعي ديد و بازديد مجاني و آگاهي از مشکلات ونيازهاي يکديگر و زمينه ساز تعاون اجتماعي بين آحاد مسلمين است.

3- آثار سياسي
نماز جماعت، نشان دهنده قدرت مسلمين و الفت دلها و انسجام صفوف است.
تفرقه ها را مي زدايد، بيم در دل دشمنان مي افکند، منافقان را مايوس مي سازد، خار چشم بدخواهان است.
نماز جماعت، نمايش حضور در صحنه و پيوند«امام » و«امت » است.

4- آثار اخلاقي، تربيتي
در نماز جماعت، افراد در يک صف قرار مي گيرند و امتيازات موهوم صنفي، نژادي، زباني، مالي و. . . کنار مي رود و صفا و صميميت ونوعی دوستي در دلها زنده مي شود و مؤمنان، با ديدار يکديگر در صف عبادت، احساس دلگرمي و قدرت و اميد مي کنند.
نماز جماعت، عامل نظم و انضباط، صف بندي و وقت شناسي است.
روحيه فردگرايي و انزوا و گوشه گيري را از بين مي برد و نوعي مبارزه با غرور و خودخواهي را در بر دارد.
نماز جماعت، «وحدت » در گفتار، جهت، هدف و امام را مي آموزدو از آنجا که بايد پرهيزکارترين و لايق ترين اشخاص، به امامت نمازبايستد، نوعي آموزش و الهام دهنده علم و تقوا و عدالت است.
نماز جماعت، کينه ها و کدورت ها و سوء ظن ها را از ميان مي برد وسطح دانش و عبوديت و خضوع را در جامعه اهل نماز، افزايش مي دهد.
به خاطر اينهمه آثار است که به نماز جماعت، آن همه توصيه شده است. حتي نابينايي وقتي از حضور پيامبر، اجازه خواست که به مسجدنيايد، آن حضرت فرمود : از خانه تا مسجد، ريسماني ببندد و به کمک آن، خود را به نماز جماعت برساند. (5) و نيز، نابيناياني که اجازه ترک شرکت در نماز خواستند، رسول خدا (ص) اجازه نفرمود. (6) از طرف ديگر، برخورد شديد نسبت به کساني که به نماز جماعت اهميت نمي دهند، نشان ديگري بر اهميت و سازندگي آن است.
در حديث است که به چنان کسان، همسر ندهيد  و معرف آنان نشويد.(7)

 

1- سفينة البحار، ج 1، جماعت.
2- کنز العمال، ج 8 حديث 22792.
3- توضيح المسائل امام(قدس سره)مسئله 1400.
4- توضيح المسائل امام(قدس سره)مسئله 1402

5- وسائل، ج 5 ص 377.
6- کنزالعمال، ج 8 ص 255.
7- سفينة البحار، ج 1، جماعت.


 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 226 تاريخ : سه شنبه 19 آذر 1392 ساعت: 15:20

چکیده : ... با عنوان : اعمال دهه ی اول محرم : بخوانید :
 

 1-یكى از اعمال مهم ، دعاى اول ماه است . و به جهت اینكه اول این ماه اول سال بوده و از طرف دیگر دعاهاى قبل از وقت نیز تاثیر خاصى در برآورده شدن حاجات و رسیدن به امور مهم دارد، این دعا تاثیر زیادى در سلامتى و دورى از آفات دینى و دنیایى آن سال و بهبودى حال و بدست آوردن نیكیها دارد. و دعایى كه براى اول ماه در اقبال روایت شده دعاى بسیار مفیدى براى مطالب مذكور است .

2 - بهتر است در شب اول، بعضى از نمازهایى را كه در این شب وارد شده به مقدار حال و توانایى خود خوانده - حداقل دو ركعت نمازى را كه شامل حمد و یازده بار "قل هو الله احد" است -، بعد از آن دعایى را كه پیامبر اكرم صلى الله علیه و آله و سلم بعد از این نماز خوانده است و در كتاب اقبال نقل شده بخواند و فرداى آن روز را روزه بگیرد.

در روایت آمده است : كسى كه چنین عملى را انجام دهد، مانند كسى است كه بمدت یك سال كارهاى خوب انجام داده و تا سال آینده محفوظ خواهد بود.

3 - روزه روز سوم، در روایت آمده است: حضرت یوسف علیه السلام در این روز از چاه خارج شد. و اگر كسى این روز را روزه بگیرد، خداوند مشكل او را برطرف نموده و سختیها را بر او آسان مى نماید.

4 - روایت شده: مستحب است تمام ماه را روزه بگیرد. و در مورد روزه روز تاسوعا و عاشورا روایت مخصوص داریم اما احتیاط این است كه روز عاشورا را روزه نگیرد ولى از خوردن و آشامیدن تا عصر خوددارى نماید و آنگاه چیزى بخورد یا بیاشامد به جهت این كه امام حسین علیه السلام و یاران حضرت در عصر از غصه هاى این دنیاى پست رهایى یافتند و در هنگام عصر سعادتمند شده و به مطلوب خود كه عبارت بود از دیدار خداوند بزرگ، رسیدند. و شاید به همین جهت است كه دوستان عزادار آن حضرت علیه السلام در عصر این روز غم و غصه آنها كاهش پیدا كرده و از بین مى‌رود.

حضرت یوسف علیه السلام در روز سوم محرم از چاه خارج شد. و اگر كسى این روز را روزه بگیرد، خداوند مشكل او را برطرف نموده و سختیها را بر او آسان مى نماید

دو نكته

الف- در سایر اعمال شب و روز عاشور، از قبیل نمازها و دعاهاى آن - غیر از زیارتها و نمازهاى آن - اشكالهایى وجود دارد. و ممكن است این اعمال ساخته و پرداخته مخالفین شیعه باشد. مواردى مانند استحباب سرمه كشیدن و غیر آن ؛ و حتى اگر از معصومین علیهم السلام نیز روایت شده باشد، باز هم انجام مراسم عزادارى و صلوات فرستادن بر امام علیه السلام و اصحاب او و لعنت نمودن كشندگان آنها بهتر از انجام چیزهایى است كه در آن روایات وارد شده است . زیرا در روایت بر این اعمال نیز تاكید شده است.

ب- از چیزهایى كه عقل آنها را همراه با زیارت آن حضرت علیه السلام لازم مى داند، زیارت اهل بیت و یاران شهید اوست؛ بخصوص ب زیارتهایى كه وارد شده است.

تبیان
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 272 تاريخ : سه شنبه 19 آذر 1392 ساعت: 15:20

چکیده : ... با عنوان : آیا کسی به شما بدی کرده است؟ بخوانید :

آیا کسی به شما بدی کرده است؟ او را ببخشید؛ حتی پیش از آنکه از شما طلب بخشایش کند. آن گاه ذهن شما در آرامش خواهد بود و جهان اطراف به شما لبخند خواهد زد.

گفته اند امام حسین (ع ) شهید کربلا، روزی مشغول خوردن غذا بود ، ظرفی از دست غلام روی پاهای حضرت افتاد. غلام مضطرب شد و آیه ای از قرآن کریم خواند: " بهشت از آن کسی است که خشم خود را فرو می نشاند ." امام فرمود: " من خشمگین نشدم ." غلام ادامه داد : " بهشت از آن کسی است که برادر خویش را ببخشاید." حضرت فرمود: " تو را بخشیده ام " غلام گفت : " زیرا که خداوند فرد خیرخواه را دوست می دارد" حضرت فرمود : تو را آزاد می کنم . تو دیگر غلام نیستی  ".

 

 نقل از کتاب هر روی به سوی تو می آیم

ترجمه فریبا مقدم

 ص ۹۹

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 165 تاريخ : سه شنبه 19 آذر 1392 ساعت: 15:20

چکیده : ... با عنوان : صلوات خاصه ی حضرت امام رضا علیه السلام : بخوانید :
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 196 تاريخ : سه شنبه 19 آذر 1392 ساعت: 15:20

چکیده : ... با عنوان : فضیلت ماه مبارک رمضان بخوانید :

ماه رمضان ماه خداوند، ماه نزول قرآن و از شريف‌ترين ماه‌هاي سال است. در اين ماه درهاي آسمان و بهشت گشوده و درهاي جهنم بسته مي‌شود، و عبادت در يكي از شب‌هاي آن ( شب قدر ) بهتر از عبادت هزار ماه است.
رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم در خطبه شعبانيه خود درباره فضيلت و عظمت ماه رمضان فرموده است: «اي بندگان خدا! ماه خدا با بركت و رحمت و آمرزش به سوي شما روي آورده است؛ ماهي كه نزد خداوند بهترين ماه‌ها است؛ روزهايش بهترين روزها، شب‌هايش بهترين شب‌ها و ساعاتش بهترين ساعات است.
بر مهماني خداوند فرا خوانده شديد و از جمله اهل كرامت قرار گرفتيد. در اين ماه، نفس‌هاي شما تسبيح، خواب شما عبادت، عمل‌هايتان مقبول و دعاهايتان مستجاب است.
پس با نيت‌اي درست و دلي پاكيزه،‌ پروردگارتان را بخوانيد تا شما را براي روزه داشتن و تلاوت قرآن توفيق دهد. بدبخت كسي است كه از آمرزش خدا در اين ماه عظيم محروم گردد. با گرسنگي و تشنگي در اين ماه، به ياد گرسنگي و تشنگي قيامت باشيد.»

آن گاه پيامبر اكرم وظيفه روزه‌داران را برشمرد و از صدقه بر فقيران، احترام به سالخوردگان، ترحم به كودكان، صله ارحام، حفظ زبان و چشم و گوش از حرام، مهرباني به يتيمان و نيز عبادت و سجده هاي طولاني، نماز، توبه، صلوات، تلاوت قرآن و فضيلت اطعام در اين ماه سخن گفت.

دعاى پيامبر(ص) هنگام رويت هلال رمضان

صدوق عليه الرحمه در كتاب من لا يحضره الفقيه آورده «و كان رسول الله صلى الله عليه و آله اذا اهل هلال شهر رمضان استقبل القبلة و رفع يديه و قال: «اللهم اهله علينا بالامن و الايمان،و السلامة و الاسلام، و العافية المجللة و الرزق الواسع، و دفع الاسقام، اللهم ارزقنا صيامه و قيامه و تلاوة القرآن فيه، و سلمه لنا، و تسلمه منا و سلمنا فيه‏» (1)

رسول الله(صلى الله عليه و آل) هنگامى كه رويت هلال رمضان مى‏فرمود، رو به قبله مى‏نمود و دستهاى مباركش را بلند مى‏كرد.و مى‏گفت: پروردگارا اين ماه را بر ما نو گردان به امن و امان، و سلامتى و اسلام، و تندرستى شايان تشكر، و روزى فراخ، و بر طرف ساختن دردها و ناملايمات، بار پروردگارا روزى كن ما را روزه و قيام براى عبادت، و تلاوت قرآن در اين ماه، و او را براى ما سالم و تمام گردان، و او را از ما سالم بدار، و ما را در اين ماه سالم و تندرست فرما.

دعاى امام على(عليه السلام) هنگام رؤيت هلال رمضان

امير المؤمنين (عليه السلام) مى‏فرمايد: آنگاه كه ديدى هلال (ماه رمضان) را فلا تبرح، خشم نگير و عصبانى نشو، و «قل اللهم انى اسالك خير هذا الشهر، و فتحه و نوره، و نصره،و بركته، و طهوره، و رزقه، و اسئلك خير ما فيه و خير ما بعده، و اعوذ بك من شر ما فيه و ما بعده، اللهم ادخله علينا بالامن و الايمان، و السلامة و الاسلام، و البركة و التقوى، و التوفيق لما تحب و ترضى‏» (1)

و بگو بار پروردگارا خير و خوبى در اين ماه را از تو مى‏خواهم و همچنين فتح و پيروزى (بر شيطان) و نورانيت، و يارى (بر روزه‏دارى) و بركت و طهارت، و روزى اين ماه را از تو مى‏طلبم، و از تو خير آنچه در اين ماه هست و بعد از ماه مسئلت مى‏نمايم، و به تو پناه مى‏آورم از شر و بدى آنچه در اين ماه مى‏باشد، و آنچه بعد از آن است، بار پروردگارا اين ماه را با امن و امان و ايمان به تو و سلامت نفس و نعمت اسلام، و بركت و تقوى و توفيق يافتن به آنچه تو دوست مى‏دارى و راضى مى‏گردى بر ما وارد گردان (كه همه اوصاف شايسته را در اين ماه داشته باشيم).

دعاى امام سجاد(عليه السلام) هنگام حلول ماه رمضان

بسم الله الرحمن الرحيم

«(1) الحمد لله الذى هدانا لحمده، و جعلنا من اهله لنكون لاحسانه من الشاكرين و ليجزينا على ذلك جزاء المحسنين (2) و الحمد لله الذى حبانا بدينه، و اختصنا بملته، و سبلنا فى سبل احسانه لنسلكها بمنه الى رضوانه حمدا يتقبله منا و يرضى به عنا (3) و الحمد لله الذى جعل من تلك السبل شهره شهر رمضان، شهر الصيام، و شهر الاسلام، و شهر الطهور، و شهر التمحيص و شهر القيام الذى انزل فيه القرآن، هدى للناس و بينات من الهدى و الفرقان‏».

سپاس خدائى را سزاست، كه ما را براى سپاسگزارى خود راهنمائى نمود، و از سپاسگزاران قرار داد، تا براى احسان و نيكيش از شكرگزاران باشيم، و ما را بر آن سپاسگزارى پاداش نيكوكاران دهد، و سپاس خدائى را سزاست كه دين خود را به ما عطا نمود، و ما را جزو ملت‏خويش(اسلام) اختصاص داد، و در راههاى احسان و نيكيش رهنمون كرد،تا به وسيله نعمتش در آن راهها رفته و به سوى رضا و خوشنوديش دست‏يابيم، سپاسى كه آن را از ما بپذيرد، و به وسيله آن از ما خوشنود گردد.

سپاس خدائى را كه رمضان را براى ما ماه تزكيه قرار داد

و سپاس خدائى را سزاست كه ماه خود رمضان را، ماه صيام و روزه، و ماه اسلام، و ماه تزكيه، و ماه تصفيه و پاك كردن (از گناهان)، و ماه قيام و ايستادن (براى نماز در شبها يا به پا خاستن در احياى اسلام و جهاد در راه خدا) را يكى از آن راههاى احسان قرار داد، آن چنان ماهى كه قرآن در آن فرو فرستاده شد، در حالى كه براى مردم راهنما (ى از گمراهى) و نشانه‏هاى آشكار رهبرى، و جدا كننده ميان حق و باطل است.

«(4) فابان فضيلته على سائر الشهور بما جعل له من الحرمات الموفورة، و الفضائل المشهورة، فحرم فيه ما احل فى غيره اعظاما، و حجر فيه المطاعم و المشارب اكراما و جعل له وقتا بينا لا يجيز - جل و عز - ان يقدم قبله، و لا يقبل ان يؤخر عنه (5) ثم فضل ليلة واحدة من لياليه على ليالى الف شهر و سماها ليلة القدر تنزل الملائكة و الروح فيها باذن ربهم من كل امر سلام، دائم البركة الى طلوع الفجر على من يشاء من عباده بما احكم من قضائه‏».

خداوند ماه صيام را بر ساير ماهها برترى بخشيد

پس برترى آن را بر ماههاى ديگر به سبب حرمتها و گرامى داشتنهاى بسيار و فضائل و برترى‏هاى آشكار كه براى آن قرار داد، هويدا گردانيد، و در آن ماه از جهت‏بزرگ داشت، آنچه را كه در ماههاى ديگر حلال كرده حرام نمود، و خوردنيها و آشاميدنيها را در (روزهاى) آن منع كرد، و براى آن وقت آشكارى (معينى) قرار داد، كه خداى بزرگ و توانا جائز و روا نمى‏داند كه پيش انداخته شود و نمى‏پذيرد كه از آن وقت‏به تاخير افتد. سپس (عبادت و بندگى در) شب (قدر) آن را به (عبادت در) شبهاى هزار ماه برترى داد، و آن را شب قدر ناميد (شبى كه خداى تعالى اجلها و روزيها و هر امرى كه حادث مى‏شود را مقدر مى‏فرمايد) در آن شب (بسيارى از) فرشتگان و روح (كه مخلوقى است‏بزرگتر از فرشته) به فرمان پروردگارشان بر هر كه از بندگانش بخواهد با قضا و قدرى كه محكم و استوار كرده (كه تغيير و تبديلى در آن نيست).

درود فرشتگان بر عابدان شب قدر

براى هر كارى (كه خدا مقدر فرموده) فرود مى‏آيند، آن شب سلام و درود (فرشتگان) است (بر آنانى كه براى نماز به پاى ايستاده يا در حال ركوع و سجودند، يا آنكه شب سلامتى و رهائى از ضرر و زيان شياطين است) كه بركت و خير آن تا آشكار شدن روشنى صبح، دائم و پايدار است.

«(6) اللهم صل على محمد و آله و الهمنا معرفة فضله و اجلال حرمته، و التحفظ مما حظرت فيه، و اعنا على صيامه بكف الجوارح عن معاصيك، و استعمالها فيه بما يرضيك حتى لا نصغى باسماعنا الى لغو، و لا نسرع بابصارنا الى لهو (7) و حتى لا نبسط ايدينا الى محظور، و لا نخطو باقدامنا الى محجور و حتى لا تعى بطوننا الا ما احللت، و لا تنطق السنتنا الا بما مثلت، و لا نتكلف الا ما يدنى من ثوابك، و لا نتعاطى الا الذى يقى من عقابك، ثم خلص ذلك كله من رئاء المرائين، و سمعة المسمعين، لا نشرك فيه احدا دونك، و لا نبتغى فيه مرادا سواك.

خدايا توفيق روزه با ترك معاصى به ما عطا فرما

بار خدايا بر محمد و آل او درود فرست، و شناسائى برترى آن را (بر ماههاى ديگر) و بزرگ داشتن حرمت و حقش را (كه قيام و ايستادگى بر آن واجب است) و دورى گزيدن از آنچه را كه منع و حرام كرده‏اى به ما الهام نما، و ما را به روزه داشتن آن به وسيله باز داشتن اندام از گناهان و به كار بردن آنها به آنچه تو را خوشنود مى‏گرداند يارى فرما، تا با گوشهامان سخن بيهوده گوش ندهيم، و با چشمهامان به سوى بازى (كارهائى كه انسان را از مقصود باز دارد)، نشتابيم. و تا دستهامان را به حرام دراز ننمائيم، و با پاهامان به سوى آنچه منع و حرام گشته نرويم. و تا شكمهامان نگاه ندارد و گرد نياورد جز آنچه (خوردنى و آشاميدنى) كه تو حلال و روا گردانيده‏اى. و زبانهامان گويا نشود جز به آنچه (قرآن مجيد و گفتار پيامبر اكرم و ائمه معصومين عليهم السلام) تو خبر داده و بيان فرموده‏اى (اشاره به آداب روزه دارى و پرهيز از گناهان در حال روزه‏دارى است) و رنج نكشيم جز در آنچه (عبادت خدا و خدمت‏به خلق) كه به پاداش تو نزديك گرداند، و به جا نياوريم جز آنچه كه از كيفر تو نگاه دارد.

سپس همه آن كردارها را از ريا، و خودنمائى خود نمايان و از سمعه و شنيدن شنوندگان خالص و پاكيزه گردان كه از آن كسى را با تو شريك نگردانيم، و جز تو در آن مقصود و خواسته‏اى نطلبيم.

«(8) اللهم صل على محمد و آله، وقفنا فيه على مواقيت الصلوات الخمس بحدودها التى حددت و فروضها التى فرضت،و وظائفها التى وظفت، و اوقاتها التى وقتت (9) و انزلنا فيها منزلة المصيبين لمنازلها الحافظين لاركانها المؤدين لها فى اوقاتها على ما سنه عبدك و رسولك صلواتك عليه و آله فى ركوعها و سجودها و جميع فواضلها على اتم الطهور و اسبغه و ابين الخشوع و ابلغه.

بار خدايا توفيق نمازگزاردن كامل به ما مرحمت فرما

بار خدايا بر محمد و آل او درود فرست،و ما را در آن بر اوقات نمازهاى پنجگانه با حدود و احكامش، كه مقرر نموده‏اى و واجباتش كه واجب كرده‏اى و شروط و اوقاتش كه شرط و تعيين گردانيده‏اى آگاه فرما. و ما را در نماز همچون كسانى قرار ده كه مراتب شايسته آن را دريافته و اركان و جوانب آن را نگهدارندگانند. آن را در اوقات خود به همان طريقى كه بنده و فرستاده تو كه درودهايت‏بر او و بر آل او باد، در ركوع و سجود و همه فضيلتها و درجات رفيعه‏اش قرار داده، با كاملترين طهارت و پاكى، و رساترين خشوع و فروتنى به جا آورنده‏اند.

«(10) و وفقنا فيه لان نصل ارحامنا بالبر و الصلة،و ان نتعاهد جيراننا بالافضال و العطية، و ان نخلص اموالنا من التبعات و ان نطهرها باخراج الزكوات و ان نراجع من هاجرنا، و ان ننصف من ظلمنا و ان نسالم من عادانا حاشا من عودى فيك و لك فانه العدو الذى لا نواليه و الحزب الذى لا نصافيه‏».

خدايا در اين ماه احسان بارحام و جيران و تزكيه اموال توفيقمان ده

و ما را در آن ماه توفيق ده كه با نيكى فراوان و بخشش، به خويشان خود نيكى كنيم و با احسان و عطا از همسايگان جويا شويم، و دارائيهامان را از مظالم و آنچه از راه ظلم و ستم به دست آمده خالص و آراسته نمائيم، و آنها را با بيرون كردن زكاتها پاك كنيم (كه رسول خدا صلى الله عليه و آله فرموده: «ملعون كل مال لا يزكى‏» از خير و نيكى دور است هر مال و دارئى كه زكوة آن داده نشود) و به كسى كه از ما دورى گزيده باز گرديم (به او بپيونديم) و به كسى كه به ما ظلم و ستم نموده از روى (آنچه كه مقتضى) انصاف و عدل(است) رفتار كنيم و با كسى كه به ما دشمنى نموده آشتى نمائيم، جز كسى كه در راه تو و براى تو با او دشمنى شده باشد، زيرا او دشمنى است كه او را دوست نمى‏گيريم، و حزب و گروهى است كه با او از روى دل دوستى نمى‏كنيم.

«(11) و ان نتقرب اليك فيه من الاعمال الزاكية بما تطهرنا به من الذنوب، و تعصمنا فيه مما نستانف من العيوب حتى لا يورد عليك احد من ملائكتك الا دون ما نورد من ابواب الطاعة لك و انواع القربة اليك (12) اللهم انى اسئلك بحق هذا الشهر، و بحق من تعبد لك فيه من ابتدائه الى وقت فنائه، من ملك قربته او نبى ارسلته او عبد صالح اختصصته ان تصلى على محمد و آله، و اهلنا فيه لما وعدت اوليائك من كرامتك و اوجب لنا فيه ما اوجبت لاهل المبالغة فى طاعتك و اجلعلنا فى نظم من استحق الرفيع الاعلى برحمتك.

و ما را توفيق ده كه در آن به سوى تو تقرب جسته نزديك شوم، به وسيله كردارهاى پاكيزه و آراسته كه ما را به آن از گناهان پاك كنى (بيامرزى) و در آن ما را حفظ كرده و نگاهدارى از اينكه بخواهيم عيوب و زشتيها (كردارهاى ناشايسته) را از سر گيريم، تا هيچ يك از فرشتگانت (كه نويسندگان اعمال هستند گناهان ما را) بر تو پيشنهاد ننمايند، جز آنكه كمتر باشد از اقسام طاعت و بندگى براى تو، و انواع تقرب به سوى تو كه ما به جا آورديم.

خدايا در اين ماه توفيق تقرب به پيشگاهت‏بما مرحمت فرما

بارخدايا از تو درخواست مى‏نمايم به حق اين ماه و به حق كسى كه در آن از آغاز تا انجامش در عبادت و بندگى براى تو كوشيده، از فرشته‏اى كه او را مقرب ساخته‏اى، يا پيغمبرى كه فرستاده‏اى، يا بنده شايسته‏اى كه برگزيده‏اى، كه بر محمد و آل او درود فرستى و ما را در آن براى كرامت و ارجمندى كه به دوستانت وعده داده‏اى سزاوار گردان، و آنچه كه براى كوشش كنندگان در طاعت و فرمانبريت واجب و لازم كرده‏اى براى ما لازم نما،و به رحمت و مهربانيت ما را در صف كسانى (انبياء و اوصياء عليهم السلام) كه سزاوار بالاترين مرتبه (بهشت) هستند قرار ده.

«(13) اللهم صل على محمد و آله، و جنبنا الالحاد فى توحيدك، و التقصير فى تمجيدك، و الشك فى دينك، و العمى عن سبيلك، و الاغفال لحرمتك، و الانخداع لعدوك الشيطان الرجيم (14) اللهم صل على محمد و آله، و اذا كان لك فى كل ليلة من ليالى شهرنا هذا رقاب يعتقها عفوك او يهبها صفحك فاجعل رقابنا من تلك الرقاب، واجعلنا لشهرنا من خير اهل و اصحاب (15) اللهم صل على محمد و آله،و امحق ذنوبنا مع امحاق هلاله، و اسلخ عنا تبعاتنا مع انسلاخ ايامه حتى ينقضى عنا و قد صفيتنا فيه من الخطيئات، و اخلصتنا فيه من السيئات‏».

خدايا در اين ماه از سهل‏انگارى‏ها و فريب شيطان حفظمان فرما

بار خدايا، بر محمد و آل او درود فرست، وما را در توحيد و يگانگيت از عدول و بازگشتن (شرك آوردن آشكار و نهان) و در بزرگ داشتنت از تقصير و كوتاهى و در دينت (اسلام) از شك و دو دلى و از راهت (به دست آوردن رضا و خوشنوديت) از كورى (گمراهى) و براى حرمتت (آنچه قيام به آن واجب است) از سهل انگارى،و از دشمنت (شيطان رانده شده) فريب خوردن، دور گردان. بار خدايا بر محمد و آل او درود فرست، و هرگاه در هر شب از شبهاى اين ماه براى تو بندگانى باشد كه عفو و بخشيدنت آنها را آزاد مى‏نمايد، يا گذشتت ايشان را مى‏بخشد پس ما بندگان را از آن بندگان قرار بده، و ما را براى اين ماه، از بهترين اهل و ياران (برگزيدگان) قرار ده. بار خدايا بر محمد و آل او درود فرست، و با كاسته شدن ماه آن گناهان ما را بكاه، و با بپايان رسيدن روزهايش بديها و گرفتاريهاى ما را از ما بكن تا اينكه اين ماه از ما بگذرد در حالى كه ما را از خطاها پاكيزه گردانيده و از بديها خالص و آراسته ساخته باشى.

«(16) اللهم صل على محمد و آله،و ان ملنا فيه فعدلنا و ان زغنا فيه فقومنا،و ان اشتمل علينا عدوك الشيطان فاستنقذنا منه (17) اللهم اشحنه بعبادتنا اياك، و زين اوقاته بطاعتنا لك، و اعنا فى نهاره على صيامه، و فى ليله على الصلة و التضرع اليك، و الخشوع لك، و الذلة بين يديك حتى لا يشهد نهاره علينا بغفلة، و لا ليله بتفريط (18) اللهم و اجعلنا فى سائر الشهور و الايام كذلك ما عمرتنا و اجعلنا من عبادك الصالحين الذين يرثون الفردوس هم فيها خالدون، و الذين يؤتون ما اتوا و قلوبهم و جلة، انهم الى ربهم راجعون، و من الذين يسارعون فى الخيرات و هم لها سابقون‏».

خدايا ماه رمضان را براى ما ماه عبادت و طاعت قرار بده

بار خدايا بر محمد و آل او درود فرست. و اگر در آن از حق برگرديم ما را (بر آن) بازگردان و اگر در آن عدول نموده براه كج رفتيم ما را به راه راست آور، و اگر دشمن تو شيطان ما را احاطه كرده فرا گيرد از او رهائيمان ده. بار خدايا ماه رمضان را از عبادت، و پرستش ما مملو و پر گردان، و اوقات آن را به طاعت و فرمانبرى ما براى تو آراسته نما و ما را در روزش بروزه داشتن و در شبش به نماز و زارى بسوى (درگاه) تو و فروتنى و خوارى در برابر تو، يارى فرما تا روزش بر ما به غفلت و بيخبرى و شبش به تقصير و كوتاهى (در عمل) گواهى ندهد. بار خدايا ما را در باقى ماهها و روزها تا زمانى كه زنده‏مان مى‏دارى همچنين (بطورى كه براى ماه رمضان درخواست‏شد) قرار ده، و ما را از بندگان شايسته‏ات بگردان كه (الذين يرثون الفردوس هم فيها خالدون، (سوره 23، آيه 11) آنان بهشت را به ميراث مى‏برند در حالى كه در آن جاويد هستند گفته‏اند: بهشت مسكن و جايگاه پدر ما حضرت آدم على نبينا و آله و عليه السلام بوده پس هرگاه به فرزندان او داده شود مانند آن است كه از او به آنها ارث رسيده) و از آنانى قرار بده كه آنچه (صدقات) را مى‏دهند در حالى كه دلهاشان از (انديشه) بازگشت‏به سوى پروردگارشان ترسان است و از آنان كه در نيكيها مى‏شتابند، و ايشان براى آن نيكيها بر ديگران پيشى گيرنده‏اند.

«(19) اللهم صل على محمد و آله فى كل وقت و كل اوان و على كل حال عددما صليت على من صليت عليه، و اضعاف ذلك كله بالاضعاف التى لا يحصيها غيرك انك فعال لما تريد».

خدايا درود بيكران و بى حد خود را بر محمد و آل او فرست

بار خدايا درود فرست‏بر محمد و آل او، در هر هنگام و هر زمان و بر هر حال به شماره درودى كه فرستاده‏اى بر هر كه درود فرستاده‏اى، و چندان برابر همه آنها به چندان برابرى كه جز تو آنها را نتواند شمرد، زيرا تو هر چه را بخواهى بجا آورنده‏اى انجام كار، تو را ناتوان نمى‏گرداند و مانعى آن را باز نمى‏دارد. (2)

پى‏نوشت:

1- من لا يحضره الفقيه، ص 100.

2-صحيفه سجاديه، ص 282، فيض الاسلام‏روزه، درمان بيماريهاى روح و جسم صفحه 6.

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 241 تاريخ : سه شنبه 19 آذر 1392 ساعت: 15:20

چکیده : ... با عنوان : نیمه ی شعبان تولد حضرت مهدی (عج) مبارک باد بخوانید :

نیمه شعبان علاوه بر اینکه روز و زمان خجسته میلاد امام عصر(عج) است، فرصت معنوی مناسب و ارزشمندی برای راز و نیاز با خالق هستی و نزدیکی هرچه بهتر و بیشتر به معبود و کسب برکات الهی است .

این شب از چنان اهمیتی برخوردار است که هم ردیف و هم پای شبهای قدر قرار دارد و از این موقعیت می توان چون شبهای قدر ماه مبارک رمضان، برای کسب خیرات و برکات معنوی بهره برد و نهایت تلاش را برای کسب فیض داشت.

 پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند:

در شب نيمه‌ شعبان روزي‌ها تقسيم مي‌شود و عمر مردم معين مي‌گردد و روندگان به حج نامشان نوشته مي‌شود و خداي تعالي در خلق خود افراد بيشماري را مي‌آمرزد. (مفاتيح الجنان)
********************
امام باقر عليه السلام فرمودند:

شب نيمه‌ شعبان بعد از ليله القدر، برترين شب‌هاست. خداوند در آن شب فضل خود را به بندگان عطا مي‌فرمايد و ايشان را به كرم خويش مي‌آمرزد. پس در تقرب جستن به سوي خداي تعالي كوشش كنيد زيرا خداوند به ذات مقدسش قسم ياد فرموده است كه هيچ سائلي را در آن شب از درگاه خود دست خالي برنگرداند مادامي كه خواسته‌ او معصيت نباشد و خداوند آن شب را به ما اختصاص داده است. پس در دعا و ثنا بر خداي تعالي در آن شب كوشش نماييد. (مفاتيح الجنان)
********************
دعاي شب نيمه‌ شعبان

هر كس در شب نيمه‌ شعبان 21 مرتبه اين دعا را مابين نماز مغرب و عشاء، قبل از آنكه سخني بگويد بخواند، تا شب نيمه‌ شعبان سال بعد به فرمان خدا، هيچ مكروهي به او نرسد و اگر عمر او تمام شده باشد، خداوند عمر دوباره به او كرامت فرمايد.

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم انك عليم حليم ذو اناة و لا طاقة لنا بحكمك يا الله يا الله يا الله، الامان الامان الامان من الطاعون و الوباء و موت الفجأة و سوء القضاء و شماتة الاعداء، ربنا اكشف عنّا العذاب انا موقنون برحمتك يا ارحم الراحمين.
(از كتاب عنوان الكلام مرحوم ملا محمدباقر فشاركي ص 210)
********************

قرائت قرآن در شب نيمه‌ شعبان

هر كس در شب نيمه‌ شعبان سه مرتبه سوره‌ ياسين را بخواند، مرتبه‌ اول به نيت طول عمر، مرتبه‌ دوم به نيت توانگري و مرتبه‌ سوم به نيت دفع بليات، در آن سال از آفات و فقر در امان مي‌ماند و عمر او طولاني مي‌گردد. پس از تمام كردن سوره در هر مرتبه دعاي زير را با تضرّع بخواند:

بسم الله الرحمن الرحيم

اللهم يا ذَالمنِّ لا يُمَنُّ عليك يا ذالطَّولِ لا اله الا انت، انت ظهرُ اللاجين و جارُ المستجيرين و امان الخائفين اِن كُنتُ شقيّاً محروماً مُقْتِراً في الرزق، فامحُ في امِّ الكتاب شقاوتي و حرماني و اقتارِ رزقي و اثبتني عندك مرزوقاً موفِّقاً للخيراتِ، فانك قُلتَ في كتابكَ المنزل يمحواللهُ ما يشاءُ و عندهُ امُّ الكتابِ.
********************

زيارت امام حسين (ع) در شب نيمه‌ شعبان

بايد دانست كه زيارت سيدالشهداء عليه‌السلام در شب نيمه‌ شعبان بسيار سفارش شده است و ساده‌ترين زيارت كه مي‌توان در همه وقت آن حضرت را به آن زيارت نمود آن است كه سه مرتبه بگويي:
صلي الله عليك يا ابا عبدالله
و يا اينكه بگويي:
السلام عليك يا اباعبدالله السلام عليك و رحمة الله و بركاته
كه خداوند سلام تو را به آن حضرت مي‌رساند.
********************
روز نيمه‌ شعبان

روز نيمه‌ شعبان روز ميلاد باسعادت امام زمان حضرت حجة ابن الحسن العسكري عجل تعالي فرجه الشريف است و بسيار شايسته است زيارت آن حضرت و دعا كردن بر فرج آن حضرت و درخواست از خداوند براي تعجيل در ظهور آن بزرگوار.

چگونگي دعا كردن بر امام زمان (عجل الله تعالي فرجه الشريف)

اول: از خداوند بخواهيم كه در فرج آن حضرت تعجيل كند مثل اينكه بگوييم:
اللهم عجل لوليك الفرج يا بگوييم اللهم عجل فرج وليك

دوم: اگر كسي براي ظهور و فرج آن بزرگوار دعا كرد آمين بگوييم.

سوم: از خداوند بخواهيم كه فرج آل محمد را نزديك گرداند.

چهارم: فرج و گشايش در امر همه‌ي مؤمنين را از خداوند بخواهيم.

پنجم: از خداوند درخواست كنيم كه اسباب و مقدمات ظهور آن حضرت را فراهم كند.

ششم: از خداوند بخواهيم كه گناهاني كه سبب به تأخير افتادن فرج آن حضرت شده است را بيامرزد.
هفتم: نابودي دشمنان آن حضرا را از خداوند بخواهيم.

هشتم: از خداوند بخواهيم تا با ظهور امام زمان عليه السلام قلب آن حضرت و قلب مقدس حضرت سيدالشهداء و قلوب مؤمنين را تشفّي دهد.

 

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 243 تاريخ : سه شنبه 19 آذر 1392 ساعت: 15:20

چکیده : ... با عنوان : آیاتی که قرض و حق والدین را ادا می‌کند : بخوانید :

  در بحر الغرائب نوشته مردی خدمت پیغمبر(ص )  آمد و گفت: جانم به فدایت! بسیار قرض دارم. فرمود: این آیات را بخوان. بار دیگر آمد و گفت: قرضم ادا شد. متاع دنیا ندارم. فرمود: این آیات را بخوان.   بعد از مدتی آمد و گفت: دشمن و همسایه بد دارم.  فرمود: این آیات را بخوان. گفت: از حکام می‌ترسم. فرمود: برای هر مشکلی بخوان و از کسی مترس.
در جواهر القرآن نوشته حضرت رضا (ع) فرمود: هر که این آیات را بخواند و ثواب آنها را به روح‌ والدین بخشد، ایشان را حقی در گردن آن فرزند نماند و آیات کریمه این است:


بِسْم اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم
فَلِلهِ الْحَمْدُ رَبَّ السَّمواتِ وَ رَبَّ الْأرْضِ رَبَّ الْعالَمینَ وَ لَهُ الْکِبْریاءَ فِی السَّمواتِ وَ الْأرْضِ وَ هُوَ الْعَزیزُ الْحَکیمُ  فَلِلهِ الْحَمْدُ رَبَّ السَّمواتِ وَ رَبَّ الْأرْضِ رّبَ الْعالَمینَ وَ لَهُ الْعَظَمَتُهُ فِی السَّمواتِ والْأرْضِ وَ هُوَ  الْعَزیزُ الْحَکیمْ فَلِلهِ الْحَمْدُ رَبَّ السَّمواتِ وَ رَبَّ الْأرْضِ رَبَّ الْعالَمینَ وَ لَهُ الْفَضْلُ فی السَّمواتِ وَ الْأرْضِ وَ هُوَ الْعَزیزُ الْحَکیمُ فَلِلهِ الْحَمْدُ رَبَّ السَّمواتِ وَ رَبَّ الْأرْضِ رَبَّ الْعالَمینِ وَ لَهُ النُّورِ فِی السَّمواتِ والْأرْضِ وَ هُوَ الْعَزیزُ  الْحَکیمْ فَلِلهِ الْحَمْدُ رَبَّ السَّمواتِ وَ رَبَّ الْأرْضِ رَبَّ الْعالَمینَ وَ لَهُ الْمُلْکُ فِی السَّمواتِ وَ الْأرضِ وَ هُوَ الْعَزیزُ الْحَکیم.

 

 

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 185 تاريخ : سه شنبه 19 آذر 1392 ساعت: 15:20

چکیده : ... با عنوان : عکس های بامزه از حیوانات بخوانید :

 عکس های بامزه از حیوانات

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 216 تاريخ : دوشنبه 18 آذر 1392 ساعت: 10:21

چکیده : ... با عنوان : چگونه فرزندان خودراتربیت کنیم.....50نکته تربیتی بخوانید :

 راهکاردرتربیت فرزند/چگونه فرزند خود را تربیت کنیم /نکات تربیتی در مورد فرزندان

نویسنده : رحمت اسماعیل زاده

نخستينگام را براي تقويت عزت نفس فرزندتان هم اكنون برداريد :

 1-اسمي نامناسب براي فرزند خود انتخاب نكنيد كه يك عمرمايه ي ناراحتي و سرافكندگي شود.
2 ـ هر روز فرزند خود را در آغوش بگيريد .

 
3 ـ همواره خوبي ها نقاط قوت و ويژگي هاي مثبت را در فرزندخود جست وجو كنيد .

 
4 ـ به حرف و درد دل هاي فرزند خود خوب گوش دهيد . حرف اورا قطع يا جمله هايش

 را كامل نكنيد . به همه ي حرف هاي او و احساسي كه در آن ها نهفته است توجه كنيد

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 233 تاريخ : يکشنبه 17 آذر 1392 ساعت: 16:37

چکیده : ... با عنوان : حدیث امر به معروف .نهی ازمنکر بخوانید :

امر به معروف و نهی ازمنکر

 

  حدیث (1) قال على علیه السلام :

وَماأعمالُ البِرِّ كُلُّها وَالجِهادُ فى سَبيلِ اللّه‏ِ عِندَ المرِ بِالمَعرُوفِ وَالنَّهىِ عَنِ المُنكَرِ إِلاّ كَنَفثَةٍ فى بَحرٍ لُجِّىٍّ؛

همه كارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر چون قطره‏اى است در درياى عميق.

نهج البلاغه، حكمت 374

حدیث (2) امام على عليه السلام :

إنَّ الأمرَ بِالمَعروفِ وَالنَّهىَ عَنِ المُنكَرِ لا يُقَرِّبانِ مِن أَجَلٍ وَلا يَنقُصانِ مِن رِزقٍ ، لكِن يُضاعِفانِ الثَّوابَ وَيُعظِمانِ الجرَ وَأفضَلُ مِنهُما كَلِمَـةُ عَدلٍ عِندَ إمامٍ جائِرٍ؛

امر به معروف و نهى از منكر نه اجلى را نزديك مى‏كنند و نه از روزى كم مى‏نمايند، بلكه ثواب را دو چندان و پاداش را بزرگ مى‏سازند و برتر از امر به معروف و نهى از منكر سخن عادلانه‏اى است نزد حاكمى ستمگر.

غررالحكم، ج2، ص611، ح3648

حدیث (3) قال رسول الله صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله :

إذا لَم يَأمُروا بِمَعروفٍ وَلَم يَنهَوا عَن مُنكَرٍ وَلَم يَتَّبِعوا الأخيارَ مِن أهلِ بَيتى ، سَلَّطَ اللّه‏ُ عَلَيهِم شِرارَهُم ، فَيَدعوا عِندَ ذلِكَ خِيارُهُم فَلا تُستَجابُ لَهُم؛

هرگاه (مردم) امر به معروف و نهى از منكر نكنند، و از نيكان خاندان من پيروى ننمايند، خداوند بدانشان را بر آنان مسلّط گرداند و نيكانشان دعا كنند امّا دعايشان مستجاب نشود .

امالى صدوق، ص‏254

حدیث (4) قال رسول الله صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله :

لا يَأمُرُ بِالمَعروفِ وَلا يَنهى عَنِ المُنكَرِ إلاّ مَن كانَ فيهِ ثَلاثُ خِصالٍ : رَفيقٌ بِما يَأمُرُ بِهِ رَفيقٌ فيما يَنهى عَنهُ ، عَدلٌ فيما يَأمُرُ بِهِ عَدلٌ فيما يَنهى عَنهُ، عالِمٌ بِما يَأمُرُ بِهِ عالِمٌ بِما يَنهى عَنهُ؛

امر به معروف و نهى از منكر نكند مگر كسى كه سه خصلت در او باشد: در امر و نهى خود مدارا كند، در امر و نهى خود ميانه‏روى نمايد و به آنچه امر و نهى مى‏كند، دانا باشد .

بحارالأنوار، ج100، ص87، ح64

حدیث (5) قال على علیه السلام :

مَن أمَرَ بِالمَعروفِ شَدَّ ظَهرُ المُؤمِنِ وَمَن نَهى عَنِ المُنكَرِ أَرغَمَ أَنفَ المُنافِقِ وَأَمِنَ كَيدَهُ؛

هر كس امر به معروف كند به مؤمن نيرو مى‏ بخشد و هر كس نهى از منكر نمايد بينى منافق را به خاك ماليده و از مكر او در امان مى‏ ماند.

كافى،ج2، ص50، ح1

حدیث (6) قال رسول الله صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله :

لا يَزالُ النّاسُ بِخَيرٍ ما أمَروا بِالمَعروفِ وَنَهَوا عَنِ المُنكَرِ وَتَعاوَنوا عَلَى البِرِّ وَ التَّقوى فَإذا لَم يَفعَلوا ذلِكَ نُزِعَت مِنهُمُ البَرَكاتُ، وَ سُلِّطَ بَعضُهُم عَلى بَعضٍ و َلَم يَكُن لَهُم ناصِرٌ فِى الأرضِ وَ لا فِى السَّماءِ؛

تا زمانى كه مردم امر به معروف و نهى از منكر نمايند و در كارهاى نيك و تقوا به يارى يكديگر بشتابند در خير و سعادت خواهند بود، اما اگر چنين نكنند، بركت‏ها از آنان گرفته شود و گروهى بر گروه ديگر سلطه پيدا كنند و نه در زمين ياورى دارند و نه در آسمان.

تهذيب الاحكام، ج6، ص181، ح22

حدیث (7) قال الباقر علیه السلام :

أوحَى اللّه‏ُ تَعالى إلى شُعَيبٍ النَّبِىِّ إِنّى مُعَذِّبٌ مِن قَومِكَ مِائَةَ أَلفٍ: أَربَعينَ أَلفا مِن شِرارِهِم وَسِتّينَ أَلفا مِن خيارِهِم فَقالَ: يارَبِّ هؤُلاءِ الشرارُ فَما بالُ الخيارِ؟! فَأَوحَى اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ إِلَيهِ: داهَنُوا أَهلَ المَعاصى فَلَم يَغضِبُوا لِغَضَبى؛

خداى تعالى به شعيب پيامبر وحى فرمود كه: من صد هزار نفر از قوم تو را عذاب خواهم كرد: چهل هزار نفر بدكار را، شصت هزار نفر از نيكانشان را. شعيب عرض كرد: پروردگارا! بدكاران سزاوارند اما نيكان چرا؟ خداى عزوجل به او وحى فرمود كه: آنان با گنهكاران راه آمدند و به خاطر خشم من به خشم نيامدند.

كافى، ج5، ص56، ح1

حدیث (8) قال رسول الله صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله :

مَن رَأى مِنكُم مُنكَرا فَليُغَيِّرهُ بِيَدِهِ ، فَإن لَم يَستَطِع فَبِلِسانِهِ ، فَإن لَم يَستَطِع فَبِقَلبِهِ وَذلِكَ أضعَفُ الإيمانِ؛

هر كس از شما منكرى ببيند بايد با دست و اگر نتوانست با زبان و اگر نتوانست با قلبش آن را تغيير دهد، كه پائين‏ترين درجه ايمان همين (تغيير قلبى) است.

نهج الفصاحه، ح‏3010
 

حدیث (9) قال الباقر علیه السلام :

إنَّ الأمرَ بِالمَعروفِ وَالنَّهيَ عَنِ المُنكَرِ سَبيلُ الأنبياءِ ، وَمِنهاجُ الصُّلَحاءِ ، فَريضَةٌ عَظيمَةٌ بِها تُقامُ الفَرائضُ ، وتَأمَنُ المَذاهِبُ ، وتَحِلُّ المَكاسِبُ ، وتُرَدُّ المَظالِمُ ، وَتَعمُرُ الأرضُ ، وَيُنصَفُ مِنَ الأعداءِ ، وَيَستَقيمُ الأمرُ؛

امر بمعروف و نهى از منكر راه و روش پيامبران و شيوه صالحان است و فريضه بزرگى است كه ديگر فرايض به واسطه آن بر پا مى‏شود، راه‏ها امن مى‏گردد و درآمدها حلال مى‏شود و حقوق پايمال شده به صاحبانش برمى‏گردد، زمين آباد مى‏شود و (بدون ظلم) حق از دشمنان گرفته مى‏شود و كارها سامان مى‏پذيرد.

كافى، ج5، ص56، ح1

حدیث (10) قال رسول الله صلى ‏الله ‏عليه ‏و ‏آله :

مَن أَمَرَ بِالمَعرُوفِ وَنَهى عَنِ المُنكَرِ فَهُوَ خَليفَةُ اللّه‏ِ فِى الرضِ وَخَليفَةُ رَسُولِهِ؛

هر كس امر بمعروف و نهى از منكر نمايد، جانشين خدا در زمين و جانشين رسول اوست.

مستدرك ‏الوسايل، ج12، ص179، ح13817

حدیث (11) امام على عليه السلام :

وَماأعمالُ البِرِّ كُلُّها وَالجِهادُ فى سَبيلِ اللّه‏ِ عِندَ المرِ بِالمَعرُوفِ وَالنَّهىِ عَنِ المُنكَرِ إِلاّ كَنَفثَةٍ فى بَحرٍ لُجِّىٍّ؛

همه كارهاى خوب و جهاد در راه خدا در برابر امر به معروف و نهى از منكر چون قطره‏اى است در درياى عميق.

نهج البلاغه، حكمت 374

حدیث (12) پیامبر اکرم (ص) :

نَصرُ الْمَظلُومِ وَالْأمرُ بِالْمَعرُوفِ وَالنَّهيُ عَنِ الْمُنكَرِ جِهادٌ؛

يارى رساندن به ستمديده و امر به معروف و نهى از منكر جهاد در راه خداست.

جامع الأحاديث قمى، ص 125

حدیث (13) امام علی (ع):

مَن تَرَكَ إنكارَ الْمُنكَرٍ بِقَلبِهِ ويَدِهِ ولِسانِهِ فَهُوَ مَيِّتٌ بَينَ الْأحياءِ؛


كسى كه منكَر را با قلب و دست و زبانش انكار نكند، مرده‏اى است ميان زندگان.

تهذيب الأحكام، ج 6، ص 181

حدیث (14) پیامبر اکرم (ص) :

مَن أمَرَ بِمَعروفٍ فَلیَکُن أمرُهُ بِذلِکَ بِمَعروفٍ.

کسی که امر به معروف می کند باید این کار را به روش خوبی انجام دهد.

کنزالعمل ج552

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 264 تاريخ : يکشنبه 17 آذر 1392 ساعت: 16:37

چکیده : ... با عنوان : این هفته هم گذشت ونیامدی ولی من همجنای منتظرت می مانم کمکم کن یوسف زهرا بخوانید :

سلام برتوکه روزی خواهی آمد

آقاجان بیاوانتقام مظلومان رابگیر

حرم عمه جان شما درسوریه

درخطراست...
امامزمان(عج)-مناجات

 

یک‌ شب رسد که شام فراقت سحر شود

خورشید عارضت، ز حرم جلوه‌گر شود

با طول غیبتت، نشود کم امید ما

این روزگار تلخ، زمانی به سر شود

گردد ز کعبه، بانگ «انا المهدی»‌ات بلند

یک‌دم جهان ز آمدنت با خبر شود

آیا شود که بگذرد این روزگار تلخ؟

«آری شود، ولیک، به خون جگر شود»

از گریۀ زیاد، شود اشکِ دیده کم

زین گریه، اشک دیدۀ ما بیشتر شود

روزی به بحر رحمت حق، غرق می‌شوم

کاین سینه پیش تیر بلایت سپر شود

آمینی از تو، کار هزاران دعا کند

دستی گشا، و گر نه دعا بی اثر شود

تا بشکنیم، فرق بتان را، خلیل‌وار

هر مشت ما به روز ظهورت، تبر شود

پروانه‌وار دور سرت گردد آسمان

خورشید بر تو پرچم فتح و ظفر شود

یک عمر با دعای فرج زنده مانده‌ایم

«میثم» دعا کن این شب هجران سحر شود

غلامرضا سازگار

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 202 تاريخ : يکشنبه 17 آذر 1392 ساعت: 16:37

چکیده : ... با عنوان : حضرت رقیه .س. بحرطویل بخوانید :
بحر طویل - حضرت رقیه
کیستم من دُر دریای کرامت، ثمر نخل امامت، گل گلزار حسینم، دل و دلدار حسینم، همهشب تا به سحر عاشق بیدار حسینم، سر و جان بر کف و پیوسته خریدار حسینم، سپهم اشک وعلم ناله و در شام علمدار حسینم، سند اصل اسارت که درخشیده به طومار حسینم، منم آنکودک رزمنده که بین اسرا یار حسینم، منم آن گنج که در دامن ویرانه یگانه دُر شهوارحسینم، به خدا عمه ساداتم و در شام بلا مثل عمو قبله حاجاتم و سر تا به قدم آینه‌اموجه امام شهدا را.
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 218 تاريخ : يکشنبه 17 آذر 1392 ساعت: 16:37

چکیده : ... با عنوان : ولادت امام محمدباقر شکافنده علم ودانش مبارکباد بخوانید :

امام باقر(ع)-ولادت و مصائب

وقت عشق است چشم تر بدهید

شمع ها مژده ی سحر بدهید

كار دل گیر یك نگاه شماست

بر مناجات من اثر بدهید

از شلوغی شهر بیزارم

كوچه ها فرصت گذر بدهید

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 189 تاريخ : يکشنبه 17 آذر 1392 ساعت: 16:37

چکیده : ... با عنوان : ثواب صلوات برپیامبر والش بخوانید :

صلوات بر آل رسول خدا و دلیل آن

روزی رسول خدا حضرت محمد صلیالله علیه و آله به امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود: " آیا می خواهی شما رامژده ای دهم؟" امیرالمؤمنینعلیه السلام فرمود: بفرمایید، پدر و مادرم قربانتان! شما که پیوسته مبشر به خیر وخوبی ها بوده‌اید.
فرمود: جبرئیل به تازگی برای من خبر خوشی آورده است. خبر این است کههرکدام از امت من هنگامی که بر من صلوات فرستند، اگر نام اهل بیتم را نیز ملحقسازند؛ درهای آسمان جملگی برای پذیرفتن دعا و عبادت او گشوده گردد.

و فرشتگان هفتاد بار درود بر ویبفرستند و این خود محو کننده جرم و گناهان است آن گاه گناهان چون برگ درختان از اوبریزد و خداوند تعالی فرماید: «لبیک» تو را پذیرفتم، خجسته و مسعود باشی!سپس به فرشتگان گوید: شما هفتاد بار بر وی درود فرستادید و من هفتصد بار. span>لیکن اگر تنها بر من صلوات بفرستد واهل بیتم را ملحق نسازد میان دعای او و آسمان، هفتاد حجاب حایل باشد و خداوند جل وجلاله فرماید: لا لبیک.span>متن حدیث:

قَالَ النَّبِی صلی الله علیه و آلهذَاتَ یوْمَ لِعَلِی علیه السلام : یا عَلِی أَلا أُبَشِّرُک؟ فَقَالَ

: بَلی بِأَبِی أَنْتَ وَ أُمِّی فَإِنَّک لَمْ تَزَلْمُبَشِّراً بِکلِّ خَیرٍ. فَقَالَ: أَخْبَرَنِیجَبْرَئِیلُ آنِفاً بِالْعَجَبِ قُلْتُ: مَا الَّذِی أَخْبَرَک یا رَسُولَاللَّهِ؟ قَالَ: أَخْبَرَنِی أَنَّ الرَّجُلَ مِنْ أُمَّتِی إِذَا صَلَّی عَلَی وَأَتْبَعَ بِالصَّلاةِ عَلَی أَهْلَ بَیتِی فُتِحَتْ لَهُ أَبْوَابُ السَّمَاءِ وَصَلَّتْ عَلَیهِ الْمَلائِکةُ سَبْعِینَ صَلاةً وَ إِنَّهُ لَمُذْنِبٌ خَطَّاءٌثُمَّ تَحَاتُّ عَنْهُ الذُّنُوبُ کمَا تَحَاتُّ الْوَرَقُ مِنَ الشَّجَرِفَیقُولُ اللَّهُ تَبَارَک وَ تَعَالَی: لَبَّیک یا عَبْدِی وَ سَعْدَیک یامَلائِکتِی أَنْتُمْ تُصَلُّونَ عَلَیهِ سَبْعِینَ صَلاةً وَ أَنَا أُصَلِّیعَلَیهِ سَبْعَمِائَةِ صَلاةٍ فَإِذَا صَلَّی عَلَی وَ لَمْ یتْبِعِ الصَّلاةَعَلَی أَهْلَ بَیتِی کانَ بَینَهَا وَ بَینَ السَّمَاءِ سَبْعُونَ حِجَاباً وَیقُولُ اللَّهُ تَبَارَک وَ تَعَالَی لا لَبَّیک یا عَبْدِی وَ لا سَعْدَیک یامَلائِکتِی لا تُصْعِدُوا دُعَاءَهُ إِلاّ أَنْ یلْحِقَ بِنَبِیی عِتْرَتَهُ فَلایزَالُ مَحْجُوباً حَتَّی یلْحِقَ (بِی) أَهْلَ بَیتِی.font>

«امالی صدوق،ص679،ح 916؛ ثواب الاعمال،صفحه339»

 

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 167 تاريخ : يکشنبه 17 آذر 1392 ساعت: 16:37

چکیده : ... با عنوان : امام زمان آقاجان دلم گرفته از این زمانه ی بد بخوانید :

امام زمان(عج)-مناجات


برای دیدن رویت دلم مهیا نیست

میان صحن دو چشمم برا ی تو جا نیست

ز بس که خانه ی یاران به رنگ دنیا شد

دگر برای تو جایی به غیر صحرا نیست

طبیب گونه تو درد مرا نشانم ده

کسی که درد نفهمد پی مداوا نیست

برس به داد دل من که بی کسی سخت است

اگر چه مثل تو مردی غریب و تنها نیست

هر آنکه عشق تو دارد همیشه آرام است

کسی که بندۀ یار است اسیر دنیا نیست

شبیه صوت غریبی که روی نی می خواند

صدای غربت ما را کسی پذیرا نیست

شفیع هر دو جهانم که همتم داده

به تار موی تو سوگند غیر زهرا نیست

جوادحیدری

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 187 تاريخ : يکشنبه 17 آذر 1392 ساعت: 16:37

چکیده : ... با عنوان : این شعرراتاآخربخوانید خیلی پر معناست بخوانید :

مدح فاطمیات (پنج فاطمه)


حروف فاطمه پنج است ای دل

اصول الدین بُود زین پنج کامل

"ف" اول همان فرمان توحید

"الف" دارد نشان از عدل و توحید

ز "طا"ی فاطمه طاهرشوی تو

همی راه نبوت را روی تو

به "میم" فاطمه مهر امام است

نبوت بی امامت ناتمام است

"ه" آخر هدایت در معاد است

معاد ما همان اخذ مراد است

نوشتم پنج اصل دینمان را

به نام فاطمه بشمردم آن را

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 226 تاريخ : يکشنبه 17 آذر 1392 ساعت: 16:37

چکیده : ... با عنوان : فقیر واقعی ..... بخوانید :

فقیر واقعی

بسم الله الرحمن الرحیم

امام حسن مجتبی علیه السلام :

قيلَ فَمَا الفَقرُ؟ قالَ: شَرَهُ النَّفسِ إلى كُلِّ شَيءِ؛

پرسيدند: فقر چيست؟ فرمود: «آزمندى نفس به هر چيز».

گزیده تحف العقول، ح83

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 242 تاريخ : يکشنبه 17 آذر 1392 ساعت: 16:37

چکیده : ... با عنوان : گیاهانی که سرتان را پرمو می کنند بخوانید :

شاید برای شما هم پیش آمده باشد كه بعد از گرفتن یك رژیم لاغری یا پشت‌سر گذاشتن یك اتفاق پراسترس مانند كنكور یا امتحانات پایان ترم با كم‌پشتی موهای‌تان روبه‌رو شوید. از دست دادن بخشی از مو در این موقعیت‌ها امری طبیعی است.

رژیم‌های لاغری غیرحرفه‌ای كه بدون مشاوره پزشك انجام می‌شود غالبا بدن را با كاهش مواد مغذی مورد نیازش مواجه می‌كند و نخستین بخش‌هایی كه تحت‌تاثیر این كمبود قرار می‌گیرد پوست و موست. استرس هم یكی از عواملی است كه می‌تواند موجب ریزش مو شود. اگر شما هم این روزها چنین موقعیت‌هایی را پشت‌سر گذاشتید، خالی از لطف نیست كه با مفیدترین و موثرترین گیاهان دارویی كه تاثیر معجزه‌آسایی بر رویش مجدد مو، تقویت ریشه و تار مو دارند، آشنا شوید.

روغن ریشه باباآدم
غذارسانی به موها را تقویت می‌كند
ریشه باباآدم از زمان‌های دور به عنوان یكی از بهترین گیاهان دارویی برای تقویت و رشد مو مطرح بوده و درمانگران سنتی در كشورهایی مثل هند، چین و ایران استفاده از آن را برای درمان ریزش مو و چربی پوست سر به مراجعان خود توصیه می‌كنند. ساده‌ترین روش استفاده از گیاه ریشه باباآدم این است كه عصاره آن را از فروشگاه عرضه گیاهان دارویی تهیه كنید و با آن پوست و موی سر را ماساژ دهید. یكی از مهم‌ترین ویژگی‌های عصاره ریشه ‌باباآدم این است كه موجب بهبود جریان گردش خون در ناحیه سر و پوست می‌شود. به این ترتیب با بهبود خون‌رسانی به ریشه موها فولیكول‌های مو بهتر تغذیه می‌شوند و ضمن تقویت شدن رشد بهتری پیدا می‌كنند. ماساژ این عصاره در عین حال مانع ریزش مو می‌شود و استفاده از آن سه تا چهار بار در طول هفته اثرات چشمگیری دارد.

آلو‌ورا+ نارگیل+ گندم
یك شامپوی گیاهی جدید
اگر احساس می‌كنید مدتی است ریزش موهای‌تان بیشتر شده و باید مراقبت بیشتری از آنها داشته باشید این شامپوی گیاهی را تجربه كنید. نگران نباشید نباید برای خرید این شامپو از این داروخانه به آن داروخانه سر بزنید. به‌راحتی می‌توانید این شامپوی تقویت‌كننده را در منزل تهیه كنید. برای تهیه این شامپو به یك‌چهارم فنجان پودر جوانه گندم، یك‌چهارم فنجان عصاره آلوورا و یك‌چهار فنجان شیر نارگیل احتیاج دارید. مقصودمان از شیرنارگیل همان مایع‌ شیری رنگی است كه در میوه نارگیل وجود دارد. این سه را با هم مخلوط كرده و از آن به عنوان شامپو استفاده كنید. شاید در وهله اول به‌نظرتان سخت بیاید كه به جای استفاده از شامپو‌های صنعتی كه كف می‌كنند از شامپویی استفاده كنید كه كف تولید نمی‌كند اما كمی صبور باشید. استفاده از این شامپو و ماساژ سر با آن می‌تواند به منافذ پوست سر شما اجازه نفس كشیدن بدهد و با تحریك فولیكول‌های مو به رشد بهتر آنها كمك كند. برای استفاده از این شامپوی گیاهی آن را روی كف سرتان بریزید و به آرامی با كمك بند دوم انگشتان‌تان روی سر ماساژ دهید و اجازه دهید به مدت 15 تا 20 دقیقه روی سرتان بماند. سپس آن را آبكشی كنید.

عصاره گزنه + زیتون
عصاره​ای برای رویش دوباره‌ موها
حتما درباره خواص گزنه بسیار شنیده‌اید و می‌دانید كه این گیاه یكی از معروف‌ترین گیاهان دارویی است كه امروزه در سراسر جهان از آن برای تهیه شامپو‌ها و لوسیون‌های صنعتی و گیاهی برای تقویت و رویش دوباره مو استفاده می‌كنند. اما بی‌شك استفاده از عصاره این گیاه به طور مستقیم اثری متفاوت و اعجاب‌انگیز دارد. گیاه گزنه را می‌توانید از فروشگاه‌های گیاهان دارویی تهیه كنید یا اگر به مناطق كوهستانی دسترسی دارید، تازه آن را بچینید اما مراقب باشید كه هنگام لمس كردن این گیاه از دستكش استفاده كنید چون ساقه این گیاه پوست را می‌گزد و موجب خارش و سوزش می‌شود، به همین دلیل است كه به آن گزنه می‌گویند. اما اگر می‌خواهید عصاره گزنه را خودتان تهیه كنید و از آن برای رویش مجدد موها و تقویت آنها استفاده كنید باید برگ‌های تازه‌ گزنه را درون روغن زیتون بریزید و آن را در محیطی تاریك و سرد به مدت 2 تا 3 هفته قرار دهید. در نهایت شما عصاره‌ای از گزنه خواهید داشت كه می‌توانید با خیال راحت از آن برای ماساژ پوست سرتان استفاده كنید. هر بار چند قطره از این عصاره را روی پوست سر بریزید و به آرامی آن را ماساژ دهید. این عصاره می‌تواند با تحریك ریشه‌های مو علاوه بر بهبود رویش موهای شما حتی ریشه موهای از دست رفته شما را تحریك كند و آنها را به رویش مجدد وادارد. در صورتی كه با مالش یك یا دو قطره از این گیاه روی پوست سر احساس خارش شدید كردید بهتر است گیاه دیگری را برای تقویت موهای‌تان انتخاب كنید یا با متخصص طب سنتی مشورت كنید.

نعناع+ آب
رشد موها را چندبرابر می‌كند
یكی دیگر از روش‌های تحریك فولیكول‌های مو برای رشد بهتر استفاده از روغن یا عصاره به دست آمده از گیاه نعناع است. این عصاره را می‌توانید به‌راحتی از داروخانه‌ها تهیه كنید. حواس‌تان باشد كه عصاره یا روغن به‌دست آمده از نعناع با مایعی كه از جوشاندن برگ‌های نعناع به‌دست می‌آید متفاوت است. برای استفاده از عصاره نعناع باید آن را رقیق كنید، بنابراین 3 قاشق چای‌خوری آب را در ظرفی كوچك بریزید و به آن 3 قطره عصاره نعناع اضافه كنید و پس از هم زدن از آن برای ماساژ پوست سرتان استفاده كنید. سرانگشتان هر دو دست را به این روغن آغشته كنید یا آن را آرام‌آرام روی سرتان بریزید و به‌آرامی پوست سر را مالش دهید. نگران نباشید عصاره نعناع آسیبی به پوست و تار موی شما نمی‌زند. این عصاره تنها موجب تحریك ریشه موها شده و به رشد بهتر تارها و موهای ریزی كه نیاز به تقویت دارند كمك می‌كند. فراموش نكنید كه هنگام استفاده از این عصاره آن را با آب كمی رقیق كنید.

روغن زیتون + عصاره اسطوخودوس
پرپشتی موها را بیشتر می‌كند
اگر به دنبال یك لوسیون طبیعی هستید كه بتوانید به صورت روزانه از آن برای شست‌و‌شوی موهای‌تان استفاده كنید و به طور همزمان علاوه بر از بین بردن شوره سر به پرحجم شدن موهای‌تان كمك كنید حتما این نسخه را تجربه كنید. برای تهیه و استفاده از این لوسیون دست‌كم یك ماه فرصت لازم دارید. یك فنجان عصاره اسطوخودوس را تهیه كنید و آن را با میزان برابر روغن زیتون خالص كه فرآوری نشده باشد، مخلوط كرده و آن را به مدت 3 تا 4 هفته در محیط تاریك و سرد قرار دهید. می‌توانید از یك بطری تیره‌رنگ استفاده كنید یا اگر بطری تیره رنگ دردسترس ندارید دور بطری را با فویل خوب بپیچید تا نور به این تركیب نرسد. سپس آن را در طبقه پایین یخچال قرار دهید و اجازه دهید 3 تا 4 هفته در این شرایط باقی بماند. از این لوسیون می‌توانید هر شب برای ماساژ موهای‌تان استفاده كنید. آن را به آرامی روی پوست و ساقه موها ماساژ دهید و فراموش نكنید كه از كلاه حمام یكبار مصرف برای محافظت از موها و پیشگیری از آلودگی بالشت استفاده كنید. فردا صبح با یك شامپوی ملایم روزانه گیاهی موهای‌تان را بشویید. با استفاده از این لوسیون نه تنها باكتری‌ها و شوره را از پوست سر دور می‌كنید بلكه می‌توانید به پرحجم شدن موهای‌تان نیز كمك كنید.

نخود+ گل بابونه+ گل خطمی
اگر نگران موخره‌ها هستید
برای درمان موخره در طب سنتی ایران شیوه‌ها و داروهای گیاهی مختلفی وجود دارد که یکی از ساده‌ترین آنها که امکان تهیه و استفاده آن در منزل نیز وجود دارد استفاده از جوشانده شیرین‌بیان است. برای تهیه این دارو یک پیمانه شیرین‌بیان را با 3 پیمانه آب درون ظرفی ریخته و به مدت نیم ساعت روی حرارت کم می‌گذاریم، سپس اجازه می‌دهیم تا جوشانده سرد شود و آن را به کمک صافی صاف کرده و به نوک موها که به موخوره مبتلا شده است، می‌زنیم. استفاده از ترکیب بابونه و گل خطمی نیز برای درمان موخوره توصیه شده است. مخلوط این 2 گیاه را دم کرده و پس از صاف کردن به شیوه بالا روی موها و محل موخره ماساژ می‌دهیم، اما در افرادی که بیماری موخوره در آنها بسیار شدید است، بهتر است از خمیر آرد نخود استفاده کرد. برای تهیه این خمیر نیم کیلو آرد نخود را با 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا و آب مخلوط کرده و خمیری تهیه می‌کنیم. این خمیر را به 5 قسمت تقسیم کرده و 5 شب روی سر می‌گذاریم و صبح با آب و گل سرشوی آن را می‌شوییم. این خمیر داروی بسیار مفیدی برای درمان موخوره‌های بسیار شدید و پیشرفته است. ‌

 

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 222 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : 5 روش ساده برای کوچک کردن شکم بخوانید :

بررسی ها نشان می دهد که مصرف روغن در انواع مختلف حتی روغن زیتون ( در صورت مصرف زیاد) منجر به روز چاقی دور شکم و پهلو شده که حاصل از تجمع و سفت شدن چربی در این نواحی است که در حقیقت همه این مشکلات از مصرف نادرست روغن ها چه جامد و چه انواع گیاهی آن سرچشمه می گیرد.

تحقیقات نشان می دهد که در این شیوه هر چقدر بشقاب غذا بزرگتر باشد ما آن را پرتر می کنیم و در نتیجه به علت وجود نوعی طمع به آن غذای بیشتری می خورد و پرخوری می کنیم که این عمل در دراز مدت تبدیل به نوعی عادت غذایی شده و حجم غذا و در نتیجه لایه های چربی زائد بدنمان به مرور بیشتر و بیشتر می شود.

هیچ رژیم غذایی خاصی برای رفع چربی های موضعی وجود ندارد. ناگفته نماند که بررسی ها نشان داده است به جای مصرف روغن درحین آماده ساز یا طبخ غذا اگر آن را یک بار و بعد از پخت روی غذاها اسپری کرده تا میزان  ۵۰درصد در مصرف روغن در غذاها صرفه جویی شده و همین امر نیز از تجمع چربی در نواحی مختلف بدن می تواند جلوگیری کند.

1 - پیاده روی :
یکی از ساده ترین راه های آب کردن چربی شکم و اطراف کمر پیاده روی می باشد که حداقل باید ۳۰دقیقه در روز وبه طور مرتب انجام گیرد و پیاده روی شما باید سریع و به هدف ورزش انجام گیرد، نه برای خرید رفتن یا تماشای ویترین مغازه ها!

2 - ورزش دوچرخه زدن :
برای انجام این ورزش باید روی زمین دراز بکشید و دستان خود را در دو طرف پاهایتان قرار دهید و پاهای خود را بالا ببرید و در هوا رکاب بزنید و این کار را تا ۲ دقیقه ادامه دهید و سپس پاهای خود را پایین آورده دوباره این کار را تکرار کنید این ورزش باعث آب شدن چربی های اطراف کمر شما می شود.

3 - پاها با زاویه ی ۹۰درجه :
در این روش که بسیار شبیه  دوچرخه سواری در هوا می باشد باید روی زمین دراز بکشید و پاهایتان را به یک سطح نزدیک کرده و زاویه ی ۹۰ درجه با آن سطح بسازید و شروع به بالا و پایین کردن پاهای خود بکنید به حالت رکاب زدن  ،این ورزش باعث تقویت عضلات شکمی شما می شود

4 - چرخش تنه :
این ورزش باعث باریک شدن کمر می شود و شما می توانید در منزل یا باشگاه به راحتی آن را انجام دهید، برای انجام این ورزش باید تکیه گاهی را با دست گرفته سپس به سمت چپ و راست بچرخید.

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 205 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : فلافل ارزش تغذیه‌ای دارد، اما... بخوانید :

فلافل از غذاهای لذیذ لبنانی است و نام آن از جمع کلمه عربی فلفل به دست می‌آید، چون چاشنی اصلی آن فلفل است. همین طعم تند و تیزش موجب شده عرب‌ها و مردمان خونگرم مناطق جنوبی کشورمان از طرفداران اصلی آن باشند.

فلافل بیشتر در قالب ساندویچ مصرف و با انواع ترشی یا کلم شور اشتهابرانگیزتر می شود. البته جعفری و پیاز خرد شده با خیار شور و گوجه فرنگی یا برگ کاهو نیز از دیگر ترکیباتی است که می تواند جایگزین ترشی شود.

فلافل چند نوع دارد، ولی اصلی ترین آن با نخود، آب، آرد سوخاری، نشاسته، آرد گندم، پیاز، سیر، نمک، فلفل و زردچوبه تهیه می شود. البته در برخی مناطق یا کشورها فلافل را با ماش، عدس، باقلا، سیب زمینی و دیگر ترکیبات درست می کنند. از آنجا که نخود عمده ترین جزء به کار رفته در فلافل و نفاخ است، بهتر است آن را از چند روز قبل خیس کنید و هر بار آب آن را دور بریزید.

برای هضم بهتر این غذا می توانید از زیره کمک بگیرید. با وجود آن که نخود کلسترول خون را کاهش می دهد و نیاز به انسولین را در افراد دیابتی کم می کند و ملین خوبی است، اما قبول کنید که خواص نخود در فلافل کمرنگ می شود، چراکه فلافل باید مدتی در روغن عمیق غوطه ور باشد تا بخوبی طبخ شود، در نتیجه میزان زیادی روغن جذب آرد، نشاسته و آرد سوخاری آن می شود و خود می تواند افزایش دهنده چربی خون باشد و برشته شدن آن هم از فیبری و ملین بودن نخود می کاهد.

از طرفی این غذا به سبب نشاسته و روغن زیاد برای افراد دیابتی محدودیت مصرف دارد، البته نخود به دلیل داشتن پروتئین، روی، فولات، منیزیم، فسفر، پتاسیم و کلسیم تا حدودی می تواند موجب افزایش ارزش تغذیه ای فلافل شود. خوب است بدانید در 100 گرم فلافل حدود 350 کالری انرژی نهفته است و به ازای مصرف هر کف دست نان با آن 80 کالری دیگر نیز به انرژی آن افزوده خواهد شد.

این را هم بدانید برخی فروشندگان برای پف کردن و حجیم شدن فلافل از جوش شیرین یا بیکینگ پودر استفاده می کنند که در صورت افزایش مصرف باعث ایجاد کم خونی در مصرف کننده بخصوص کودکان و نوجوانان در حال رشد می شود و از طرفی سوزش سردل و ترش کردن از دیگرعوارض آن است.

هر فلافلی را نخورید
فلافلی که در بیشتر اغذیه فروشی ها تهیه و عرضه می شود از نظر کیفیت پایین روغن ها، سرد و گرم کردن مجدد محصول، ماندگاری فلافل آماده پشت ویترین شیشه ای در معرض آلودگی و نور خورشید، کاهو یا گوجه فرنگی نشسته و خیارشورهای کپک زده به کار رفته در ساندویچ و دست آلوده کارگران اغلب غیربهداشتی است و در نتیجه بهتر است این غذا را در منزل تهیه کرده یا انواع کارخانه ای آن که نیمه آماده به صورت بهداشتی بسته بندی شده است انتخاب کنید و این را بدانید که نشت چربی یا نفوذ رطوبت در ظروف بسته بندی، بافت خمیری یا ذرات سوخته روی فلافل یا طعم نامطلوب روغن سوخته نشان دهنده کیفیت پایین محصول است.


##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 261 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : فواید سبیل برای آقایان را بدانید بخوانید :

شاید به نظرتان کمی عجیب بیاید اما داشتن سبیل برای مردان مزایایی به همراه دارد. با چند مورد از فواید آن بیشتر آشنا شوید.

سپر حفاظتی خوبی در مقابل اشعه خورشید است
درست است که سبیل‌ها فقط قسمتی از پوست زیر بینی را می‌پوشانند اما به هر حال می‌توانند بخش کوچکی از پوست را در برابر اشعه‌های مضر خورشید حفظ کنند. پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهند ریش و سبیل می‌توانند پوست مردان را ۹۰ تا ۹۵ درصد از آسیب‌های اشعه ماوراء بنفش خورشید مصون نگه دارند. در نتیجه پیری پوست به تعویق می‌افتد و احتمال بروز سرطان پوست به حداقل می‌رسد.
به طور کلی مو‌ها حفاظ خوبی در مقابل خورشید هستند. بعضی از متخصصان اعتقاد دارند مو‌ها مانند فاکتورهای حفاظتی (SPF) عمل می‌کنند. هر قدر موهای صورت بلند و متراکمتر بوده و ضخامت بیشتری داشته باشند، فاکتور حفاظتیشان قوی‌تر است.

علائم پیری پوست را می‌پوشاند
افرادی که خنده عمیقی دارند یا می‌خواهند پیری پوست اطراف لب‌ها را بپوشانند، بهتر است از یک سبیل بلند و کلفت کمک بگیرند. گروهی از سبیل‌ها نعل اسبی هستند که برای این قبیل افراد مناسب به نظر می‌رسد چون دنباله‌های سبیل روی خط خنده امتداد می‌یابد و اثری از خنده باقی نمی‌ماند.

عفوت‌ها و جوش‌های پوستی را کاهش می‌دهد
وقتی بخشی از صورت با سبیل پوشیده شده، دیگر لازم نیست موهای این قسمت هر روز تمیز شوند، در نتیجه احتمال عفونت باکتری‌ها و آکنه صورت کمتر می‌شود و مشکلات بعدی ناشی از آن نیز تا حدی رفع می‌شوند. متخصصان پوست و مو می‌گویند در این شرایط فولیکول‌های مو عفونت نمی‌کنند و به دلیل بسته شدن فولیکول‌ها، جوش‌ها و آکنه‌های صورت ایجاد نمی‌شوند.

علائم حساسیت و آسم را به حداقل می‌رساند
اگرچه درباره این ویژگی سبیل توافق جمعی وجود ندارد اما گروهی از متخصصان پوست و مو بر این باورند که موهای صورت می‌توانند علائم آسم و حساسیت را کاهش دهند و نقش حفاظتی در سیستم تنفسی دارند. البته بعضی‌ها هم کاملا با این فرضیه مخالفند. با این وجود نتایج چند پژوهش نشان می‌دهد افرادی که نسبت به عوامل حساسیت زا و آلودگی‌های محیطی حساس هستند، می‌توانند از این مزیت سبیل بهره ببرند. موهای پایین بینی مانند فیلترهایی عمل می‌کنند که می‌توانند از ورود ذرات و عوامل حساسیت زا به بینی جلوگیری کنند.

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 227 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : استرس کودکان را جدی بگیرید بخوانید :

تحقیقات گروهی از روانشناسان آمریکایی نشان می دهد استرس ها و تجربه های تلخ دوران کودکی می ‌توانند باعث بروز بسیاری از اختلالات جسمی از جمله عوارض قلبی و بیماری های التهابی و در نهایت کاهش طول عمر شوند.

برای انجام این مطالعه، محققان دانشگاه پیتسبورگ ارتباط میان زندگی در فقر و علایم اولیه بیماری های قلبی را در 200 نوجوان سالم مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد در نوجوانانی که در خانواده های فقیر زندگی می کنند، علایمی از تصلب شرایین و پرفشاری خون مشاهده می شود. اثرات منفی استرس و فشارهای روانی بر روی سیستم قلبی- عروقی به اثبات رسیده است. اغلب محققان بر این باورند که استرس یک عامل خطر جدی برای بیماری ‌های عروق کرونر و حملات قلبی به شمار می رود.

پیشرفت تکنولوژی و زندگی مدرن نیز گرچه مزایای بسیاری برای بشر داشته است، اما به دلیل افزایش استرس و فشارهای روانی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را افزایش داده است.

مدیریت استرس را به کودکان آموزش دهید. اصلاح شیوه زندگی از جمله تغذیه سالم، ورزش منظم و مداوم و یادگیری تکنیک های روانشناسی به کاهش استرس و حفظ سلامت جسمی کمک می کنند.


##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 235 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : چقدر سوسیس و کالباس می خورید؟ بخوانید :

براساس مطالعات مصرف گوشت‌های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی، تصلب شرایین، افزایش چربی های خون، دیابت و پرفشاری خون را افزایش می دهد، ‌در حالی که مصرف گوشت قرمز به این اندازه خطرناک و مضر نیست.

نتایج مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد مصرف روزانه فقط 50 گرم گوشت فرآوری شده مانند سوسیس می‌تواند خطر ابتلا به دیابت را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش دهد، این در حالی است که حتی با خوردن دو برابر این مقدار گوشت قرمز این خطر سلامت افراد را تهدید نمی‌کند. گوشت های فرآوری شده حاوی مقادیر بالایی نمک، روغن و ترکیبات نگهدارنده هستند که سلامت انسان را به طور جدی در معرض خطر قرار می دهند.

برای انجام این مطالعه، یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه هاروارد 20 مطالعه را که بر روی بیش از یک میلیون نفر در 10 کشور جهان انجام شده بود، مرور نمودند. نتایج حاکی از این بود که مصرف روزانه 50 گرم گوشت فرآوری شده که معادل یک عدد سوسیس متوسط است، خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را به میزان 42 درصد و ابتلا به دیابت را تا 19 درصد افزایش می دهد.


##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 253 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : اگر خواب های پریشان می بینید، بخوانید بخوانید :

پژوهش های انجام شده در ژاپن نشان می دهند که نوشیدن روزانه چای در جلوگیری از کابوس های شبانه نقش دارد. محققان ژاپنی در مطالعات خود دریافتند احتمال دیدن کابوس و خواب های پریشان در افرادی که در طول روز بیش از یک فنجان چای می نوشند، در مقایسه با کسانی که چای نمی نوشند، 50 درصد کمتر است.

مکانیسم این اثر هنوز به طور کامل مشخص نشده است اما به عقیده این محققان، ترکیبات شیمیایی فعال موجود در چای به ویژه تانن، موجب کاهش اضطراب و آرام کردن فعالیت های زیان آور مغز می شود.

این مطالعه همچنین نشان داد که زنان 80 درصد بیشتر از مردان کابوس می بینند و دلیل آن احتمالا به ساختار روانی زنان مربوط می شود.

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 219 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : علت و راه های درمان ریزش مو بخوانید :

ممكن است شما هم تجربه ریزش مو را در زندگی داشته باشید یا در مورد ریزش موهایتان فكر كرده باشید...


 شاید هم خانواده و دوستانتان در مورد كاهش موی سر هشدار داده باشند یا با مشاهده تصویر خودتان در آینه متوجه عقب رفتن خط رویش موی سرتان شده باشید و فكر كنید از آنچه هستید مسن‌تر به نظر می‌رسید، اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که می‌شود جلوی این مشکل را از ابتدا گرفت؟ تا حالا برای درمان اقدام کرده‌اید؟ اگر مشکل ریزش مو دارید یا اگر قصد دارید برای کاشت مو اقدام کنید، بد نیست گفت‌وگوی این مقاله را با دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران درباره همین موضوع بخوانید.


طاس شدن سر برای خیلی‌ها کابوس است. آیا همه ریزش موها به اینجا ختم می‌شود؟
نه، طاسی مرحله نهایی ریزش مو است كه كلی یا جزیی اتفاق می‌افتد، هر فرد به طور طبیعی روزانه 60 تا 100 تار موی خود را از دست می‌دهد و نباید این ریزش مو که معمولا هنگام شستشو یا برس كشیدن اتفاق می‌افتد و كاملا عادی است، باعث نگرانی شود. حتی از دست دادن روزانه 100 تار مو برای مدت كوتاه هم به مراجعه به متخصص نیاز ندارد و ممكن است یك واكنش موقت به عوامل داخلی یا خارجی از نظر ساختار بیولوژیكی بدن باشد و پس از مدتی مو به حالت طبیعی برمی‌گردد.


این عوامل داخلی یا خارجی چیست؟
خیلی چیزها می‌تواند باشد؛ از مصرف یک دارو بگیرید تا تغییرات هورمونی، استرس‌های روزمره و حتی عوض کردن شامپو. درواقع تا تطبیق یافتن دوباره بدن با این شرایط، ریزش مو رخ می‌دهد و مثلا به جای ریزش 30 تار مو، روزی 100 تار می‌ریزد پس بدون نگرانی و مراجعه به پزشک می‌توان موضوع را پذیرفت. حتی گاهی همین استرس‌ها و دلهره و تلاش برای وقت گرفتن از پزشک و... می‌تواند ریزش موی ساده را به یک بحران تبدیل کند و مشکلی واقعی برای سلامت همه اعضای بدنتان در اثر این استرس ایجاد شود.


اما گاهی افراد در عرض مدت کوتاهی دچار ریزش موی ناگهانی و غافلگیرانه می‌شوند. با این موضوع چگونه می‌توان کنار آمد؟
اتفاقا این ریزش وسیع و شدید مو خطر كمتری دارد و می‌تواند به دنبال شوك‌های هیجانی یا ناراحتی‌های روانی یا جسمی ‌مانند زایمان و سقط جنین، تب‌های شدید،‌ بیهوشی عمومی، مسمومیت و‌ مصرف بعضی داروها رخ دهد. بهتر است در مورد سایر عوامل مانند گرفتن رژیم‌های سخت و غیرعلمی ‌که با كمبودهایی تغذیه‌ای همراه است، حساس باشیم و توجه ویژه‌ای کنیم.


می‌خواهید بگویید گاهی ما با شیوه غلط زندگی به سلامت موهایمان صدمه می‌زنیم؟
بله. این كمبود اسیدآمینه‌های اساسی،‌ روی و مس،‌ ویتامین‌هایB، ویتامین H (بیوتین)، ویتامین AوE که می‌تواند باعث ضعف پیاز مو شود، به‌راحتی قابل پیشگیری است و با مصرف این مواد می‌توانیم پیری پوست و موها را به تاخیر بیندازیم یا با ترک سیگار و قلیان و خواب خوب و ورزش و مدیریت استرس‌هایمان می‌توانیم همه بدن از جمله پوست و موهایمان را سلامت نگه داریم. اگر این کارهای اصلاحی را در زندگی عادی خود وارد کنیم، حتی تا حدی می‌توانیم در بروز ریزش موی ارثی که از خانواده به ما ارث رسیده، دخالت کنیم و آن را عقب اندازیم. مثلا كشیده شدن بیش از حد مو،‌ آرایش نامناسب موها به عنوان مثال مدل دم اسبی و جمع كردن موها در بالای سر، فر زدن مداوم،‌ استفاده از مواد پاك‌كننده قوی و دكلره كردن،‌ همگی می‌توانند باعث ریزش مو شوند.


چکاپ‌های سالانه چطور؟ آیا کشف زودرس بیماری‌ها و درمان به موقع آنها هم می‌تواند در پیشگیری از طاسی موثر باشد؟
قطعا. اختلال‌های هورمونی، بیماری‌های متابولیك و داخلی، هیجان‌ها و ناراحتی‌های عصبی از علل ریزش موها هستند و در کنار عوامل ارثی و نژادی مطرح‌اند. درواقع فرد با انجام این بررسی‌ها و صرف هزینه برای تغذیه خوب، خرید و مصرف مکمل مناسب جنس و سن خود و انجام ورزش‌های مناسب می‌تواند در هزینه‌های خانواده صرفه‌جویی ‌کند. در اغلب موارد ریزش مو اولین علامت این بیماری‌های داخلی نیست و بیانگر این است که فرد به علایم بدن خود اهمیت نداده و درمان نکرده که کارش به این جا رسیده است.


با این‌همه، نمی‌توان برای جلوگیری از ریزش موی ارثی کاری کرد.
البته درمان‌هایی وجود دارد اما طاسی آندروژنیك شایع‌ترین علت ریزش موهاست و با نازك شدن ارثی موها و طاسی سر در مردان و زنان، خودش را نشان می‌دهد. نازك شدن موها معمولا در هر دو جنس بین سنین 12 تا 40 سالگی شروع می‌شود و حدود نیمی ‌از جمعیت بعد از 50 سالگی دچار درجاتی از آن هستند. در مردانی كه از قبل استعداد ژنتیكی ابتلا به این حالت را دارند، این حالت خیلی زود و از اواخر دوران بلوغ شروع می‌شود. تنها کاری که می‌کنیم، تجویز داروهایی است که مانع اثر هورمون روی مو شود. درمان تایید شده ریزش موی آندروژنیک در مردان محلول موضعی ماینوکسیدیل 2 یا 5 درصد و قرص فیناستراید 1 میلی یا قرص دوتاستراید 5/0 میلی‌گرمی ‌است.


این درمان‌های دارویی چقدر موثرند؟
درمان‌های دارویی در صورتی که اوایل شروع ریزش مو تجویز شوند، در اغلب موارد به خوبی می‌توانند ریزش مو را کنترل کنند چون مانع از بین رفتن کامل فولیکول‌های مو می‌شود اما در صورتی که فولیکول‌ها در اثر پدیده مینیاتوری‌شدن کامل از بین رفته باشند، بهترین درمان دائمی‌ و طبیعی برای پر کردن مناطق بدون مو جراحی پیوند مو است.


پس برای تشخیص مشکل در کسی که ریزش موی ارثی دارد خیلی زود باید مراجعه کرد؟
بله، ‌ منطقی‌ترین کار در درمان این بیماری مشاوره با متخصص پوست و استفاده مرتب از داروهاست. ریزش مو در برخی موارد خیلی زودرس شروع می‌شود، پیشانی و شقیقه‌ها در برخی از جوانان حوالی سن 20 سالگی شروع به خالی شدن می‌كند و این ریزش مو و پس رفتن خط مو در صورت فرد، او را نسبت به سن واقعی پیرتر نشان می‌دهد. با این حال، من اغلب به بیماران می‌گویم باید بسیار خوشحال باشیم که در زمانی زندگی می‌کنیم که انواع درمان‌های دارویی و جراحی برای ریزش مو وجود دارد و می‌توانیم کامل ریزش مو را درمان کنیم.

 

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 163 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : 6 نکته مهم در مدیریت زمان بخوانید :

از قدیم گفته اند: وقت طلاست. این جمله به لحاظ تقریب به ذهن ایرادی ندارد اما واقعیت این است که این جمله صحت ندارد. طلا قابل خرید و فروش و دست یافتنی است؛ اما وقت نه تنها قابل خرید و فروش نیست بلکه یک نعمت شخصی است و شما تنها مصرف کننده آن هستید.کارت عمر ما هر روز ۱۴۴۰ دقیقه شارژ می شود و مهلت استفاده از آن فقط و فقط همان روز است و قابل انتقال به فردا نیست.


مدیریت زمان
در ادامه مطلب به ۶ اصل مهم درباره مدیریت زمان اشاره می کنیم:


1 - رعایت اصل پارتو (قانون ۲۰-۸۰)
این اصل را فردی به نام «ویلفردو پارتو» ابداع و بعدها شخص دیگری به نام «ژوزف جوران» تکمیل کرد.
این اصل می گوید: ۲۰ درصد از کارهایی را که انجام می دهیم؛ ۸۰ درصد برای ما مفید است؛ اما در مقابل ۸۰ درصد از کارهایی را که انجام می دهیم تنها ۲۰درصد برایمان مفید است. این قانون در جنبه های مختلف زندگی کاربرد دارد. به عنوان مثال، در اغلب موارد ۲۰ درصد از برنامه هایی را که از تلویزیون می بینیم ۸۰ درصد برای ما مفید است ولی ۸۰ درصد از این برنامه ها فقط و فقط ۲۰ درصد سودمند است.این قانون در مواردی چون مکالمه های تلفنی، حرف زدن و... نیز صادق است؛ بنابراین اولین گام مدیریت زمان این است که تمام انرژی و وقتمان را صرف آن ۲۰ درصد کنیم.


2 - رعایت نظم؛ اولویت بندی و زمان بندی کارها
گاهی کارهایی که انجام می دهیم کارهای مفیدی است؛ اما به دلیل نداشتن نظم و اولویت بندی، بازده زیادی برای ما ندارد.داشتن یک برنامه روزانه به ما کمک می کند که از وقتمان بهتر استفاده کنیم. همین الان قلم و کاغذ بردارید و برای فردا برنامه ای تهیه کنید.


3 - کار را در بهترین زمان انجام دهید
بانک، نانوایی، بازارها، ادارات، سینما، شهرهای گردشگری و زیارتی و بسیاری از مکان های دیگر، در برخی زمان ها خلوت و گاهی بسیار شلوغ است. در صورت امکان زمانی به این مراکز مراجعه کنید که خلوت تر باشد. این کار علاوه بر صرفه جویی بسیار زیاد در وقت، آرامش اعصاب و روان را به همراه دارد.


4 - همزمان چند کار را انجام دهید
از بازار که می گذریم گاه کاسب هایی را می بینیم که منتظر مشتری هستند و پشت میزشان بیکار نشسته اند. این مصداق کامل تلف شدن وقت است. خانمی را می شناسم که همزمان با کار منزل، سخنرانی های مورد علاقه اش را نیز گوش می دهد. افراد موفق سعی می کنند در صورت امکان چند کار را با هم انجام دهند. البته توجه کنید که انجام برخی از کارها به تمرکز نیاز دارد که باید به تنهایی انجام شود؛ مانند مطالعه کردن.

5 - تمام کارهایتان هدفمند باشد
انجام کارهایی مانند تماشای تلویزیون، مطالعه، تفریح کردن، دید و بازدید از فامیل، روزنامه خواندن و... باید هدفمند و براساس برنامه ریزی تان باشد.


6 - استفاده مطلوب از وقت های زائد
با برنامه ریزی مناسب می توانیم از تمام فرصت ها و زمان هایی که در اختیار داریم، استفاده کنیم حتی زمان انتظار در بانک، نانوایی، ایستگاه اتوبوس، داخل مترو، مطب دکتر و...ساده ترین پیشنهاد این است که همیشه یک کتاب به همراه داشته باشید و در این اوقات مطالعه کنید.یادمان باشد که زمان هیچ گاه برنمی گردد. پس آن را به سادگی از دست ندهیم.


##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 231 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : اتفاقی عجیب در روند تاریخ! بخوانید :
در میان حوادث تاریخی گاه به مواردی برمی‌خوریم اعجاب آور و بهت آفرین. دو حادثه به فاصله صد سال از یکدیگر اتفاق افتاده است اما وجوه تشابه میان این دو حادثه آنقدر زیاد است که گویی کسی تمامی ‌این موارد اتفاقی و تصادفی را از قبل برنامه ریزی و هماهنگ کرده است. دو تن از روسای جمهور امریکا آبراهام لینکلن و جان اف کندی موضوع این شگفتی شده اند.
 
اخیراً برخی کارشناسان بین زندگی و مرگ دو رئیس جمهور اسبق امریکا یعنی «آبراهام لینکلن» و «جان اف کندی» وجوه تشابه فراوانی پیدا کرده و بر آن انگشت گذاشته اند که شگفتی هر خواننده‌یی را برانگیخته است. نگاه کنید؛
1- آبراهام لینکلن در سال 1846 به کنگره راه یافت و جان اف کندی در سال 1946.
2- لینکلن در سال 1860 به ریاست جمهوری انتخاب شد و کندی در سال 1960.
3- هر دو رئیس جمهور به خصوص بر حقوق مدنی تاکید داشته اند.
4- هر دو رئیس جمهور پس از ورود به کاخ سفید فرزندی را از دست دادند.
5- هر دو رئیس جمهور روز جمعه کشته شدند و هر دو هم به ضرب گلوله یی که به سرشان اصابت کرد.
6- منشی لینکلن، کندی نام داشت و منشی کندی، لینکلن.
7- هر دو به دست فردی از اهالی جنوب امریکا کشته شدند و هر دو هم جانشینی به نام «جانسون» داشتند؛ اندرو جانسون که جانشین لینکلن شد، در سال 1808 به دنیا آمده بود و لیندون جانسون که بر جای کندی نشست، در سال 1908،
8- «جان ویلکس بوث» که لینکلن را به قتل رساند، متولد سال 1839 بود و «لی‌هاروی اوسوالد» که به زندگی کندی پایان داد متولد 1939،
9- هر دو قاتل اسمی ‌سه بخشی داشتند و هر اسم از 15 حرف تشکیل شده بود.
10- لینکلن در تئاتری به نام «فورد» به قتل رسید و کندی در اتومبیلی به نام لینکلن، ساخته شده در کارخانه «فورد»،
11- لینکلن در یک تئاتر کشته شد و قاتلش پس از فرار، خود را در انباری مخفی کرد. کندی از انباری هدف قرار گرفت و قاتلش پس از فرار در یک تئاتر پنهان شد.
12- «بوث» و «اوسوالد» هر دو پیش از آغاز محاکمه شان به قتل رسیدند.
13- و بالاخره اینکه لینکلن یک هفته پیش از مرگ خود در شهر «مونرو» در «مریلند» به سر می‌برد و کندی اوقات خود را با هنرپیشه‌یی به نام «مریلین مونرو» می‌گذراند.
 
منبع: etemaad.ir
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 185 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : دلایل گرایش به جنس مخالف!؟ بخوانید :

رابطه دوستی و صمیمیت یعنی توانایی در میان گذاشتن افکار و احساسات با یک دوست. در یک رابطه صمیمی، فرد احساس راحتی می کند و اطلاعاتی راجع به خود در اختیار دیگری قرار می دهد. گونه ای از این رابطه دوستی و صمیمیت مربوط به جنس مخالف می شود.

رویکردهای گوناگون، تلاش هایی برای تبیین دلایل و عوامل زمینه ساز گرایش به جنس مخالف داشته و هر یک از منظری به این مسئله نگاه کرده اند اما آنچه می توان در همه این رویکردها و نظریه ها یافت، بیان این است که «گرایش به جنس مخالف امری کاملا طبیعی و سالم است». با این حال در این مقاله سعی خواهیم داشت از منظر روانشناسی دلایل گرایش به جنس مخالف را برای شما شرح دهیم.

وارد شدن به سنین نوجوانی
عشق، پدیده ای هیجانی و اعجاب انگیز است که بیشتر مردم جهان را درگیر خود می کند. دلباختگی و عشق برای اولین بار در دوران بلوغ، احساس و معمولا با یک نگاه شروع می شود. از این رو، خاطرخواهی و تمایل به غیرهمجنس در نوجوانی طبیعی است و نوجوانان با فشار زیادی برای داشتن رابطه با غیرهمجنس روبرو هستند. بسیاری از آنان، ساعت ها درباره خاطرخواهی که حتی او را هم نمی شناسند، به خیالبافی می پردازند و این خاطرخواهی را به عنوان عشق قلمداد می کنند در حالی که این دلباختگی احساس درازمدت و پایداری نخواهد بود.

بیدار شدن تمایلات جنسی و میل به رابطه صمیمی
از دوران نوجوانی، احساسات جنسی با تاکید بیشتری نسبت به سنین قبلی افزایش می یابد و نوجوانان میل شدیدی برای برقراری رابطه صمیمی و عموما با غیرهمجنس پیدا می کنند. البته این گرایش در پسران و دختران متفاوت است، به طوری که پسران احساسات و تمایل روابط جنسی شدیدتری دارند، به سرعت تحریک می شوند و در روابط دوستی با غیرهمجنس بر جنبه های روابط جنسی تاکید می کنند، در حالی که نوجوانان دختر، تمایل زیادی به نشانه های عاطفی دارند.

رهایی از هیجانات منفی
دوره نوجوانی و جوانی پر از هیجان است، هیجاناتی که گاهی مانند افسردگی و اضطراب جنبه منفی دارند. برخی از مشاوران سلامت روان، فرض می کنند افسردگی و اضطراب با گرایش به جنس مخالف ارتباط دارد. مطالعه ای در این زمینه نشان داد افسردگی در تعدادی از دختران و مصرف مواد مخدر در تعدادی از پسران عامل خطرناکی برای تجربه جنسی در رابطه با غیرهمجنس است. در واقع برخی از نوجوانان و جوانان برای کنترل اضطراب و افسردگی به سمت برقراری رابطه با جنس مخالف رو می آورند و این روابط راه فراری برای آنان می شود.

دستیابی به هویت مردانگی و زنانگی
در اواخر نوجوانی و اوایل جوانی، فرد به دنبال کسب هویتی است که متناسب با جنسیت خود باشد، گرایش به جنس مخالف می تواند برای هر دو جنس احساس هویت مردانگی و زنانگی را تقویت کند. در تحقیقی، نوجوانانی که به دنبال هویت بوده اند، انتخاب دوست دختر و پسر آنها اتفاقی تر و تصادفی صورت می گیرد اما نوجوانانی که ایده های نسبتا روشنی از هویت خود داشته اند، بیشتر به دنبال صمیمیت و اعتماد در روابط بوده اند.

کسب شناخت برای ازدواج
برخی از افراد به خصوص دختران، صرفا برای ایجاد زمینه های شناخت بیشتر که منجر به ازدواج و رابطه ای متعهدانه و بلند مدت شود، به سمت برقراری ارتباط با جنس مخالف می روند. در این موارد دختر و پسر با طرح مسئله ازدواج با یکدیگر سعی می کنند نیازهای عاطفی همدیگر را برآورده کنند و به شناخت بیشتر یکدیگر مبادرت ورزند. گرچه در شرایط کنونی جامعه ما، بسیاری از این روابط با مخالفت خانواده، در نهایت منجر به ازدواج نخواهد شد.

فشار همسالان
در سنین نوجوانی و جوانی برای هر دو جنس فشار زیادی از طرف دوستان و همسالان برای برقراری رابطه نزدیک با غیرهمجنس ایجاد می شود. به طوری که دختران داشتن دوست پسر را نشانه جذابیت و پسران داشتن دوست دختر را نشانه قدرت و احساس مردانگی می دانند.

فرصت های اجتماعی بیشتر
در تحقیقات مشخص شده است گاهی صرف نمایش مکرر یک محرک معین، رفته رفته نگرش خوشایندتری نسبت به آن پدیده به وجود می آورد. شاید به وجود آمدن بیشتر زمینه های آشنایی، مجاورت، اوقات خوش، دیدن مداوم و طولانی افراد در طی یک دوره و ... یکی از دلایل به وجود آمدن و به خصوص شیوع علاقه و گرایش به جنس مخالف باشد. البته این بدان معنا نیست که به وجود آمدن زمینه های حضور زنان و دختران در عرصه های اجتماعی مانند مردان، بد و نکوهیده است، بلکه بدین معناست که در روند طبیعی این موضوع، پیدایش و شیوع بیشتر گرایش به جنس مخالف به دلیل فراهم شدن زمینه های مناسب، افزایش می یابد.

شیوه های فرزند پروری والدین
نوع روابط با غیر همجنس در نوجوانی و جوانی، رابطه نزدیکی با پیوند بین والدین و نوجوان در کودکی دارد. اگر فرد در کودکی حضور فعال، حساس و همیشگی والدین را تجربه کند، بر روابط نوجوانی او تاثیر مطلوبی می گذارد.
در یک پژوهش در آمریکا، نشان داده شد حمایت والدین از نوجوانان خود و درگیر شدن در زندگی آنها، تاثیر مهمی بر رفتار دوستی نوجوان دارد. در بین نوجوانانی که می گویند آنها هرگز درباره مشکلات خود با اعضای خانواده بحث و گفتگو نمی کنند، احتمال گرایش به جنس مخالف و اعمال رفتارهای پرخطر جنسی شایع تر است.

نوجوانان پسر، که حمایت عاطفی بسیاری از والدین خود دریافت می کنند، و دخترانی هم که با مادرانشان صحبت می کنند، کمتر در معرض خطر برقراری روابط خطرناک با غیرهمجنس قرار دارند. نوجوانی که در دوره کودکی خود پاسخ های مناسبی به نیازهای عاطفی و جسمی اش از سوی والدین دریافت نکرده، ممکن است به دلیل احساس طرد از سوی والدین در صورت ارتباط با غیر همجنس به سرعت در روابط درگیر شود تا احساس کند به دوست پسر یا دختر خود بسیار نزدیک است.

همچنین نداشتن علاقه برای تشکیل خانواده، بالا رفتن سن ازدواج، کمبود محبت، نیاز به همدلی و ابراز عاطفه، زندگی در خانواده با روابط ضعیف عاطفی، ناآگاهی از خود و جنس مخالف، چشم و هم چشمی و ... از جمله عوامل تاثیرگذار بر افزایش گرایش به روابط احساسی بین دختر و پسر در این دوران است.

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 229 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : جلوی عطسه را بگیریم یا نه؟ بخوانید :

محققان براین باورند که جلوگیری از عطسه می تواند به پرده گوش صدمه بزند و حتی موجب ناشنوایی فرد شود.
برخی از پزشکان بر این باورند که از نظر بهداشتی بهتر است هنگام عطسه سوراخ های بینی را بسته نگه داشت اما متخصصان گوش و حلق و بینی در کشور آلمان می گویند هنگام عطسه نباید بینی را بسته نگه داشت زیرا این کار می تواند عواقبی خطرناک به همراه داشته باشد. آنان می گویند که با بینی باز عطسه کردن سالم تر است.

در هنگام عطسه کردن حدود 40 هزار ذره با سرعت زیاد از بینی به بیرون رانده می شوند. این واکنش بدنی (عطسه) برای مثال می تواند توسط ذرات خاک به وجود آید؛ ذراتی که عصب داخل غشای مخاطی بینی را تحریک می کنند. این عصب پیام را به قسمت مربوط به عطسه در مغز می رساند. واکنش عطسه خود عملکرد خاصی دارد. با فشار زیادی که هوا از شش ها به بیرون رانده می شود، راه های تنفسی تمیز و پاک می شوند. این ذرات در غیر این صورت در شش ها می مانند.

پژوهشگران بیمارستان تحقیقاتی ˈایزمیر آتاتورکˈ در ترکیه با انتشار مقاله ای اعلام کردند که هنگام عطسه با دهان نیمه باز، فشار در حفره بینی برای مدت کوتاهی به شدت افزایش می یابد.این فشار هم اندازه فشاری است که ماهیچه قلب یک بیمار فشار خونی دارد آن هم در زمانی که ماهیچه های قلب دچار بیشترین انقباض هستند.

علاوه بر خاک، فاکتورهای دیگری همچون نور هم می توانند ایجاد عطسه کنند. پژوهشگران گمان می برند که در هنگام نگاه به نور ارتباطی بین واکنش چشم و مرکز عطسه ایجاد می شود. به این معنا که محرک نور علاوه بر عصب چشم، عصب مربوط به عطسه را نیز تحریک می کند.

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 253 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : آشنایی با 6 کاربرد متفاوت و جالب از آندروید بخوانید :

شاید نام «اندروید» برای شما هم بیشتر یادآور یک گوشی هوشمند یا تبلت باشد. اما به نظر می‌رسد با روند موجود در آینده، شاهد ارائه انواع تجهیزات دیجیتال مبتنی بر این سیستم عامل باشیم.
 متن باز بودن اندروید را شاید بتوان اصلی‌ترین دلیل گسترش انواع برنامک‌های کاربردی طراحی شده توسط طیف گسترده‌ای از برنامه‌نویسان دانست. هر سال شاهد ارائه شمار زیادی از برنامک‌ها در حوزه‌های مختلف هستیم.

این استقبال از برنامک‌های اندرویدی سبب شده روزبه‌روز بر شمار برنامه‌نویسان اندرویدی و در نتیجه شمار محصولات تولیدی مبتنی بر اندروید افزوده شود.

اما گسترش استفاده از اندروید فقط به برنامک‌های کاربردی مبتنی بر آن محدود نمی‌شود. بسیاری از شرکت‌های بزرگ به ساخت گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های اندرویدی روی آورده‌اند. اما نکته اینجاست که قرار نیست کاربردهای اندروید به این محصولات ختم شود. به نظر می‌رسد، اشتیاق برای گنجاندن اندروید در فعالیت‌های مختلف روزمره بشر در حال افزایش است و بی شک در آینده شاهد افزایش چشمگیر شمار آنها خواهیم بود. در ادامه به بررسی هشت نمونه از معروف ترین کاربردهای اندروید در تجهیزات مختلف می‌پردازیم.

تلویزیون‌های اندرویدی: شرکت Archos نخستین افزونه سخت‌افزاری مبتنی بر اندروید را برای تلویزیون طراحی و تولید کرده است. این دستگاه که Archos TV Connect نام دارد، در واقع وسیله کوچکی است که می‌توان آن را به بالای تلویزیون متصل کرد و با ارتباط بلوتوثی و بهره‌گیری از یک صفحه کلید ویژه مجهز به جوی‌استیک به آن فرمان داد.

این وسیله از سوی گوگل تائید شده و می‌توان برنامک‌هایی را که قابلیت نصب روی گوشی‌های هوشمند و تبلت دارند، روی آن نصب کرد. در واقع این وسیله به نوعی امکانات یک گوشی هوشمند را به تلویزیون شما بخشیده و برای نمونه می‌توانید بازی‌های اندرویدی مورد علاقه خود را روی صفحه بزرگ‌تر تلویزیون خانه خود نیز تجربه کنید.

خودروهای اندرویدی: شاید دستگاه Parrot Asteroid را بتوان نخستین رایانه مبتنی بر اندروید در خودرو دانست که می‌تواند کاربردهای متعددی را برای راننده و نیز سرنشینان همراه داشته باشد.

این دستگاه که شباهت زیادی به دستگاه‌های ناوبری دیجیتال رایج دارد می‌تواند با فرمان صوتی کاربر، شماره تلفن مورد نظر وی را گرفته و همچنین انبوهی از نقشه‌ها و برنامک‌های کاربردی اندرویدی را روی آن نصب کرد. البته برای اتصال آن به اینترنت به مودم USB نسل سوم نیاز خواهیم داشت.

البته ارائه قابلیت‌های اندرویدی به خودرو به این وسیله محدود نمی‌شود. برای نمونه دستگاه اندرویدی با عنوان R-link که توسط شرکت فرانسوی رنو ساخته شده قابلیت نصب چند برنامک محدود را نیز دارد.

ساعت‌های هوشمند اندرویدی: این روزها تب فناوری‌های پوشیدنی و قابل اتصال به بدن بیش از پیش در میان طراحان فناوری‌های دیجیتال افتاده است. یکی از ایده‌هایی که غول‌های صنعت دیجیتال در پی آن هستند، به ساعت هوشمند مربوط می‌شود. ساعتی با عنوان Si14 WearIT Sports Watch با اندروید 4/1 که برای ورزشکاران طراحی شده می‌تواند میزبان برنامک‌های اندرویدی معمول گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌ها نیز باشد.

این ساعت می‌تواند علاوه بر اعلام به روزرسانی‌ها در فیسبوک، فایل‌های صوتی و تصویری را نیز نشان دهد. همچنین نقشه براساس موقعیت فرد و با استفاده از جی.پی.اس نیز از دیگر قابلیت‌های این ساعت است. این ساعت دارای قابلیت از طریق +ANT است و به این ترتیب می‌تواند به صورت بی‌سیم به دستگاه سنجش قندخون و نیز پایشگر ضربان قلب نیز متصل شود. البته این تنها ساعت هوشمند اندرویدی نیست؛ ساعت دیگری با نام I’m Watch که توسط پژوهشگران ایتالیایی ساخته شده، دارای نسخه ویژه‌ای از اندروید با نام i’m Droid2 است و برنامک‌های ویژه خود را داشته و برای دریافت آنها نیز باید به سایت فروشگاهی ویژه آن مراجعه کرد.

کنسول‌های بازی مبتنی بر اندروید: مدتی است کنسول بازی با نام Ouya که اندرویدی است، توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کرده است. این کنسول علاوه بر بازی، دارای چند برنامک برای نمایش فایل‌های چند رسانه‌ای است و می‌تواند فایل‌های ویدئویی را از سایت‌هایی نظیر یوتیوب دریافت و به نمایش درآورد.

کنسول دیگری به نام GameStick که اندازه کوچکی دارد نیز مبتنی بر اندروید بوده و امکان پخش فایل‌های صوتی و تصویری را دارد.

هوشمندسازی خانه‌ها با اندروید: شرکت گوگل دارای بخش خاصی به نام اندروید در خانه (Android@home) است که وظیفه مطالعه و طراحی ابزارهایی برای هوشمندسازی خانه را به عهده دارد. البته هنوز خبری از نتایج کار این بخش به بیرون درز نکرده است.

البته پیش از این خبرهایی در مورد ساخت ابزارهایی مبتنی بر iOS و اندروید منشتر شده است. برای نمونه، دسته‌ای از برنامه‌های هوشمند اندرویدی ساخته شده که می‌تواند با استفاده از میزان نور محیط بیرون از خانه، نور درون خانه را تنظیم کند. با این حال به نظر می‌رسد بزودی خبرهایی از گوگل در مورد فناوری‌های جدید برای هوشمندسازی خانه بشنویم.

عینک‌های هوشمند اندرویدی: تلاش گوگل برای ساخت عینک هوشمند شاید به این معنا باشد که سال‌های آینده دیگر نیازی به گوشی‌های هوشمند نخواهد بود و این عینک‌ها قادراست توانایی‌های این تلفن‌ها را همراه انبوهی دیگر از قابلیت‌ها داشته باشد.

عینک هوشمند طراحی شده توسط گوگل که Explorer Edition نام دارد با استفاده از ارتباط بلوتوثی می‌تواند به دستگاه‌های مبتنی بر اندروید یا iOS متصل شود. این عینک که صفحه شفافی دارد می‌تواند با ایجاد واقعیت افزوده، اطلاعاتی را در مورد موقعیت یا اشیایی که در برابرش قرار دارد، به کاربر نشان دهد. البته تلاش برای ساخت عینک هوشمند به گوگل محدود نشده است. شرکت Vuzix عینک هوشمندی به نام M100 ساخته که اندرویدی است.

این عینک مجهز به دوربین HD، شتاب سنج و جی.پی.اس بوده و می‌تواند تصاویر و اطلاعاتی را روی صفحه نمایش کوچک خود که در بالای چشم چپ کاربر قرار می‌گیرد درج کند. البته این عینک برخلاف محصول گوگل، صفحه نمایش شفاف ندارد. عینک M100 می‌تواند به اینترنت متصل شده و انواع برنامک‌های اندرویدی را پذیرا باشد. همچنین براحتی می‌توان ارتباطی بین این عینک و تلفن هوشمند برقرار کرد.


##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 246 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : معجون هایی عالی برای تناسب اندام بخوانید :

بدانید و آگاه باشید که نوشیدن روزانه یک لیوان آب سبزیجات 100 درصد طبیعی کم نمک می‌تواند به لاغر شدن کمک کند.
توجه داشته باشید که نوشیدن آب سبزیجات یا آب میوه‌ها به منظور لاغری مراحل خود را دارد. در این مطلب می‌خواهیم مراحل لاغری با آب میوه‌ها و آب سبزیجات را بیان کرده و در آخر هم دو طرز تهیه‌ی دو نمونه از این معجون‌ها را آموزش دهیم. با ما باشید.
 
زمان مناسبی برای لاغری انتخاب کنید
اگر قصد لاغری با آب سبزیجات و آب میوه‌ها را دارید باید فرصت مناسبی انتخاب کنید. باید آمادگی یک برنامه‌ی منظم را داشته باشید. یک تاریخ مناسب را مشخص کرده و شروع کنید. در این مدت تا جایی که می‌شود از استرس دوری کنید. اگر استرس و فشار کاری‌تان زیاد است می‌توانید چند روز مرخصی بگیرید. همچنین باید مدت زمانی که می‌خواهید صرف یک دوره‌ی لاغری با معجون‌های لاغری بکنید را نیز در نظر داشته باشید. این مدت معمولاً به میزان وزنی که قصد دارید کم کنید، اراده، عادت‌ها و ترس‌های شما بستگی دارد. معمولاً 7 روز یک دوره‌ی منطقی و کارساز است. می‌توانید با 3 تا 4 روز هم شروع کنید.


آب سبزیجات و آب میوه‌های مناسبی انتخاب کنید
باید طرز تهیه‌ی چند آب سبزیجات و آب میوه‌های مفید و ساده را یاد بگیرید. سبزیجات و میوه‌هایی را انتخاب کنید که دم دستتان باشد. هیچ محدودیتی در تنوع آب سبزیجاتتان ندارید. فقط توجه داشته باشید که در تهیه‌ی این معجون‌های لاغری نباید از شیر گاو، خامه یا بستنی استفاده کنید. توصیه می‌کنیم تنوع را در طعم، عطر و رنگ و بوی معجون‌های لاغری‌تان رعایت کنید. اگر قرار باشد مثلاً هر روز چند لیوان آب کرفس بنوشید نمی‌توانید ادامه دهید. پس بهتر است به فکر تنوع باشید.
 
روزانه 3 تا 7 لیوان از این معجون‌های لاغری بنوشید
قبل از اینکه شروع به لاغری با مصرف معجون‌های لاغری خانگی‌تان بکنید بهتر است آب میوه‌ها و آب سبزیجات مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. مواد لازم برای تهیه‌ی این معجون‌ها را هم از قبل خریداری کرده و آماده کنید. معلوم است که می‌توانید در طول دوره‌ی لاغری کم و کسری‌هایتان را بخرید و از میوه و سبزیجات دیگر استفاده کنید. اما همین که از قبل سبد خریدتان را بردارید و با هدف خاصی به خرید بروید خودش شما را مصمم‌تر می‌کند. توجه داشته باشید لازم نیست آن قدر مثلاً آب سبزیجات بخورید که حالتان به هم بخورد. به نیاز بدنتان هم توجه کنید. به اصطلاح به ندای بدنتان گوش فرا دهید. معمولاً روزانه بین 3 تا 7 لیوان آب سبزیجات کافی است.


بهترین شیوه این است زمانی که احساس گرسنگی می‌کنید یک لیوان از این معجون‌ها را سر بکشید
همچنین می‌توانید زمان‌های مشخصی را انتخاب کنید. قبل از ناهار و شام یک یا چند لیوان از این معجون‌ها را میل کنید و غذای سبکی میل کنید. می‌توانید یک میان‌وعده در ساعت 10 صبح و 4 بعدازظهر هم نوش جان کنید. نمی‌خواهد به خودتان گرسنگی شدید بدهید. کافی است در مصرف مواد غذایی دیگر زیاده‌روی نکنید. زمانی که قبل از غذاهای اصلی از این نوشیدنی‌ها مصرف می‌کنید کلاً اشتهایتان برای غذا کم می‌شود. ولی اگر یک یا چند لیوان آب سبزیجات بنوشید و سر غذا هم کلی غذای چرب‌وچیلی و پرکالری میل کنید نمی‌شود امید چندانی به لاغری‌تان داشت. توجه داشته باشید مصرف آب سبزیجات و آب میوه‌ها در این دوره به این معنی نیست که مصرف میوه و سبزیجات را کنار بگذارید.
 
بعد از دوره‌ی لاغری با معجون‌ها چه باید بکنید؟
بر حسب وزن و تعداد روزهایی که قصد کرده‌اید این رژیم را رعایت کنید معمولاً می‌شود بین 2 تا 10 کیلوگرم وزن کم کرد. دو کیلو برای افرادی است که شاخص توده‌ی بدنی پایینی دارند و 10 کیلو نیز برای آن‌هایی است که چاق‌ترند و شاخص توده‌ی بدنی‌شان بالاست. در طول این دوره یاد می‌گیرید که عادت‌های غذایی جدیدی کسب کنید که سالم‌تر می‌باشند. اگر مراقب باشید، بعد از این دوره هم تغذیه‌ی سالمتان را دنبال خواهید کرد، پرخوری را کنار خواهید گذاشت به خاطر اینکه حداقل یک هفته تمرین داشته‌اید. بهتر است همچنان به مصرف میوه و سبزیجات زیاد ادامه دهید و تغذیه‌ی سالمی را دنبال کنید در این صورت مطمئن باشید که دوباره چاق نمی‌شوید.
 
دو نمونه از آب سبزیجات و آب میوه‌های لاغری که می‌توانید در این دوره مصرف کنید:
1 - آب گوجه‌فرنگی، کرفس، اسفناج
گوجه‌فرنگی :
گوجه‌فرنگی یک چربی سوز واقعی است. این سبزی حاوی میزان اندکی گلوسید می‌باشد و شاخص گلیسمی آن نیز 38 است. گوجه‌فرنگی سرشار از پتاسیم، منیزیم، ویتامین C و ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر می‌باشد.


کرفس :

کرفس سرشار از مواد مغذی مختلف مانند کلسیم، آهن، پتاسیم، سدیم، ویتامین‌های A،B و C می‌باشد. این سبزی سرشار از آب بوده و خواص دیورتیک دارد یعنی ادرارآور است برای همین هم می‌تواند بدن را از شر توکسین ها خلاص کند.


اسفناج :
 اسفناج سرشار از آهن، منیزیم، کلسیم، ویتامین C، ویتامین‌های گروه B و غیره می‌باشد. این سبزی خاصیت اکسیژن‌رسانی به بدن و سم زدایی دارد و به ویژه اینکه می‌تواند تعادل خاصیت اسیدی بازی بدن را حفظ کند.
روش تهیه‌ی معجون لاغری از این سبزیجات
4  تا 5 عدد گوجه‌فرنگی کاملا رسیده را با 4 ساقه‌ی کرفس و 1 تا 2 مشت برگ اسفناج مخلوط کرده و داخل مخلوط کن بریزید تا حسابی مخلوط شوند. این معجون لاغری را بین وعده‌های غذایی میل کنید.


2 - سیب، لیموترش، گریپ‌فروت
سیب :
سیب به کاهش میزان قند خون کمک کرده و همچنین میزان ترشح انسولین را نیز کاهش می‌دهد. ترشح انسولین زیاد باعث چاقی می‌شود. توجه داشته باشید که این میوه سرشار از فیبری به نام پکتین است که باعث سوخت و ساز چربی‌ها می‌شود.


لیموترش و گریپ‌فروت

این دو میوه قند خون را کاهش داده و میزان ترشح انسولین را کم می‌کنند. علاوه بر این می‌توانند متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن را بالا ببرند و چربی‌ها را بسوزانند. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف مرکبات چه به صورت آب یا میوه‌ی کامل آن هم چند دقیقه قبل از غذا باعث می‌شود هر ماه 2 کیلوگرم وزن کم کنید البته به شرط اینکه پرخوری نکنید و دور و بر غذاهای چرب خط قرمز بکشید.


طرز تهیه‌ی معجون لاغری از این میوه‌ها
60 درصد سیب، 20 درصد آب لیموترش و 20 درصد گریپ‌فروت برای تهیه‌ی این معجون کافی است. اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید گریپ‌فروت را حذف کنید و میزان لیموترش را بیشتر کنید. به خاطر اینکه گریپ‌فروت تأثیر داروها را از بین می‌برد. توصیه می‌کنیم بیست دقیقه قبل از غذا از این نوشیدنی استفاده کنید.

 

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 230 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : این میوه را حتما 2 ساعت قبل از خواب بخورید بخوانید :

نارنگی حاوی مقدار زیادی منیزیم است و از این طریق در فعالیت عضلانی، دستگاه گوارش و سیستم عصبی موثر است.
نارنگی به خاطر داشتن میزان فسفر و کلسیم بالا، یکی از میوه‌هایی است که در تشکیل استخوان و اسکلت بدن موثر است.

همچنین نارنگی به دلیل دارابودن فسفر زیاد و ویتامین‌های فراوان، باعث تقویت حافظه و هوش می‌شود و برای رفع بی‌اشتهایی و کاهش گرمای غریزی بدن نیز مفید است. همچنین به دلیل داشتن ویتامین‌های C، A و B مفرح قلب است و می‌تواند اعمال قلب را تنظیم کند.


نارنگی جزو میوه هایی است که طبیعت سردی دارد و مسکن خوبی برای سلسله اعصاب است. این میوه ادرار آور خوبی است و از این رو می‌تواند سموم بدن را دفع کند. علاوه بر این، اگر از بی‌خوابی رنج می‌برید و شب‌ها نمی‌توانید خواب آرام و راحتی داشته باشید، یکی دو ساعت قبل از خواب چند دانه نارنگی میل کنید.


نارنگی برای کاهش تب و رفع تراکم خون در کبد مفید است، این میوه دارای مقادیر فراوانی ویتامین A است و برای پیشگیری از سرطان مفید است. نارنگی نه تنها موجب جلوگیری از چاقی می‌شود، بلکه ضد دیابت نوع دو و حتی تصلب شرایین

 

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 233 تاريخ : چهارشنبه 13 آذر 1392 ساعت: 11:04

چکیده : ... با عنوان : نار عشق بخوانید :
   آفتاب معرفت نوریست که از نار عشق می روید از این روست که تا آدمی عاشق نشود به معرفت حقیقی دست نمی یابد، آدمیان را نمی شناسد، جهان را به درستی نمی بیند و اسرار آن را در نمی یابد، زیرا غیر عاشق خود بین است و خودبین چگونه غیر را تواند دید مگر آنکه نقش سوداهای خویش را در غیر بیند. امّا عاشقان که از حجاب خود بیرون آمده اند هم جهان را، و هم مردمان را، نیکوتر شناخته اند و غوغای علم و هنر را همین مستان بادۀ عشق در جهان برانگیخته اند
شر و شور دوران فکنند مستان
سر هوشمندان هنری ندارد

الهی


یک به یک من می شناسم خلق را
همچو گندم همچو جو در آسیا

مولانابرگرفته از مقدمه کتاب « گزیده منطق الطیر - هفت شهر عشق» به قلم حسین الهی قمشه ای

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 208 تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 ساعت: 15:43

چکیده : ... با عنوان : <no title> بخوانید :
style="text-align: center;">
« همچو قرآن که به معنی هفت توست»

قرآن حکیم را به هزار چشم نگریسته اند و همچنان به هزار چشم دیگر می نگرند؛ هر نگاهی چیزی می جوید و همان می بیند:

طالب هر چیزی ای یار رشید

جز همان چیزی که می جوید ندید

یکی طالب اجر اخروی است و می پرسد که تلاوت هر سوره را اجر و ثواب چند است.

یکی ادیب است و از شکوه کلام الهی در شگفت مانده و می کوشد تا فنون ادب و اسرار بلاغت را از خلال آن آیات معجز بیان، کشف کند و در قلم آورد.

یکی در احکام قوانین الهی نظر می کند و بازار فقاهت را رونق می بخشد.

یکی فیلسوف است و مراتب کمال عقل را در آیت نور می یابد.

یکی در علوم غریبه می کوشد و از جفر و اعداد می گوید.

و از نگاه عاشقان بیدل، قرآن دعوتنامۀ «عشق» است که به رسولش فرمود:
مردمان را بگو اگر خدا را دوست می دارید به دنبال من آیید: « اِن کنتم تحبُّونَ الله فَاتَّبعُونی »

و نشان «خانۀ معشوق» است که از این سو بیایید و از آن سو مروید: « اَلَم اَعهَد اِلیکُم یا بنی آدَمَ اَلاَّ تَعبُدوا الشّیطان اِنَّهُ لَکُم عَدوٌّ مُبین و اَنِ اعبُدونی هذا صِراطٌ مُستَقیم»

و...

حسین الهی قمشه ای
بخشی از مقاله "همچو قرآن که به معنی هفت توست" بر گرفته از کتاب «کیمیا - 1»##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 201 تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 ساعت: 15:43

چکیده : ... با عنوان : <no title> بخوانید :


آرزو کنید که ذوب شوید و همچون جویباری باشید که با شتاب می رود و برای شب آواز می خواند.
آرزو کنید که رنج بیش از حد مهربان بودن را تجربه کنید.
آرزو کنید که زخم خورده فهم خود از عشق باشید و خون شما به رغبت و شادی بر خاک ریزد.
آرزو کنید سپیده دم برخیزید و بالهای قلبتان را بگشایید و سپاس گویید که یک روز دیگر از حیات عشق به شما عطا شده است.
آرزو کنید که هنگام ظهر بیارامید و به وجد و هیجان عشق بیاندیشید،
آرزو کنید که شب هنگام با دلی حق شناس و پرسپاس به خانه بازآیید، و به خواب روید، با دعایی در دل برای معشوق و آوازی بر لب در ستایش او.

برگرفته از کتاب «پیامبر»
ترجمه حسین الهی قمشه ای

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 195 تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 ساعت: 15:43

چکیده : ... با عنوان : یک حساب و کتاب ساده بخوانید :
br />


##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 149 تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 ساعت: 15:43

چکیده : ... با عنوان : پاییز بخوانید :پاییــــــــز است؛
و هـــوا پُر است از مهـــــربانی هایی که خــدا برایمان به بادهــا سپرده...
یادمــان نرود که پنجره ی قلبمــــان باز باشـــــد؛
برای ورود خـــــــــدا...

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 197 تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 ساعت: 15:43

چکیده : ... با عنوان : در قیر شب بخوانید :
br />دیرگاهی است در این تنهایی
رنگ خاموشی در طرح لب است
بانگی از دور مرا می‌خواند
لیک پاهایم در قیر شب است


رخنه‌ای نیست در این تاریکی
در و دیوار به‌هم پیوسته
سایه‌ای لغزد اگر روی زمین
نقش وهمی است ز بندی رسته


نفس آدم‌ها
سر به سر افسرده است
روزگاری است در این گوشه پژمرده هوا
هر نشاطی مرده است


دست جادویی شب
در به‌روی من و غم می‌بندد
می‌کنم هرچه تلاش
او به من می‌خندد


نقش‌هایی که کشیدم در روز
شب ز راه آمد و با دود اندود
طرح‌هایی که فکندم در شب
روز پیدا شد و با پنبه زدود


دیرگاهی است که چون من همه را
رنگ خاموشی در طرح لب است
جنبشی نیست دراین خاموشی
دست ها پاها در قیر شب استسهراب سپهری##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 222 تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 ساعت: 15:43

چکیده : ... با عنوان : باز باران بخوانید :
style="text-align: center;">
باز باران با ترانه
مي خورد بر بام خانه
يادم آيد كربلا را
دشت پر شور و نوا را
گردش يك روز غمگين      
گرم و خونين
لرزش طفلان نالان
زير تيغ و نيزه ها را


باز باران با صداي گريه هاي كودكانه
از فراز گونه هاي زرد و عطشان
با گهرهاي فراوان
مي چكد از چشم طفلان پريشان
پشت نخلستان نشسته
رود پر پيچ و خمي در حسرت لب‌هاي ساقي
چشم در چشمان هم آرام و سنگين
مي چكد آهسته از چشمان سقا
بر لب اين رود پيچان       
باز باران


باز باران با ترانه
آيد از چشمان مردي خسته جان
هيهات بر لب
از عطش در تاب و در تب
نرم نرمك مي چكد اين قطره ها روي لب 
شش ماهه طفلي    
رو به پايان
مرد محزون
دست پر خون مي فشاند
از گلوي نازك شش ماهه
بر لب هاي خشك آسمان با چشم گريان                
باز باران


باز هم اينجا عطش
آتش شراره جسمها
افتاده بي سر پاره پاره
مي چكد از گوشها باران خون و كودكان بي گوشواره
شعله در دامان و در پا مي خلد خار مغيلان
وندرين تفتيده دشت و سينه ها برپاست طوفان
دستها آماده شلاق و سيلي
چهره ها از بارش شلاق‌ها گرديده نیلی
دراين صحراي سوزان
مي دود طفلي سه ساله             
پر زناله
پاي خسته
دلشكسته
روبرو بر نيزه ها خورشيد تابان
مي چكد از نوك سرخ نيزه ها
بر خاك سوزان          
باز باران باز باران  

   

قطره قطره مي چكد از چوب محمل 
خاك‌هاي چادر زينب به آرامي شود گل
مي رود اين كاروان منزل به منزل
مي شود از هر طرف اين كاروان هم  سنگ باران
آري آري     
باز سنگ و باز باران
آري آري     
تا نگيرد شعله ها در دل زبانه
تا نگيرد دامن طفلان محزون را نشانه
تا نبيند كودكي لب تشنه اينجا اشك ساقي
بر فراز خيمه برگونه ها
بر مشك ساقي
كاش مي باريد بارانعلي اصغر كوهكن

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 209 تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 ساعت: 15:43

چکیده : ... با عنوان : بهترین کتابهای جهان بخوانید :


   با سلام

   در زیر بهترین کتابهای جهان از دید حضرت استاد دکتر حسین محی الدین الهی قمشه ای رو براتون میذارم .

   به قول استاد : اروپاییها میگن می ارزه آدم یک سال مطالعه نکنه و دنبال یک اثر خوب برای خوندن باشه.
دعاهای معتبر از كتاب مفاتیح و سایر كتب دعا با ترجمه الهی قمشه ای

نفاس الفنون در سه جلد شامل دوره مختصری از كلیه علوم و معارف اسلامی

انسان الكامل محمد رسالات از عزیزالدین نسفی

دعای كمیل- دعای صباح دعای سحر - دعای ابوحمزه ثمالی - دعای جوشن كبیر

تاریخ ادبیات انگلیس دكتر صورتگر

مجموعه اشعار امیلی دیکنسون

سیر حكمت در اروپا اثر محمد علی فروغی

لذات فلسفه اثر ویل دورانت ترجمه زریاب خویی

تاریخ فلسفه اثر ویل دورانت ترجمه زریاب خویی

رومی طریق عشق از ویلیام چیتیك

افسانه های كاتربری

دیوید كاپر فیلد اثر چارلز دیكنس

آیوانهو از سروالتر اسكات

دکتر فاستوس از کریستوفر مارلو

مجموعه آثار ویلیام شکسپیر

مجموعه اشعار والت ویتمن

تصویر دوریان گری اثر اسکار وایلد

غرور و تعصب اثر جین آستین

كتاب زبان از یاد رفته اثر اریك فروم

بهشت گمشده اثر جان میلتون

انسان و سمبلهایش اثر کارل گوستاو یونگ

آریوپجی تیکا اثر جان میلتون - در آزادی بیان،

سیر و سلوك ِ ترسا، اثر جان بانیان

والدن نوشته ی هنری دیوید ثورو

در طبیعت اشیاء، اثر لوکریتوس

نمایشنامه ابرها،اثر اریستوفانس

مجموعه اشعار سافو

افسانه های پریان، اثر هانس کریستین اندرسن

كتاب مقدس_عهد عتیق و عهد جدید ترجمه: انجمن كتاب مقدس

داستانهای كوتاه تولستوی

هنر چیست؟ اثر لئو تولستوی

جنگ و صلح اثر تولستوی ، ترجمه انصاری

ابله اثر داستایوفسكی

برادران كارامازوف اثر داستایوفسكی

جنایات و مكافات اثر داستایوفسكی

اوپانیشاد مجموعه نوشته های دینی از مصارف هند

گیتا ، یابها كاواوگینا مهمترین كتاب دینی و عرفانی هند

نمایشنامه شاكونتالا اثر كالبداسا نویسنده هندی

مهابهارات حماسه مذهبی هندوان

رامایانا حماسه مذهبی هندوان

بودا مجموعه سخنان بودا

كلیله و دمنه

پنج رساله ( پنج رساله از افلاطون ) ترجمه محمد حسن لطفی

چهار رساله ( چهار رساله از افلاطون ) ترجمه محمد حسن لطفی

ماجراهای جاودان در فلسفه ترجمه مرحوم دكتر شهسا

جمهوریت اثر افلاطون ترجمه فوآد روحانی

اساطیر یونان بول فینچ

اساطیر یونان هامیلتون ماتولوژی

اساطیر یونان به فارسی فرهنگ اساطیر یونان و روم

اندیشه ها اثر مارکوس اورلیوس

کمدی الهی اثر دانته

ایلیاد و ادیسه اثر هومر

آنتی گونه اثر سوفوکل

ادیپ شهریار اثر سوفوکل

پرومته در زنجیر اثر آشیل

اخلاق نیکوماخوس اثر ارسطو

نمایشنامه دشمن ملت از هنریک ایبسن

نمایشنامه خسیس اثر مولیر

بینوایان اثر ویكتور هوگو ترجمه حسینعلی مستعان

دون كیشوت ترجمه محمد قاضی

رفیق اعلی كریستین بوبن ترجمه پیروز سیار

یك دو سه بی نهایت اثر ژرژ كامو ترجمه بی رشك

تاریخ علم جرج سارتن ترجمه احمد آرام جلد اول

سرگذشت علم اثر جرج سارتن

قرارداد اجتماعی اثر روسو

افسانه های لافونتن

افسانه های ایزوپ

فائوست اثر گوته ترجمه دكتر اسدالله مبشری

ذهن تازه امپراطور اثر پن روز

روح القوانین اثر منتسكیو

مجموعه نصایح و معارف اثر كنفسیوس

كلیله و دمنه تلخیص عبدالعظیم قریب

شهر خدا از قدیس اگوستین

موضوعات خیال ریاضی اثر هوف اشتایر

دنیای ریاضیات در چهار جلد تالیف جیمز نیومن

گودل اشر باخ اثر داگلاس هوفشتاتر

من ذهن (چشم ذهن) اثر داگلاس هوفشتاتر
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 232 تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 ساعت: 15:43

چکیده : ... با عنوان : خاک عاشقی می داند بخوانید :
خاک عاشقی می داند؛
گریه می کند!
رنج می کشد
و صبر می کند.
سر به آستان مرگ می گذارد
بر شانه هایش می گرید،
اما نمیمیرد !!!


خاک عاشقی صبور است؛
بر برگهای پاییز بوسه می زند
تقدیر جهان را عوض می کند
جوانه ها را بیدار
و درختها را خواب می کند.
اما خود هرگز نمی خوابد!


خاک عاشقی صبور است؛
که سالها و سالها
برای آسمان صبر می کند.
و من، همانم
که از خاک آمده ام
چون خاک عاشقم
و چون خاک روزی
صبوری را هم خواهم آموخت..."جبران خلیل جبران"
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 195 تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 ساعت: 15:43

چکیده : ... با عنوان : راهکارهایی برای زندگی بهتر 11 بخوانید :   1 . مردم را به قدر قلبشان اندازه بگیر ، نه به قدر حساب بانکیشان .

   2 . بهترین دوست همسرت باش .

   3 . مثل مثبت ترین و پرشورترین کسی باش که می شناسی .

   4 . به همه ی سیاستمدراران مشکوک باش .

   5 . برای همه ی موجودات زنده احترام قائل باش .

   6 . اتومبیلی را که امانت گرفته ای با باک پر پس بده .

   7 . وقتت را تلف ماتم گرفتن برای اشتباهات گذشته نکن ، از آنها درس بگیر و بگذر .

   8 . اجازه نده تلفن ، مزاحم لحظه های مهم شود ، تلفن برای سهولت استفاده ی توست ، نه سهولت استفاده ی تلفن کننده.

   9. هرگز در هنگام گرسنگی به خرید مواد غذایی نرو ، اضافه بر احتیاج خرید خواهی کرد .

   10 . وقتی به خرید می روی ، اگر لازم نداری کیسه ی پلاستیکی برندار ، این کیسه ها از عمده پلاستیکهای رها شده در محیط زیست هستند.##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 198 تاريخ : شنبه 9 آذر 1392 ساعت: 15:43

چکیده : ... با عنوان : کلام مولا بخوانید :

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 211 تاريخ : چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت: 10:34

چکیده : ... با عنوان : زندگی شهادت طلبانه بخوانید :

 

مكتب بسیج، مكتب مجاهدت معنوى و مخلصانه است.

این مجاهدت، براى ملت و كشور و بالاتر از همه براى دین خدا و سرافرازى پرچم آزادگى اسلامى در همه‌ى دنیاست.

این مجاهدت خطراتى دارد.

بالاترین خطر براى انسان، جان باختن است.

در مكتب بسیج، نام این جان باختن «شهادت»است.

شهادت بالاترین ارزش عاشورایى انسان و بالاترین ارزش در معیار ارزش‌هاى معنوى است.

در روایت وارد است:

«فوق كل ذى برّ برٌّ حتى یقتل الرّجل فى سبیل‌اللَّه»؛

بالاتر از هر فضیلتى، ارزشى و معنویتى، ارزش دیگرى وجود دارد، تا وقتى كه فرد به شهادت مى‌رسد،

كه بالاترین ارزشهاست.

آن معناى جهاد است و این معناى شهادت است.

(بیانات در مراسم صبحگاه رده‌های مختلف نیروى مقاومت بسیج‌-۰۲/۶/۱۳۸۴)

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 220 تاريخ : چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت: 10:34

چکیده : ... با عنوان : مولا... بخوانید :
                   
 
علامه حسن زاده آملی ؛

جلوی حضرت آقا نشسته بودند.

و ایشان را مولا خطاب میکردند...

حضرت آقا فرمودند:

این کار را نکنید...

علامه فرمود:

اگر یک مکروه از شما سراغ داشتم این کار را نمیکردم...


♥ اللهـــــــم احفــظ قــــائدنا الامـــــــام خامنـــ ه ای ♥
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 226 تاريخ : چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت: 10:34

چکیده : ... با عنوان : الهی بخوانید :
                                                                     
الهی !
نام تو ما را جواز و مهر تو ما را جهاز
الهی !
شناخت تو ما را امان و لطف تو ما را عیان
الهی !
فضل تو ما را لوا و کَنَف تو ما را مأوی!
الهی !
ضعیفان را پناهی ، قاصدان را بر سر راهی ،
مؤمنان را گواهی ، چه بُوَد که افزایی و نکاهی؟
الهی !
چه عزیز است او که تو او را خواهی! ور بگریزد ، او را در راه ، آیی
طوبی آن کس را که تو او رایی! آیا که تا از ما خود که رایی؟

(کشف الاسرار ، ج اول ، ص29)
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 236 تاريخ : چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت: 10:34

چکیده : ... با عنوان : دولت شیطان بخوانید :

رژیم صهیونیستی محكوم به زوال است

رهبر انقلاب:

رژیم صهیونیستى در واقع یك رژیمى است كه پایه‌هاى آن بشدّت سست است،

رژیم صهیونیستى محكوم به زوال است؛

رژیم صهیونیستى یك رژیم تحمیلى است، با حركتِ زور به‌وجود آمده است،

هیچ پدیده‌اى و موجودى كه با زور به‌وجود آمده باشد قابل دوام نیست

و این هم قابل دوام نیست.

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 183 تاريخ : چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت: 10:34

چکیده : ... با عنوان : ماهیت دشمن حرامزاده! بخوانید :

حضرت امام خامنه ای روحی فداه:

رژیم اسرائیل، این سگ نحس و نجس و هار منطقه، میگوید که ایران تهدیدی برای جهان است؛ خیر! تهدید جهان، خود اسرائیل و حامیانش هستند.

 

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 215 تاريخ : چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت: 10:34

چکیده : ... با عنوان : سلام بر شهدا بخوانید :
           
 
مردان غیور قصه ها برگردید...

یکبار دگر به شهر ما برگردید...

دیروز به خاطر خدا می رفتید...

امروز به خاطر خدا برگردید...
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 203 تاريخ : چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت: 10:34

چکیده : ... با عنوان : پخش شیرینی و شربت و غذا چه نسبتی با عزاداری دارد؟ بخوانید :

برنامه «شب آسمانی» به تهیه‌کنندگی علیرضا قطبی و اجرای امیرمهرداد خسروی سه شنبه شب، 28 آبان با حضور حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر روستایی، کارشناس شبکه جهانی ولایت و محقق حوزه وهابیت به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما رفت. 

بر پایه این گزارش، حجت الاسلام و المسلمین روستایی، در ابتدای برنامه خطاب بینندگان برنامه زنده «شب آسمانی» اظهار کرد: از بییندگان این شبکه و این برنامه درخواست می کنم در اینترنت «لاشخوران دعوت» را سرچ کنند و ببینند که کارشناسان شبکه های وهابی در مورد آقایانی که در این شبکه ها ادعای مناظره دارند چه می گویند. 

در ادامه برنامه ویدئویی از شبکه های ضدشیعی پخش شد که طی آن مجری به برنامه ای اشاره کرده و گفت: ظاهرا درخواست مناظره داده اند و ما متوجه نشده‌ایم البته اینطور که ادعا می کنند،‌ این شبکه بیننده‌ای ندارد و ما آن را باارزش نمی‌دانیم که بخواهیم به آن بپردازیم که مقصود مجری این شبکه ضدشیعی برنامه «شب آسمانی»‌ بود! 

حجت‌الاسلام روستایی در ادامه پس از پخش این ویدئو اظهار کرد: روش و منش وهابیت همان روش و منش بنی‌امیه است،‌ در کتاب «تهذیب‌الکما‌ل‌فی‌اسماء‌الرجال» اشاراتی شده است که زمانی که می شنیدند نام کسی علی است سر او را می بریدند.
وی افزود: امروز وهابیت شخصیتی چون مختار که مجاهدت هایش در تاریخ ثبت شده است را به صرف شیعه بودن زیر سوال می برد و به او تهمت می زند. 

در ادامه برنامه ویدئویی پخش شد که طی آن مجری شبکه ضدشیعی درباره مختار ثقفی گفت: مختار یکی از گمراهانی بود که ادعای مجاهدت می کرد،‌ا و ادعای مِهدی بودن داشت و می گفت جبرئیل بر وی نازل می شود! 

حجت الاسلام روستایی درباره این ویدئو و اظهارات مجری شبکه ضدشیعی بیان کرد: ‌این شخص می گوید که مختار ادعای مجاهدت داشت،‌ در حالی که مجاهدت مختار در تاریخ ثبت شده است، ‌او می گوید که مختار ادعای «مِهدی» بودن دارد، همین جا یک نکته قابل تامل است که این شخص با تعمد به جای گفتن (مَهدی» می گوید «مِهدی»، صحبت من این است که این فرد یک سند معتبر برای این حرفش نشان دهد که مختار ادعای مهدویت داشت، ‌سندی نشان دهد و من در همین برنامه حاضرم اگر سندی داشت بیاورم و آن سند را نشان دهم.

گناه مختار از عمرسعد بیشتر است!

 وی تصریح کرد: این شخص در بخش دیگر می گوید مختار ادعای نبوت داشت و مدعی بود که جبرئیل بر او نازل می شود،‌ من در این رابطه می خواهم منشا دشمنی اینان با مختار را بیان کنم،‌ در کتاب «منهاج السنه النبویه» نوشته ابن تیمیه، در جلد دوم صفحه 70 عبارتی دارد که می گوید: این مختار گناهش از عمر سعد بیشتر است چون مختار شیعه است و عمر سعد ناصبی!
وی ادامه داد: همچنین در جلد چهارم همین کتاب در صفحه 554 نیز اشاره به گروه هایی در کوفه شده است که یک دسته با امام حسین(ع) و عده ای دیگر ناصبی ها بودند که دشمن امام حسین(ع) بودند و یک نفر مثل حجاج بن یوسف ثقفی از ناصبیان بود،‌یعنی خود ابن تیمیه دو دسته شیعه و ناصبی ها را اشاره می کند که ناصبی ها دشمن امام حسین(ع) بودند.‌
حجت الاسلام روستایی ابراز کرد: اما در مورد ادعای نبوت مختار، ‌در این رابطه اشاره می کنم به سندی در «انساب الاشراف» نوشته البلاذری که این شخص متوفای هزار سال و اندی قبل است عبارتی در صفحه 443 آمده است،‌البلاذری در این کتاب آورده است که «مصعب» به دنبال زنان مختار فرستاد و گفت نظر شما در مورد مختار چیست،؟ «ام ثابت» درباره مختار گفت: هرچه تو« مصعب» درباره مختار بگویی من هم همان را می گویم،‌ مصعب این سوال را از «عمره» نیز پرسید که او گفت: من مختار را مسلمانی می دانم که از بنده های صالح خدا بود و مصعب ، او را زندانی کرد و به عبدالله بن زبیر نامه نوشت که عمره همسر مختار گمان می‌کند که او پیامبر است،‌ در حالی که عمره گفت مختار از بندگان صالح است،‌ دقیقا بر این اساس که دروغ گفته اند که مختار ادعای نبوت داشته است چنانچه در ویدئویی که پخش شد،‌ دیدیم و این موارد حکایت از توطئه تاریخی وهابیت علیه مختار دارد. 

نزول جبرئیل بر مختار!!

حجت الاسلام روستایی تاکید کرد: همچنین در این ویدئو مجری اعلام کرد که مختار ادعای آن را دارد که جبرئیل بر او نازل می شود،‌جریان به این مساله بر می گردد که مختار غلامی به نام جبرئیل داشت و آنچه که او به غلام خود به نام جبرئیل می گفت،‌ دستاویزی شد تا کج‌فهمان تصور کنند که منظور او جبرئیل ملک است.
در ادامه برنامه ویدئویی پخش شد که طی آن چندین مجری از شبکه های ضد شیعی اطعام و نذری شیعیان در روز عاشورای حسینی را زیر سوال برده و اظهار کردند: آیا کسی که مشغول عزاداری است شیرینی و شربت و غذاهای مختلف پخش می کند؟ روحانیان بیایند و ثابت کنند که چرا در روز عاشورا غذاهای گوناگون پخش می شود؟!

 حجت الاسلام روستایی ضمن اشاره به تایید این رویکرد در تقریر و عمل معصومین (ع)، در پاسخ به این شبهه خاطرنشان کرد: اگر اطعام در عزاداری بد است به چه علت زمانی که خالد بن ولید از صحابه پیامبر (ص) که مورد احترام اهل سنت و حتی وهابی‌ها است از دنیا رفت،‌در مجلس عزای او شیرینی های بسیاری زیادی را پخش کردند، این افراد درباره این مساله چیزی نمی گویند و می آیند در مورد عزاداری برای امام حسین(ع) و اطعام عزاداران سخن می گویند.

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 197 تاريخ : چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت: 10:34

چکیده : ... با عنوان : مبارزه با خرافات جدید سخت‌تر از خرافات قدیم است بخوانید :

حجت الاسلام سیدمهدی طباطبایی از اساتید اخلاق بر مقابله با خرافات دینی متناسب با شرایط زمان تأکید کرد و گفت: هر زمانی به تناسب شرایط زمان خرافات جدیدی وارد باورهای مردم می شود و اینگونه نیست که یک مطلب خرافی برای همیشه باقی بماند چون بشر نوپذیر است لذا از مطالب جدید استقبال می کند اما مقابله با خرافات قدیمی زیاد مشکل نیست چون مردم به تدریج متوجه این خرافات می شوند و چون از دین هم نبوده است به طور طبیعی از بین می رود.

وی برخی تفسیرهای غلط و نادرست از قرآن و روایات را زمینه ایجاد خرافات دینی خواند و افزود: در زمان معاویه با نوع تفسیری که ارائه می شد مردم متوجه شرک نمی شدند و اصلا نمی دانستند شرک چیست، چون خودشان مشرک بودند سعی می کردند اصلا مردم معنای شرک را متوجه نشوند و مردم را به چیزهایی به نام ایمان هدایت می کردند که ایمان نبود بلکه ضلالت بود.

این کارشناس دینی تصریح کرد: اول باید خرافات را بشناسیم چون گاهی افراد برای اینکه خرافات را در مردم جا بیندازند، ابتدا آن را اعلام نمی کنند بلکه اول آن قداست را نابود می کنند تا خرافات جای آن بنشیند. یعنی اگر می خواهند در زمینی درخت بکارند درخت قبلی را می کنند و بعد جای آن درخت می کارند و الان یکی از مسائل ما همین است که خرافات را از طریق مقدسات در بین مردم جا می اندازند یعنی قداستهایی را می اندازند تا خرافات و بدعت جای آن بنشانند.

حجت الاسلام طباطبایی افزود: حتی در باب نماز یادم هست یک موقعی می خواستند نماز را از قداست بردارند و در بین مردم و جوانان چنین جا انداختند که نماز خود یک ورزش است! خب وقتی نماز می شود ورزش، به مرور ورزشِ دیگر بهتر از این ورزش می شود.

وی با بیان اینکه مقابله با خرافات جدید سخت اما مقابله با خرافات کهنه آسان است، یادآور شد: آنچه مهم است اینکه ببینید در برابر خرافات چه چیزی را می اندازند اگر آنچه را که مورد حمله قرار داده شده را درست حفظ کنیم خود به خود خرافات از بین می رود. یادم هست که در عزاداری سالهای اول انقلاب مطالب مختلفی در مورد نحوه عزاداری محرم گفته می شد. مثل اینکه نهار و شام ندهید علم و پرچم نیاورید و فقط در خیابان راه بروید حتی لباس سیاه نپوشید و یک پارچه سیاه روی لباس بدوزید و یا با وقار و بدون سر و صدا در خیابان حرکت کنید اما امام راحل فرمود همان عزاداری سابق باشد، چون امام می دانست این مطالب چه مسائلی به دنبال دارد.

وی با تأکید بر تأثیر عملکرد نهادها و سازمان های فرهنگی و مذهبی مردمی و غیرمردمی در مقابله با خرافات دینی تصریح کرد: کسانی اهل شعر و مداحی هستند دست به قلم و گفتار شوند و سلامت این مباحث را حمایت کنند.

حجت الاسلام طباطبایی در پایان گفت: برای دوری از نفوذ خرافات و بدعت در عزاداری باید ببینیم که عزاداری اصیل چیست مثلا خود امام رضا(ع) در مرو جلسه روضه برپا می کردند و خودشان مردم را اطعام می دادند. پس مثلا اگر کسی می گوید دیگر نمی خواهد به مردم نهار بدهیم و یا دیگر نمی خواهد اینگونه عزاداری کنیم و غیره، قطعا برنامه ای را در ذهن دارد که کم کم از آن عزاداری اصیل فاصله گرفته می شود. اگر در عزاداری از آنچه اهل بیت(ع) بدان تأکید کردند فاصله بگیریم مسائل جدید و خرافات دینی ایجاد می شود.
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 188 تاريخ : چهارشنبه 6 آذر 1392 ساعت: 10:34

چکیده : ... با عنوان : تقویت سیستم ایمنی بدن با خوردن 10 ماده غذایی کارشناسان غذایی می‌گویند 10 غذا با فواید معجزه آسا وجود بخوانید :

 تقویت سیستم ایمنی بدن با خوردن 10 ماده غذایی

کارشناسان غذایی می‌گویند 10 غذا با فواید معجزه آسا وجود دارد که توصیه می‌شود در وعده غذایی وجود داشته باشد.

کارشناسان می گویند از آنجائیکه اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان گسترش بیماری های واگیر بیش از پیش مشخص می شود، مصرف برخی غذای سالم و غنی در تقویت سیستم ایمنی بدن ما بسیار مهم هستند.

کارشناسان توصیه می کنند که مغز بادام، سیب، کلم بروکلی، عدس قرمز، ماهی آزاد، اسفناج، سیب زمینی،عصاره سبزیجات،دانه گندم و گیاه و میوه قره قاط به عنوان غذایی هایی که غنی از مواد غذایی و ضد بیماری هستند در وعده های غذایی ما قرار گیرند.

فهرست غذاهایی که بیشترین خاصیت را برای بدن دارند در پایگاه اینترنتی مایو کلینیکMayo Clinic منتشر شده است اما در میان آنها ده ماده غذایی وجود دارد که خاصیت آنها برای بدن معجزه آسا است. زیرا آنها غنی از ویتامین های آA و ییE ، فیبر، مواد معدنی ، مواد فیتوشیمی و آنتی اکسیدان ها هستند. مصرف این غذاها خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند و باعث چاقی نیز نمی شوند زیرا کالری کمی دارند.

 کارشناسان غذایی پایگاه اینترنتی مایو کلینیک خاصیت های هر کدام از این ده ماده غذایی را به شرح زیر توضیح داده است:

 

مغز بادام: بیشترین خاصیت را برای قلب دارد. چرا که غنی از منیزیم، آهن ، کلسیم، فیبر است و از ابتلا به برخی سرطان ها و کم خونی جلوگیری می کند . مغز بادام همچنین دارای برخی ریبوفلاوین ها (ویتامین بی 2) هاست که به بازسازی بافت بدن کمک شایانی می کند. مغز بادام همچنین میزان کلسترول خون را کاهش می دهد.

 

 سیب: خاصیت ضد سرطانی دارد. سیب منبع کاملی از ماده پکتین است . ماده پکتین ، تولید کننده ذرات مولکولی هستند که تا حد زیادی سلول های سرطانی را در سطح پرستات ، روده ، ریه می کشد و از پیشرفت سرطان در بدن جلوگیری می کند. سیب غنی از فیبر است که میزان کلسترول و گلوکوز خون کاهش می دهد. سیب همچنین سرشار از ویتامین سی و نوعی آنتی اکسیدان است که از سلول ها محافظت می کند.سیب همچنین از سیاهرگ ها محافظت می کند و به جذب آهن نیز کمک می کند.

 

 کلم بروکلی: کلم بروکلی نیز دارای آنتی اکسیدان و غنی از ویتامین است. منبعی سرشار از کلسیم، پتاسیم،فیبر و دارای مقداری مواد فیتوشیمیک است که در ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و برخی سرطان ها جلوگیری می کند . کلم بروکلی همچنین دارای ویتامین های آ و سی است. این نوع کلم از برخی آنتی اکسیدان ها برخوردار است که می توانداز سلول ها محافظت کند.

 

 قره قاط : این گیاه و میوه آن برای داشتن سلامت جسم مفید است. این ماده غذایی نیز غنی از برخی فیتوشیمیک هاست که از بروز عفونت شریان های ادراری موثر است. قره قرط همچنین به تقویت حافظه کمک می کند و برای داشتن دوران پیری سالم مفید است.

 

 عدس قرمز: این ماده غذایی نیز برای قلب بسیار مفید است و دشمن سرطان است.

 

 ماهی آزاد: این ماده غذایی منبع سرشاری از پروتئین و امگای سه است. امگای سه نیز از بروز عارضه های قلبی جلوگیری می کند و سرشار از اسید لیپید و برخی پروتئین هاست.

 

 اسفناج : این گیاه غذایی نیز درجه ایمنی بدن را بالا می برد و در زیبایی پوست و مو نقش به سزایی دارد. اسفناج همچنین دارای ویتامین های آ و سی و ماده ریبوفلاوین (ویتامین بی 2) است. ویتامین بی دو نیز در بازسازی بافت های بدن بسیار موثر است. اسفناج همچنین دارای ویتامین بی-شش ، کلسیم ، آهن و منیزیم است.

 

 سیب زمینی: این ماده نیز ضد سرطان و پیری است . رنگ زردی که در سیب زمینی وجود دارد نشان دهنده وجود بتا-کاروتن در آن است. بتا-کاروتن نیز غنی از ویتامین آ است و این ویتامین نیز از پیری زود رس جلوگیری می کند. بتا-کاروتن همچنین در ابتلا به برخی سرطان ها جلوگیری می کند.

 

 عصاره سبزیجات : عصاره سبزیجات نیز در جلوگیری از ابتلا به عارضه قلبی بسیار موثر است . زیرا عصاره این گیاهان سرشار از انواع ویتامین ها ، مواد معدنی، ارزش های غذایی است.

 

 دانه گندم: دانه گندم برای مغز، پوست و هضم بسیار مفید است .

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 195 تاريخ : سه شنبه 5 آذر 1392 ساعت: 10:44

چکیده : ... با عنوان : ترفند دختر بچه باهوش بخوانید :

دختر کوچولو وارد بقالی شد و کاغذی به طرف بقال دراز کرد و گفت:

مامانم گفته چیزهایی که در این لیست نوشته بهم بدی، این هم پولش.

بقال کاغذ رو گرفت و لیست نوشته شده در کاغذ را فراهم کرد و به دست دختر بچه داد، بعد لبخندی زد و گفت:

چون دختر خوبی هستی و به حرف مامانت گوش می دی، می تونی یک مشت شکلات به عنوان جایزه برداری.
ولی دختر کوچولو از جای خودش تکون نخورد، مرد بقال که احساس کرد دختر بچه برای برداشتن شکلات ها خجالت می کشه گفت: "دخترم! خجالت نکش، بیا جلو خودت شکلاتهاتو بردار"
دخترک پاسخ داد: "عمو! نمی خوام خودم شکلاتها رو بردارم، نمی شه شما بهم بدین؟"
بقال با تعجب پرسید:

چرا دخترم؟ مگه چه فرقی می کنه؟

و دخترک با خنده ای کودکانه گفت: آخه مشت شما از مشت من بزرگتره!

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 200 تاريخ : دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت: 15:33

چکیده : ... با عنوان : صلوات بخوانید :

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 228 تاريخ : دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت: 15:33

چکیده : ... با عنوان : دوست داشتن بخوانید :

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 177 تاريخ : دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت: 15:33

چکیده : ... با عنوان : داستان شگفت انگیز بخوانید :

شهید آیت الله دستغیب در کتاب داستان های شگفت این گونه مینویسد:زن و شوهری برای زیارت امام حسین(ع) ساکن کربلا میشوند روزی مرد وارد قصابی میشود و مقداری گوشت میخرد وبه حرم امام حسین(ع)میرودبعد از زیارت به خانه برگشته و گوشت را به همسرش میدهد و میگوید آبگوشتی درست کن ظهر که میشود همسرش به مرد میگوید گوشت نپخته است و مرد میگوید اشکالی ندارد صبر کن تا شب بپزد شب که میروند سراغ گوشت میبینند گوشت اصلا نپخته است و مرد قصاب را سرزنش میکند که گوشت بی کیفیت به او داده است و میگذارند تا صبح بپزد و صبح بیدار شدند دیدند گوشت هنوز نپخته است مرد ظرف غذا را میبرد قصابی و میگذارد روی میز و میگوید مر د حسابی ما زائر امام حسین هستیم بی انصافی است به ما گوشت بی کیفیت بدهی از دیروز صبح که گوشت را خریدم تا امروز صبح گوشت اصلا نپخته است قصاب به او گفت:وقتی گوشت را خریدی مستقیم رفتی داخل حرم امام حسین(ع)؟زائر گفت چطور؟بله رفتم. قصاب گفت گوشتی که وارد حرم امام حسین(ع) شود آتش به او کارساز نیست.

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 171 تاريخ : دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت: 15:33

چکیده : ... با عنوان : طلاق برنامه ریزی شده !! بخوانید :

زن با اصرار از شوهرش می‌خواهد که طلاقش دهد.

شوهرش میگوید چرا؟ ما که زندگی‌ خوبی‌ داریم.

از زن اصرار و از شوهر انکار.

در نهایت شوهر با سرسختی زیاد می‌پذیرد، به شرط و شروطه ها.

زن مشتاقانه انتظار می‌کشد شرح شروط را.

تمام ۱۳۶۴ سکهٔ بهار آزادی مهریه آت را می‌باید ببخشی .

زن با کمال میل می‌پذیرد.

در دفترخانه مرد رو به زن کرده و میگوید حال که جدا شدیم . لیکن تنها به یک سوالم جواب بده .

زن می‌پذیرد.

چه چیز باعث شد اصرار بر جدائی داشته باشی‌ و به خاطر آن حاضر شوی قید مهریه ات که با آن دشواری حین بله برون پدر و مادرت به گردنم انداختن را بزنی‌؟؟؟

زن با لبخندی شیطنت آمیز جواب داد :طاقت شنیدن داری؟

مرد با آرامی گفت :آری .

زن با اعتماد به نفس گفت: ۲ ماه پیش با مردی اشنا شدم که از هر لحاظ نسبت به تو سر بود. از اینجا یک راست میرم محضری که وعده دارم با او ، تا زندگی‌ واقعی در ناز و نعمت را تجربه کنم.

مرد بیچاره هاج و واج رفتن همسر سابقش را به تماشا نشست.

زن از محضر طلاق بیرون آمد و تاکسی گرفت .وقتی‌ به مقصد رسید کیفش را گشود تا کرایه را بپردازد. نامه‌ای در کیفش بود . با تعجب بازش کرد .

خطّ همسر سابقش بود. نوشته بود: ” فکر می‌کردم احمق باشی‌ ولی‌ نه اینقدر.

نامه را با پوزخند پاره کرد و به محضر ازدواجی که با همسر جدیدش وعده کرده بود رفت . منتظر بود که تلفنش زنگ زد.برق شادی در چشمانش قابل دیدن بود. شمارهٔ همسر جدیدش بود.

تماس را پاسخ گفت: سلام کجایی پس چرا دیر کردی.

پاسخ آنطرف خط تمام عالم را بر سرش ویران کرد.

صدا، صدای همسر سابقش بود که میگفت : باور نکردی؟ گفتم فکر نمیکردم اینقدر احمق باشی‌.این روزها میتوان با ۱ میلیون تومان مردی ثروتمند کرایه کرد تا مردان گرفتار از شرّ زنان احمق با مهریه‌های سنگینشان نجات یابند !

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 239 تاريخ : دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت: 15:41

چکیده : ... با عنوان : سلام بر حسین علیه السلام بخوانید :

 

 

        

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 200 تاريخ : دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت: 15:33

چکیده : ... با عنوان : داستان خيلي جالب نامه پيرزن به خدا بخوانید :

یک روز کارمند پستی که به نامه‌هایی که آدرس نامعلوم دارند رسیدگی می‌کرد متوجه نامه ای شد که روی پاکت آن با خطی لرزان نوشته شده بود نامه‌ای به خدا !

با خودش فکر کرد بهتر است نامه را باز کرده و بخواند.در نامه این طور نوشته شده بود:
خدای عزیزم بیوه زنی هشتادوسه ساله هستم که زندگی ام با حقوق نا چیز باز نشستگی می‌گذرد. دیروز یک نفر کیف مرا که صد دلار در آن بود دزدید.

این تمام پولی بود که تا پایان ماه باید خرج می‌کردم. یکشنبه هفته دیگر عید است و من دو نفر از دوستانم را برای شام دعوت کرده‌ام، اما بدون آن پول چیزی نمی‌توانم بخرم. هیچ کس را هم ندارم تا از او پول قرض بگیرم . تو ای خدای مهربان تنها امید من هستی به من کمک کن …

کارمند اداره پست خیلی تحت تاثیر قرار گرفت و نامه را به سایر همکارانش نشان داد. نتیجه این شد که همه آنها جیب خود را جستجو کردند و هر کدام چند دلاری روی میز گذاشتند. در پایان نودوشش دلار جمع شد و برای پیرزن فرستادند …

همه کارمندان اداره پست از اینکه توانسته بودند کار خوبی انجام دهند خوشحال بودند. عید به پایان رسید و چند روزی از این ماجرا گذشت، تا این که نامه دیگری از آن پیرزن به اداره پست رسید که روی آن نوشته شده بود: نامه‌ای به خدا !

همه کارمندان جمع شدند تا نامه را باز کرده و بخوانند. مضمون نامه چنین بود :

خدای عزیزم، چگونه می‌توانم از کاری که برایم انجام دادی تشکر کنم. با لطف تو توانستم شامی ‌عالی برای دوستانم مهیا کرده و روز خوبی را با هم بگذرانیم. من به آنها گفتم که چه هدیه خوبی برایم فرستادی … البته چهار دلار آن کم بود که مطمئنم کارمندان اداره پست آن را برداشته‌اند!

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 215 تاريخ : دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت: 15:33

چکیده : ... با عنوان : اثرات شگفت انگیز خواندن زیارت عاشورا بخوانید :
حاج سيد احمد (رحمة اللّه عليه ) براى من نوشت كه روز جمعه در مسجد سهله در حجره نشسته بودم . ناگاه سيد موقّر معمّمى بر من داخل شد كه قباى فاخرى و عباى قرمزى پوشيده بود، نظرى كرد به آنچه در زاويه حجره بود كمى از كتب و ظروف و فرشى بود فرمود:
براى حاجت دنيا كفايت مى كند تو را و تو هر روز صبح به نيابت صاحب الزمان عليه السلام زيارت عاشورا مى خوانى و خرجى هر ماهت را از من بگير كه محتاج احدى نباشى و قدرى پول به من داد و گفت :
اين كفايت يك ماه تو را مى نمايد.
و رفت رو به در مسجد و من به زمين چسبيده بودم و زبان من بند آمده بود و هر چه خواستم تكلّم بنمايم نتوانستم و حتى نتوانستم برخيزم تا سيد خارج شد و همين كه بيرون رفت گويا قيودى از آن بر من بود و باز شد و شرح صدرى پيدا كردم پس برخاستم و از مسجد خارج شدم آنچه تفحص كردم اثرى از آن آقا نديدم .
 
چون اول باب سه حديث درباره زياد شدن رزق و روزى با زيارت امام حسين عليه السلام است لذا اين حكايت را هم مى نويسم و دليل ديگرش روضه خوانى تاجر نصرانى : عالم جليل و زاهد مسلم آقاى شيخ عبدالجواد حائرى مازندرانى فرمود كه : روزى كسى آمد خدمت خلد مكان شيخ زين العابدين مازندرانى (قدس اللّه سرّه العالى ) و از تنگى معاش خود شكايت كرد؛ شيخ به او فرمود: برو حرم حضرت اباعبداللّه عليه السلام زيارت عاشورا بخوان رزق و روزى به تو خواهد رسيد اگر نرسيد بيا نزد من ، من خواهم داد رفت . بعد از زمانى ملاقات شد گفت : در حرم مشغول خواندن زيارت عاشورا بودم كه كسى آمد وجهى به من داد و در توسعه قرار گرفتم .
مطالب بیشتر  در وبلاگhttp://www.ziyarate-ashora.blogfa.com/cat-2.aspx
از همه دوستان التماس دعا و خواهش میکنم حداقل روزی یک بار این زیارت زیبا رو بخونند .
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 223 تاريخ : دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت: 15:33

چکیده : ... با عنوان : لباس زیبای دروغ... بخوانید :

روزي دروغ به حقيقت گفت: مــــيل داري باهم به دريـــا برويم و شنـــا کنيم، حقيقــت ساده لــوح پذيرفت و گول خورد.

آن دو با هم به کنار ساحل رفتند، وقتي به ساحل رسيدند حقيقت لباسهايش را در آورد.

دروغ حيلــــه گـــر لباسهاي او راپوشيد و رفت.

از آن روز هميشه حقيقت عــــريان و زشت است، اما دروغ در لبــــــاس حقيقت با ظاهري آراسته نمايان مي شود.
##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 187 تاريخ : دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت: 15:33

چکیده : ... با عنوان : اين ۹ علامت شديد را نادیده نگیرید! گاهي اوقات برايمان مشكلات ساده فيزيكي و يا ذهني پيش مي آيد كه بخوانید :

 اين ۹ علامت شديد را نادیده نگیرید!

گاهي اوقات برايمان مشكلات ساده فيزيكي و يا ذهني پيش مي آيد كه اهميتي به آنها نمي دهيم و به سادگي از كنارشان مي گذريم اما ممكن است موضوع فراتر از آني باشد كه فكر مي كنيم. دندان درد، كلفت شدن يا تيرگي پوست، جويدن يخ، كابوس ديدن و مواردي از اين دست چه حسي را در شما ايجاد مي كند؟ به احتمال زياد هر چه هست حس ترس يا نگراني نيست چون همه آنها مسائل پيش پا افتاده و روزمره اي هستند كه هر لحظه ممكن است رخ دهند اما اگر بگوييم بعضي از آنها نشانه يك مشكل جدي هستند چه مي كنيد؟

گاهي علائم ساده بيانگر يك مشكل بزرگند. اگرچه قصد ما به هيچ وجه نگران كردن شما نيست و اين موارد هميشه به مشكلات بزرگتر ختم نمي شوند اما از قديم گفته اند احتياط شرط عقل است؛ بنابراين اگر دچار اين ۹ علامت شديد به همين راحتي از كنارشان نگذريد.

۱. ديدن توهم هاي عجيب
احتمال نابينايي

 

اگر نيمه هاي شب از خواب پريديد و ديديد مهره هاي شطرنج دوروبرتان پراكنده اند، ممكن است تصور كنيد داريد يك كابوس وحشتناك مي بينيد اما نه صبر كنيد؛ اين وضعيت مي تواند نشانه يك مشكل حاد و جدي تر باشد. وقتي فردي چيزهاي عجيب و غريب مي بيند، ممكن است او در حال از دست دادن بينايي اش باشد.

مهين، ۸۵ ساله شش سال پيش تا مرز نابينايي پيش رفت. او يك بار نيمه هاي شب از خواب بيدار شد و ديد از سقف مهره هاي شطرنج به زمين مي ريزند و عروسكي زيبا ميان زمين و هوا معلق است. بدتر از همه چند مرد با صورت هاي تجزيه شده ديد كه حتي بعضي از آنها روي تخت تجزيه نشسته بودند. او مي گويد: «از اين كابوس بسيار وحشت كردم و فوراً پيش پزشك رفتم. او گفت بهتر است آزمايش زوال عقل دهم.» اما مهين مشكل ذهني نداشت. او به سندروم «چارلزبونت» مبتلا شده بود؛ وضعيتي كه موجب مي شود افراد مبتلا به اختلال بينايي گرفتار توهم هاي پيچيده شوند و حتي در بيداري چيزهاي عجيب ببينند. مبتلايان به اين سندروم، بيماري هاي حاد بينايي مانند تخريب شبكيه چشم و آب مرواريد دارند. متخصصان مي گويند: «ديدن تصاوير موهوم واكنش عادي مغز به فقدان ورودي اطلاعات از دريچه چشم است.» توهم ها معمولاً پس از مدتي محو مي شوند و از انجا كه اين مشكل درمان دارد، نيازي نيست فرد مبتلا در سكوت عذاب بكشد. به دليل اقدام فوري، مهين از نابينايي نجات پيدا كرد.

۲. ضخيم شدن پوست كف دست
احتمال سرطان تخمدان

 

پژوهش ها نشان داده اند كلفتي و سفتي پوست مي تواند علامت سرطان تخمدان باشد. محققان مي گويند: «هنوز مطمئن نيستيم آيا اين وضعيت به دليل ترشح تركيبات زهردار از تومور است يا واكنش طبيعي سيستم ايمني بدن عليه آن.» اما پزشكان مي دانند اين سفت شدگي و التهاب كف دستي زماني رخ مي دهد كه تومور در حالت كاملاً پيشرفته اي قرار دارد. وقتي تومور درمان شود، سفت شدگي پوست نيز برطرف مي شود. اين وضعيت مي تواند هنگام ابتلا به سرطان هاي ديگر مانند پروستات، شش، سينه و... و همچنين بيماري هاي خوش خيمي مانند نوعي پسوريازيس يا داءالصدف (يك بيماري پوستي كه منجر به پوسته ريزي و تورم مي شود و سلول هاي پوست در عمق پوست رشد كرده و به آهستگي از سطح پوست بلند مي شوند) نيز به وجود آيد اما علائم ديگر سرطان تخمدان مانند درد لگني غالباً بسيار مبهم است و تشخيص بيماري وقتي صورت مي گيرد كه خيلي دير شده است. پژوهشي در سال ۲۰۱۲ نشان داد اين بيماري ۹ ماه پس از اينكه فرد به سفت شدگي پوست روي كف دستش مبتلا شد خود را كاملاً نشان مي دهد. بنابراين، اين نشانه مي تواند تشخيص زودهنگام سرطان، به ويژه تخمدان را امكان پذير كند.

۳. دندان درد هنگام پياده روي
احتمال بيماري قلبي

 

دندان درد مي كند، پس بايد پيش دندانپزشك برويد، البته نه هميشه. پرويز، ۴۵ ساله مي گويد: «چند بار به دليل درد شديد فك و دندان از خواب عميق بيدار شدم. پس از گذشت مدت كوتاهي بي حسي در دست راستم و فشاري سبك در سينه ام نيز به آن اضافه شد. از آن موقع به بعد موقع پياده روي هم دندان درد داشتم». همسرش با هوشمندي او را به بيمارستان تخصصي برد و متخصصان تاييد كردند پرويز حمله اي قلبي را از سر گذرانده است. پرويز مي گويد:‌ «پس از آن روز ديگر فكم درد نگرفت.» پزشكان معتقدند قلب فاقد رشته هاي عصبي است كه درد را حس مي كنند؛ بنابراين مغز پيام هاي رشته هاي عصبي را كه از سوي رشته هاي ديگر گسيل مي شود، تفسير مي كند و احساس درد را از راه نخاع منتقل مي كند؛ بنابراين بازو، شانه، گردن، ناحيه بالاي شكم، صورت و دندان هاي فرد دردناك مي شوند.

۴. گوش هاي پر چروك
احتمال بيماري قلبي

 

نتايج بعضي از پژوهش هاي اخير محققان را به اين نتيجه رسانده است كه علامت ديگر بيماري هاي قلبي داشتن خطوط مورب در لاله گوش است. بعضي از متخصصان مي گويند:‌ «افراد مسن تر احتمالاً روي لاله گوش شان خطوط بيشتري دارند و ممكن است به دليل سن بالا بيشتر از ديگران دچار بيماري قلبي شوند؛ بنابراين، اين ارتباط ممكن است چندان قوي نباشد اما اگر لاله گوش تان بسيار شياردار است، آن را به حال خود رها نكنيد، چنانچه بالاتر از ۵۰ سال داريد، فشارخون و كلسترول تان را به طور مرتب بررسي كنيد.

۵. ابروهاي تيره و موهاي خاكستري
احتمال ديابت نوع دوم

 

پژوهش هاي اخير نشان داده است مرداني كه موهايشان خاكستري است اما ابروهاي تيره دارند،‌ چهار برابر از افرادي كه ابروهايشان نيز مانند موهايشان خاكستري شده است، احتمال دارد به ديابت نوع دو مبتلا شوند. البته درباره اين مسئله پزشكان هنوز به يك توضيح و اثبات واقعي نرسيده اند و مي گويند شايد ارتباط ژنتيكي تصادفي بين اين دو وضعيت وجود داشته باشد.

۶. جويدن يخ
احتمال كمبود آهن

 

شما هم جزو افرادي هستيد كه فكر مي كنند جويدن يخ بسيار لذت بخش است؟ شايد اشتباه مي كنيد چون چند مطالعه اخير نشان داده اگر به طور مرتب از جويدن يخ لذت مي بريد، احتمالاً به كمبود آهن مبتلا هستيد. دليل اين موضوع را مي توان در تورمي دانست كه در اثر كم خوني و به نوبه آن عدم انتقال اكسيژن به وسيله خون در دهان به وجود مي آيد. يخ يكي از محبوب ترين خوراكي هاي زنان باردار مبتلا به كمبود آهن است. در مطالعه اي كه سال ۲۰۱۱ درباره كمبود آهن در بدن انجام شد، مورد عجيبي يافت شد؛ يكي از داوطلبان خانم، ۳۷ ساله و بيش از ۲۰ سال مبتلا به كم خوني، روزانه ۳۰ تكه يخ خورده بود.

۷. برآمدگي روي پاشنه پا
احتمال بالا بودن كلسترول خون

 

ممكن است فكر كنيد كه برآمدگي هاي روي پاشنه پا فقط وقتي مي خواهيد در تابستان صندل هاي بندي بپوشيد كمي آزاردهنده اند اما پژوهش ها نشان داده اند ذخاير چربي روي تاندول آشيل مي تواند علامت بالا بودن ميزان كلسترول خون ارثي باشد كه نوعي بيماري ژنتيكي است كه ممكن است باعث شود سطح كلسترول خون از بدو تولد بالا و بيش از دو برابر حالت عادي باشد. بيماري بسياري از اين مبتلايان تا مدت ها تشخيص داده نمي شود زيرا افراد جوان تمايل چنداني به بررسي سطح كلسترول خون شان ندارند و ممكن است در دهه هاي ۴۰ يا ۵۰ عمرشان و يا حتي جوان تر به بيماري هاي قلبي عروقي مبتلا شوند و حتي جان خود را نيز از دست بدهند. اگر شما هم برآمدگي روي پاشنه تان داريد و آزمايش ها مشخص كردند به اين بيماري مبتلا هستيد، اصلاً نگران نشويد چون درمان آن بسيار آسان است.

۸. برداشتن قدم هاي كوتاه
احتمال زوال عقل

 

پژوهش هاي اخير نشان داده اند آهسته تر از گذشته گام برداشتن مي تواند علائم اوليه زوال عقل باشد. دليل اين مسئله دقيقاً مشخص نيست اما بنابر نظر پزشكان، راه رفتن عملي پيچيده است كه بخش هاي مختلفي از مغز را به كار مي گيرد تا هماهنگي لازم براي حركت را به وجود آورد. بنابراين وقتي بخش هايي از مغز در حال تحليل رفتن است، قرار دادن يك پا مقابل ديگر كمي سخت تر مي شود. گام برداشتن لرزان علامت زوال عقل عروقي است كه به دليل بروز مشكلاتي در خونرساني به مغز به وجود مي آيد اما وقتي اين بيماري خود را نشان مي دهد كه علائم ديگري مانند كاهش حافظه و ارتباط فرد با ديگران به شدت ضعيف مي شود.

۹. برنزه شدن اسرار آميز
احتمال بيماري آديسون

 

پوست پژمان، ۲۷ ساله در مدت كمتر از چهار ماه به شدت برنزه شده و روز به روز هم تيره تر مي شد. علاوه بر آن، لثه ها، لب ها، ناخن ها و حتي خطوط كف دستش نيز شروع به تيره شدن كرده بودند. پژمان از اينكه پوستش برنزه مي شد نگران نبود، به همين دليل وقتي به دليل ضعيف پيش پزشك رفت، از تيره شدن پوستش حرفي به ميان نياورد. پزشك هم خستگي او را به حساب كار شيفتي در سوپرماركت گذاشت. ولي وقتي صبح يك روز پسرش نتوانست او را از خواب بيدار كند و همسرش او را به سرعت به بيمارستان رساند، تازه پزشكان متوجه پوست قهوه اي پژمان شدند. پزشك پژمان متوجه شد او به بيماري آديسون ـ كمبود هورمون هاي قشر غده فوق كليوي ـ مبتلا شده است. اين بيماري نوعي اختلال در غده فوق كليوي است كه توليد كورتيزول و ديگر هورمون ها را كه براي تنظيم فشارخون حياتي اند، به هم مي ريزد. در مورد پژمان اين شرايط به پايين ترين حد خود و در واقع آستانه خطر رسيده بود. او به درمان پاسخ مثبت داد و پوستش به وضعيت عادي برگشت. بيماري آديسون در ۷۰ درصد موارد باعث برنزه شدن پوست مي شود زيرا بدن به جبران فقدان كورتيزول به توليد هورمون آدرنوكورتيكوتروپيك مي پردازد تا غده فوق كليوي و سلول هاي رنگدانه موجود در پوست را تحريك كند.

##@بهاران@##...
ما را در سایت ##@بهاران@## دنبال می کنید

نویسنده : سیدسعیدبهروز بازدید : 265 تاريخ : دوشنبه 4 آذر 1392 ساعت: 12:13

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :